İPUÇLARIM

Çörekotu Hangi Bölgelerde Yetişir, Çöreotu’nun Faydaları Nelerdir?

Çörekotu Hangi Bölgelerde Yetişir, Çöreotu’nun Faydaları Nelerdir?

Çörek otu Latince isimleri ‘’nigella sativa’’ yani sam çörek otu ve ‘’ nigella arvensis’’ yani kır çörek otudur. Çörek otu yaklaşık olarak 30 cm yüksekliğinde, yaz aylarında mavi ile yeşil rekte çiçekler açan, otsu bir bitkidir. Bu bitki genellikle ekin tarlalarında ve yol kenarlarında sıklıkla görülen bir bitkidir. Çörek otu sadece şifa amaçlı değil nazara karşıda kullanılan bir bitki olarak tanınmaktadır.

Çörekotu’nun Yetiştiği Yerler Nerelerdir?

Çörek otu ülkemizde yetişmektedir ve en çok Ege ve Trakya bölgelerinde çörek otu ekimi yapılmaktadır.

Çörekotu’nun Kullanılışı Nasıldır?

• Çörek otunun meyveleri tamamı ile olgunlaştıktan sonra toplanır ve güneşte iyice kurutulur.
• Olgunlaştıktan sonra toplanıp kurutulan bu tohumlar adından da anladığınız üzere ihtiyaca uygun şekilde çörek ve ekmeklere lezzet vermek sureti ile kullanılmaktadır.
• Yine çörek otunun toplanan bu tohumları su ile kaynatabilir yada sıkıp yağını çıkartabilir ve ilaç yapmak için kullanabilirsiniz.

Çörekotunun İçindeki Maddeler Nelerdir?
Çörek otunun içinde başta sabit yağ ve uçucu yağ olmak üzere saponinler, şekerler, tanen, acı madde ve nigelin ile connigelin alkaloidleri bulunmaktadır.

corek-otu- (640 x 320)Çörekotunun Tıbbi Etkileri Nelerdir?
• Çörek otu içeriğindeki acı maddesi ile iştah açar, idrar ve süt arttırıcıdır, adet kanamasını başlatmak amacı ile rahim kaslarını kasar ve adet kanamasını başlatır. Çörek otunun bu etkisinden faydalanmak istiyorsanız o zaman 40 gram kadar çörek otunu 1 litre kadar suda kaynatın. Ve hazırladığınız bu karışımı günde 2 ila 3 bardak kadar için. Adet gecikmesi sorununuza bu şekilde doğal bir çözüm bulmuş olacaksınız.
• Saç dökülmesi yada kepek sorununuz var ise yardımcınız olacak olan bitki yine çörekotudur. Çünkü çörek otundan Latince adı ile oleum nigella sativi denilen bir yağ elde edilir. Ve bu yağda saç dökülmesine ve kepeklenmeye karşı kullanılan bir yağdır.
• Ayrıca çörek otu halk arasında çok sıklık ile nazara karşı olarak tütsü şeklinde yakılıp kullanılmaktadır. Bu gelenek Anadolu bölgesinde özellikle anneannelerimiz tarafından çok sıklıkla kullanılan nazarı yok etme geleneğinin bir parçasıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.