Spastik Kolon Sendromu, Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi

Spastik Kolon Sendromu, Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi

Spastik kolon sendromunda karında şişkinlik, karın bölgesinde sürekli rahatsızlık hissi, gaz, ağrı, ishal ya da kabızlık durumları gözlenir.

Herhangi bir rahatsızlığın yan etkisi olmamasına rağmen kalın bağırsaklar sağlıklı bir şekilde çalışmamaya, bağırsak kasları normalden çok daha fazla bir şekilde kasılmaya başlar.

Bu durum kronik bir hal aldığı zamanda belirtiler belirli zaman aralıkları ile ortaya çıkar ve bazen de uzunca bir dönem sürebilir.

Ancak belirtmeliyiz ki bu bir hastalık değil, rahatsızlıktır yani bu durum ilerlemez sadece ara sıra belirli aralıklar ile şiddetlenir.

Spastik Kolon Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Bu rahatsızlığın belirtileri kişiden kişiye değişmektedir. Bu belirtiler gün içerisinde değişik şekillerde kendini belli eder.

Ani ve ağır bir ağrı şeklinde ya da kramplar halinde, ağrı dalgaları halinde ve genellikle yemekten sonra başlar. Gaz çıkması ya da bağırsaklar temizlendikten sonra kişi rahatlar.

Bu rahatsızlığın en sık gözlemlenen belirtileri arasında aşırı gaz ya da şişkinlik rahatsızlıkları bulunmaktadır. Aslına bakılacak olursa bu rahatsızlığa sahip olan kişiler normal kişilerden çok daha fazla bir şekilde gaz çıkartmazlar. Aksine gaz bağırsaklardan çıkmadığı için sıkışır ve kişiye rahatsızlık verir.

Bu durumda kıyafetler dar gelir, fermuarlar kapanmaz olur, bağırsaklardan sürekli gurultular duyulur ve durum genellikle yemekten hemen sonra başlar ve gün boyunca kişiye rahatsızlık vermeye devam eder.

Kabızlık Veya İshal Belirtileri

Spastik kolon rahatsızlığında kabızlık ve ishal durumunun aynı anda gözlemlenmesidir. Daha iyi anlamanız açısından; sabah vaktinde kabız durumu yine aynı gün içerisinde yani akşam da ishal durumu gözlemlenir. Bu durumlarda dışkı katı, küçük ve mukusla kaplı olabilir.

Bağırsaklardaki Diğer Durumlar

Spastik kolon rahatsızlığı çeken kişilerde bağırsaklar açıldıktan sonra kişi kendini tam olarak rahatlamış hissetmez. Yani yeniden tuvalete girme ihtiyacı hisseder.  Bu durumlarda kişi boşuna tuvalete giderler.

Diğer Belirtiler

Kişide hırıltılı bir şekilde solunum, nefes darlığı, göğüste çarpıntı ve ağrı, özel hayat esnasında ağrı hissi, bel ağrısı, sırt ağrısı, sık sık idrara çıkma ve yorgunluk durumları gözlemlenir.

Spastik Kolon Sendromu Nedenleri Nelerdir?

Bu rahatsızlığın üzerinde çok uzun yıllardır araştırmalar yapılmasına rağmen bunun nedeni net olarak belirlenememiştir.

Ancak yinede bu rahatsızlığın fizyolojik, psikolojik ve beslenme şekline bağlı nedenlerden dolayı kaynaklandığı düşünülmektedir.

Bu rahatsızlık her kişide farklı nedenler yüzünden tetiklenmektedir. Bu nedenler arasında adet görme, sigara, stres, antibiyotik kullanımı, diğer ilaçlar, lif bakımından yetersiz bir şekilde beslenme ve yiyecek intolorensı durumlarıdır.

Spastik Kolon Sendromu Tedavisi

Spastik kolon sendromu rahatsızlığını tamamen tedavi eden bir yöntem henüz bulunmamaktadır. Ancak tedavi yöntemi olarak görülen belirtilerin şiddetinin azaltılması ve tekrarlamasının önlenmesidir.

