İPUÇLARIM

Danaburnu Nasıl Yok Edilir?

Danaburnu Nasıl Yok Edilir?

Özellikle ülkemizde Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde sıkça rastlanan Danaburnu canlısı, ortalama 4-5cm civarında olup, kahverengi renkli ve oldukça dayanıklı bir türdür. Danaburnu böceği, özellikle çiftçilerin ekinlerine, ayçiçeklerine ve mısırlarına büyük oranda zarar verdiği için kurtulması da büyük önem taşımaktadır. Toprak altından bitkilerin köklerini yiyerek beslenen ve bitkinin ölmesine sebep olan Danaburnu, çok hızlı üremesinden dolayı ve dayanıklı bir canlı olmasından sebebiyle zirai ilaçlama ile yok edilmekte ve bu ilaçlamanın bir uzman tarafından ya da tam bir bilgiyle yapılması gerekir. Çünkü bilinçsizce yapılacak olan ilaçlama Danaburnunu yok etmek isterken bitkileri de ölmektedir.

Danaburnu yok etmek için bireysel mücadele edecekseniz, bu böceklerin özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında ortaya çıktıklarını ve daha çok gübreli olan topraklarda yaşadığını bilmelisiniz. Bu bilinçle de yapabileceğiniz ilk şey tarlanızın bir köşesine gübre bırakarak Danaburnu böceklerini bir yere toplayabilmektir. Toplu şekilde ilaçlama yapıp kurtulabilirsiniz. Bireysel olarak alabileceğiniz diğer bir önlem ise, tarlayı havalandırma ve sulama işlemlerinin doğru zamanda ve doğru oranda yapılması. Bu çalışmayla toprak altındaki yumurtaların yukarı çıkmasını sağlayabilir ve üremelerini büyük ölçüde engellemiş olursunuz.

Danaburnunu yok etmek için kullanabileceğiniz ilaçlama yöntemi ise, şeker ya da pekmez ile suyu karıştırıp yapacağınız şerbete kepek ekleyerek, içine Danaburnu ile mücadele edebileceğiniz ilacı da ekleyip bir zehirli yem yapmaktır. Tarlanın zarar gören kısımlarını güneşin batmak üzere olduğu saatlerde suladıktan sonra bu yemleri bitkilerin köklerine belli dozlarda bırakabilirsiniz.
Ya da;
Bahçenizde danaburnu varsa ve bitkilerinizin köklerini yiyorsa. Ya bir dana burnu ilacı satın alarak kepekle karıtırdıktan sonra toprağa atın. Kepekle birlikte bu ilacı yiyerek ölen danaburnularını toplayarak imha edin veya derince bir kabı (teneke kutu, yoğurt kutusu v.b.) üst kısmı toprakla aynı seviyeye gelecek şekilde toprağa gömün. İçine 2/3 kısmına kadar bira koyun. Danaburnu biraya gelecek ve içine düşecek. Toplayıp imha edin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.