İPUÇLARIM

Yabancı Dil Öğrenmek İçin Ne Yapmalıyım?

Yabancı Dil Öğrenmek İçin Ne Yapmalıyım?

Yabancı dil öğrenmek çağımızda artık çok önemli bir hal aldı. Bu yüzyılda neredeyse ikinci bir yabancı dili bilmeyen kalmadı. Fakat ülkemizde hala bu konuda sıkıntılar yaşanmakta ve gençlerimizin aklı maalesef karışmakta. Dershaneler, özel dersler ve okul derken gençler artık nefes alamaz bir hale gelmekte. Her kafadan bir ses çıkmakta ve ebe beyinler dahi ne yapacağını bilmez hale gelmektedir. Şimdi gelin isterseniz hem yabancı dil öğrenmek isteyen gençlerimiz hem de yabancı dili bende öğrenirim diyen bizler için yabancı dili öğrenmenin püf noktalarını hep beraber gözden geçirelim.

Yabancı Dil Öğrenmenin Püf Noktaları

1. Yanlış yapmaktan korkmayın. Yanlış yapıyorum anlamıyorum ben bunu yapamayacağım demeyin.
2. Anlamadıysanız ki bu çok doğal tekrar sorun araştırın ve doğruyu bulun. Sakın ama sakın pes etmeyin.
3. Günlük hayatınızda olabildiğince öğrendiğiniz yabancı dil ile ilgili müzik, haber veya film seyredin. Öğrendiğiniz yabancı dil üzerine kitaplar okuyun. Hatta okuduğunuz roman dahi öğrendiğiniz yabancı dil ile yazılmış olsun. Arkadaşlarınız ile sürekli o dil ile iletişime geçin. Yani günlük hayatınızda olabildiğince öğrendiğiniz o dile ağırlık verin.
4. Sürekli yeni kaynaklar edinin ve sürekli öğrendiğiniz dil için internet üzerinden araştırma yapın.

yabanci dil ogrenmek
5. Yanınızda sürekli bir not defteri taşıyın ve merak ettiklerinizi ve yeni öğrendiklerinizi o deftere not alın.
6. Her daim herkesin istediği takdir de bir yabancı dil öğrenebileceğini unutmayın.
7. Yabancı dili öğrenirken çalışma stilinizi siz ayarlayın. Yani kendi öğrenme şeklinizi kendiniz yaratın.
8. Öğrenmeye başladıkça düşüncelerinizi dahi öğrendiğiniz yabancı dil üzerine kurun. Başka bir değiş ile eğer İngilizce öğreniyorsanız o zaman İngilizce düşünmeye çalışın.
9. Özellikle o dilde müzik dinlerken hızlı müzik yerine yavaş yani slow müzik dinleyin. Bu şekilde kelimeleri daha net seçer ve dinlediğiniz şarkıyı daha iyi anlarsınız.
10. Dil öğrenmek demek can sıkıntısı demek değildir. Bu yüzden öğrenirken eğlenmeyi de ihmal etmeyin. Örneğin yeni öğrendiğiniz cümleleri günlük hayatınızda kullanmaya çalışın ve doğru şekilde olaylara göre cümleler kurun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.