Tedavi yaşam stilini değiştirmek, stresi en aza indirmek, beslenme alışkanlığını değiştirmektir.

Lift Bakımından Zengin Bir Biçimde Beslenin

Lift bakımından zengin besinler ile beslenen kişilerde bu rahatsızlık oldukça azalmıştır. Bilhassa asıl belirtiler arasında kabızlık var ise lift bakımından zengin besinler ile beslenmek bu rahatsızlığı çok büyük oranda azalacaktır.

Sağlıklı bir kişi gün içerisinde en az 18 gram kadar lif almalıdır ve bu da 2 dilim kadar esmer ekmek, 110 gram kadar kuru fasulye, büyük 1 elma veya portakal ya da muz bu ihtiyacı karşılamaktadır.

Spastik kolon sendromu rahatsızlığı olan kişilerde ise iki katı daha fazla lifli besinler alınması gerekmektedir. Ancak bu rahatsızlığı olan kişiler kepekli ekmek yediklerinde tedavi edici değil bazı durumlarda da rahatsız edici dahi olabilmektedir. Bu yüzden de ekmek yerine meyve ve sebze ile günlük lif ihtiyacı karşılanmalıdır. Bunu yapabilmek için de günde en az 5 porsiyon kadar meyve ve sebze yenmelidir.

Size Dokunan Besinlerden Uzak Durun

Spastik kolon sendromu rahatsızlığı olan kişiler genellikle bazı yiyeceklere karşı çok hassastırlar. Bu yüzden size dokunan bir yemek var ise bu yemeği yemekten kaçının. Eğer size ne dokunduğunu henüz tespit edemediyseniz ancak şüpheniz var ise bu yemeği birkaç gün boyunca yemeyin ve eğer durumunuz düzeliyor ise bu besini size dokunan yemekler arasına alın.

Sık Aralıklar İle Ancak Az Yiyin

Bu rahatsızlıkta 3 öğün yerine daha fazla öğünler halinde anca daha az porsiyonlar ile beslenin. Sindirim sisteminizi zorlamayın ve mutlaka akşamları en az yani en küçük porsiyon ile tüketin. Unutmayın vücudunuz yediklerinizi aynı anda sindiremez, sindirme işleminde sindirim sisteminizin zamana ihtiyacı vardır ve mutlaka çok büyük porsiyonlar yerine daha küçük porsiyonlar ile sindirim sistemine yardım edin. Bu durum sadece sindirim sistemini değil aynı zaman da uykunuzu daha iyi bir şekilde uyumanızı da sağlayacaktır.

Kahvaltı Yapmayı Unutmayın

Düzenli bir şekilde beslenmek bağırsakların da düzenli bir şekilde çalışması demektir. Eğer kahvaltıyı atlarsanız bağırsaklarınız günün ilk yemeği sayesinde tetiklenmesi gereken çok önemli bir refleksten de mahrum kalacaktır.

Eğer sabahları tam bir kahvaltı yapmak için yeteri kadar zamanınız yok ise o zaman mutlaka her sabah 1 tane meyve ile yanında 1 bardak içecek içmeyi ihmal etmeyin.

Su İçmeyi Unutmayın

Su içmek özellikle kabızlığı önleme de çok büyük bir rol oynar. Su içmek demek dışkının da yumuşaması anlamına gelmektedir.

Spastik kolon sendromu rahatsızlığı olan kişiler genellikle sabahları ve yemekten sonraları ishal olurlar. Bu yüzden vücuttaki sıvı kaybını dengelemek gerekmektedir. Bu yüzden de gün içinde en az 8 ila 10 bardak su içmek şarttır.

Günlük 1 Kâse Yoğurt Şart!

Yoğurt hem az yağlı hem de doğal olmalıdır. Vücutta sindirime yardımcı olan ve bu sayede de bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayan yararlı bakterilerin yanı sıra birde zararlı bakteriler mevcuttur. Normal zamanlarda yararlı olan bakteri sayısı çok daha fazladır. Ancak özellikle antibiyotikler, uzun süre boyunca kullanılan doğum kontrol hapları, beyaz makarna, beyaz pirinç, beyaz ekmek, şeker ve aşırı stres gibi durumlarda bu bakteri dengesi bozulmaktadır yani zararlı bakteri sayısı artmaktadır.

