İPUÇLARIM

Avokado Hangi Bölgelerde Yetişir Ve Faydaları Nelerdir?

Avokado Hangi Bölgelerde Yetişir Ve Faydaları Nelerdir?

Avokado nasıl bir bitkidir, aslında hangi alanlarda kullanılır ve pek fazla bilmesek de ülkemizde çok fazla olarak yetiştirilmesine rağmen pek tanımadığımız avokado bizlere nasıl bir fayda sağlayabilir. Gelin isterseniz hep birlikte avokado bitkisini tanıyalım ve bu meyveyi sofralarımızdan eksik etmeyip hem tadından hem de şifa verici ve güzellik verici etkilerinden hep birlikte faydalanalım. Latince adı ‘’ persea gratissima’’ olan avokado’nun armut biçiminde meyveleri vardır. Avokado birçok diğer bitki gibi kış geldiğinde yapraklarını dökmeyen ve 8 ila 10 metre boyunda bir ağaçtır. Özellikle Amerika’da çok fazla bir biçimde tüketilmektedir.

Avokado’nun Yetiştiği Bölgeler Hangileridir?

Avokado sıcak iklim bitkisidir ve ana vatanı Amerika’dır. Ülkemizde ise Akdeniz bölgesinde ve özellikle Antalya, Alanya ve Adana’da bahçelerde kültürü yapılmaktadır.

Avokado’nun Kullanıldığı Yerler Nerelerdir?
• Avokado’nun kabuğu yeşildir ve içinde yeşilimsi bir meyve vardır. Bu bitki gıda olarak tüketilmesinin yanı sıra su ile kaynatılmak sureti ile ilaç olarak da kullanılmaktadır.
• Avokado su ile kaynatılıp içilebilir.
• Avokado odunları, meyvesi ve yapraklarından ise su buharı distilasyonu ile elde edilen yeşilimsi renkte bir uçucu yağ vardır. Ve avokado’dan elde edilen bu yağda kozmetik sanayinde sıklıkla kullanılan bir üründür.

avokado faydalari (640 x 320)Avokado’nun İçindeki Maddeler Nelerdir?
• Avokado bitkisinin meyvelerinde A, D ve E vitaminleri bulunmaktadır.
• Ayrıca yine avokado meyvesinin içerisinde sabit bir yağ vardır. Ve bu yağın içerisinde oleik ve linoleik asit adı verilen doymamış yağ asitleri bulunmaktadır.
• Avokado’nun yapraklarında ise uçucu yağ ile tanen bulunmaktadır.
• Avokado yapraklarındaki bu uçucu yağın içerisinde cineol, pinenler ve kafur bulunmaktadır.

Avokado’nun Tıbbi Etkileri Nelerdir?
• Avokado’nun bilinen çok fazla bir şifa verici etkisi maalesef bulunmamaktadır. Fakat her ne kadar durum bu şekilde olsada avokado’nun yaprak ve meyvelerinden tansiyon düşürücü olarak yararlanılır.
• Yine avokado’nun yapraklarından kabız sorunu olan kişiler kabız düşürücü olarak yararlanabilirler.
• Fakat avokado’nun en bilindik ve en kullanılan özelliği cilt bakımı sektörüdür. Çünkü avokado’nun yağından kremlerin terkibi için kullanılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.