İPUÇLARIM

Anne Adayları, Doğuma Hazırlanan Annenin Bilmesi Gerekenler?

Anne Adayları, Doğuma Hazırlanan Annenin Bilmesi Gerekenler?

Anne olmak belki de dünyanın en güzel hissidir. Fakat anne olmak demek bilinçli bir birey olmak demektir. Çünkü artık tek başınıza olmayacak ve küçücük bir canında sorumluluğunu alacaksınız demektir. Bu yüzden artık çağımızda anneler eskisi olduğu gibi gelişi güzel çocuk sahibi olmaktan kaçınıyor ve ellerinden geldiğince bilinçli ve planlı olmaya çalışıyorlar. İşte bu nedenle bizde ipuçlarımın anne olmak isteyen okuyucuları için onlara bu uzun ve dünyanın en önemli yolculuklarına başlamanda önce yardımcı olmak ve birazda olsun önlerini açmak için en etkili ve önemli tavsiyeleri ve bilgileri bir araya topladık.

Anne Adaylarına Tavsiyeler

• Anne adayları muhakkak sağlık kuruluşlarından düzenli olarak izlem ve danışmanlık hizmeti almalıdırlar. Bunu yapmak onlara bu süreci daha huzurlu ve sağlıklı geçirmelerini sağlayacaktır.
• Düzenli bir danışmanlık hizmeti anne adaylarına doğumu nerede ve nasıl gerçekleştireceklerine ve karşılaşabilecekleri sorunları nasıl çözecekleri konusuna ışık tutacaktır.
• Sezaryen doğumu doktor tarafından gerek görülmedikçe istememekte fayda vardır. Çünkü normal doğum doğal olan doğumdur ancak çok sabır gerektirmektedir.
Sezaryen doğum yöntemi, normal doğumun anne ya da bebeğine zarar vereceği durumlarda ancak doktor tarafından ön görülürse yapılan bir doğum yöntemidir.
• Sezaryen ameliyatı sanıldığı kadar basit bir ameliyat değildir, bu ameliyat oldukça büyük bir operasyondur ve bazı durumlarda istenmeyen sonuçlara neden olabilir.

anne olmaya hazirlik (640 x 320).jpgElbette Anne Olacaksınız Ama!

• Gebeliklerinizi her daim planlı tutun. Planlı gebelik demek sadece maddi açıdan plan yapmak demek değildir. Gebeliğe finansal açıdan hazırlıklı olduğunuz gibi, anne olmaya da duygusal açıdan da hazırlıklı olmalısınız. Aksi halde anne olmanın keyfini asla tam olarak çıkartamazsınız. Hem kendinize hem bebeğinize hem de ailenizin diğer bireylerine karşı bu konuda dürüst olmalı ve psikolojik ve duygusal açıdan hazır olduğunuzda anne olmanın keyfini çıkartmalısınız.
• Gebeliğiniz sırasında en az dört defa kontrole gidin. Bu kontroller hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin şimdiki ve gelecekteki sağlığı açısından çok büyük önem taşımaktadır. Özellikle bebeğinizin gelecekte yaşayabileceği sorunları yeni teknolojiler sayesinde bu kontrollerde daha şimdiden anlamız mümkün. Bu kontrolleri aksatmamak demek gelecekteki hastalıklara da hazırlıklı olmak demektir.
• Normal doğum doğal bir gebelik sürecidir, bu dönemde doktorunuzdan ve yakınlarınızdan destek almayı unutmayın. Doğumdan önce, normal doğuma hazırlanmak için araştırmalar yapmayı sakın ihmal etmeyin. Hem siz hem de eşiniz doğal doğum hakkında bilinçlenin ve kolaylaştırmak için gerekli egzersiz ve teknikleri öğrenin.
• Doğum günü için her daim bir çantayı kapıda hazır edin ve acil durum planı yapın. Çünkü küçük afacanın size bri sürpriz yapıp yapmayacağını hiç kestiremezsiniz.
• Sezaryen riskli bir operasyondur ve bu yüzden sizin ya da bebeğinizin canı tehlikede olmadıkça sezaryeni tercih etmeyin. Merak etmeyin doğal doğumdan sonra vücudunuz kendini yenileyecek ve eski haline kısa süre içinde geri dönecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.