Bu yüzden de mutlak suretle vücuttaki zararlı bakteri sayısını azaltıp, yararlı bakteri sayısını çoğaltmak şarttır. Bunu yapabilmenin en zahmetsiz yolu da bol bol yoğurt yemektir. Ancak tam ölçü vermek gerekir ise günde 1 kâse yoğurt yemek yeterli olacaktır.

Her gün 1 kâse yoğurt yemekle; hem ishal hem de kabızlık sorunlarını gidermiş olacak ve vücuttaki bakteri dengesini de sağlamış olacaksınız.

Gaz Yapan Besinlere Dikkat!

Eğer aşırı gaz şikayeti var ise lahana, baklagiller, Brüksel lahanası, mercimek, barbunya ve fasulye gibi gaz yapan besinlerden uzak durmaya çalışın. Bu besinlerden herhangi birini yemeden önce mutlaka pişirme işlemine almadan önce 1 gece önceden gıdayı suya koyun ve kaynatırken de en az birkaç defa pişirme suyunu değiştirin.

Bitki Çaylarına Hayır Demeyin

Özellikle rezene, papatya ve nane çayları hem şişkinliği almakta hem de gazı giderme de çok etkilidir. Bunun dışında isterseniz nane yağı kapsüllerinden de faydalanabilirsiniz

Özellikle nane yağının bağırsak duvarı üzerinde çok yatıştırıcı bir etkisi vardır. Yapılan araştırmalar sonucunda da nane yağının en az her beş kişiden dört kişide etkili olduğu görülmüştür.

Karın Masajını İhmal Etmeyin

Karın masajını yapmak için önce ellerinizi biraz ıslatın ve sonra da masaj yağı ya da zeytinyağından biraz alın ve karnınızın üzerine hem yumuşak hem de dairesel hareketler ile ellerinizle masaj yapın. Bu masajı düzenli olarak yaparsanız bu masaj sayesinde aşırı gaz, ağrı ve şişkinlik gibi belirtiler de hafifleyecektir.

Yemek Yerken Ortam Sakin Olsun

Hızlı ya da acele yemek yemeyin, çiğnemeden yutmayın ve gergin ya da çok kalabalık ortamlarda yemek yemeyin.

Daha Çok Hareket Etmeye Çalışın

Düzenli bir şekilde egzersiz yapmak spastik kolon sendromu rahatsızlığını oldukça hafifletmektedir. Bunun için haftada en az 30 dakikalık yürüyüşler yapmaya çalışın. Ayrıca bisiklete binmek, yüzmek, koşmak kalp hızınızı biraz arttıracak ve sadece yürüyüş yapmaktan çok daha faydalı olacaktır.

Sigarayı Bırakmak İçin Gayret Edin

Eğer sigarayı tamamen bırakamıyorsanız en azından azaltın. Çünkü nikotinin bağırsak hareketleri üzerinde çok zararlı etkileri bulunmaktadır.

Alkolü Fazla Almayın

Aşırı alkol almak bağırsakları rahatsız eder. Bu yüzden en iyisi alkolü dozunda almaktır ve kesinlikle aç karnına alkol almamaktır.

Gevşemeye Çalışın

Tai chi, yoga ya da meditasyon stres ile anksiyete durumlarını azaltarak bu rahatsızlığı yatıştırır.

Stresi Azaltın!

Bu rahatsızlığa sahipseniz stresi hayatınızdan çıkartmaya çalışmalısınız. Elinizden geldiğince size stres veren konu ve kişilerden uzak durun.

Kilo Vermeğe Hemen Çalışmayın

Bu rahatsızlıkta olan kişilerin kilo vermeleri zordur. BU yüzden kilo vermeye başlamadan önce bu rahatsızlığın belirtilerini en aza indirin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder