Ayrılık Acısı Nasıl Geçer?

Ayrılık Acısı Nasıl Geçer?

Çok güzel bir birlikteliğiniz, evliliğiniz vardı ama birden birçok aksilik oldu. Evliliğinizde severken ayrılma kararı aldınız. Böyle bir durumda hayalleriniz, planlarınız, duygularınız yıkıldı ve içinizde büyük bir ayrılık acısı var. Sevdiğiniz bir yakınınızı sonsuz yolculuğa uğramış da olabilirsiniz. Ayrılık acısı çekmek kişinin doğasında bulunan duygulardan biri ama hayatı acı çekerek yaşamak oldukça zor. Hangi duygu olursa olsun içinde çok kalmamak, gerektiği zaman ve yerde o duyguyu serbest bırakmak gerekiyor. Sizin için ayrılık acısının nasıl geçeceğini, psikologların önerilerini maddeler halinde anlattık. Önerileri uygulamaya başladığınızda hayatı hissetmeye başlayacak, bu zorlu dönemi kolayca atlatacaksınız.

Gerçekten ayrılmak istiyor musunuz?

Her ilişkinin dinamiği farklıdır, bazı çiftler defalarca ayrılıp barışabilirler. Bir süreliğine ayrılığın ve özlemin ilişkileri beslediğini düşünenler olabilir. Ayrılık kararı aldıktan sonra kendinize gerçekten ayrılmak istiyor muyum, sorusunu sorun. Dürüst olun ve mantıklı karar vermeye çalışın. Gururu ve intikam alma duygusunu bir yere bırakın çünkü bu hayatın her dakikası çok kıymetli.

Ayrılalı ne kadar oldu?

Ayrılığın sancılı dönemi normal şartlar altında en fazla 6 ay sürmektedir. Yapılan psikolojik araştırmalara göre kişi, 6 aydan sonra acısını oldukça hafifletmiş olur, 2 sene sonundaysa artık acıdan eser kalmaz. İnsanlar zor anlarında ilk önce durumu kabul etmekle işe başlamalılar. Duruma direnç göstermek, inkar etmek maalesef acıyı daha da çoğaltıyor. Bir adım atabilmek için ilk önce bulunduğunuz durumu iyi analiz etmelisiniz. Neden benim başıma geldi, ben bunu hakettim mi gibi soruların tuzağına düşmeyin. Siz insansınız ve ayrılık da insanoğlunun yaşadığı bir deneyimdir.

Ayrılık kararı aldıktan sonra 21 gün beklemenizi öneririz. Bu zaman zarfında siz de sevdiğiniz de durum değerlendirmesi yaparsınız. Birbirinizden haberiniz olmasa da sizin düşündüklerinizi, o da düşünüyor olabilir. 21 gün sonrasında barışmak için hiçbir adım atılmadıysa, birlikteliğin tamamen bittiğini söyleyebiliriz. Bundan sonraki kararımızın değişmez olması gerekir.

Ayrılığa, ayrıldığınıza kızmayın

Hayatta her yaşanılan olay bize bir şeyler öğretir. Yaşadıklarınızı bir deneyim olarak algılayın ve gereken dersi alın. Siz ve sevdiğiniz aslında birbirinize bir şeyler öğretmek için birbirinizin hayatına girdiniz. Bazen siz öğrettiniz bazen o… Kızgınlığı bir kenara bırakarak almanız gereken dersi farkedin. Kendinize ve başkasına kızmaya devam ettikçe hayatınızın geri kalanını özgür yaşayamazsınız çünkü ruhen sizi geçmişe çeken kuvvetli bir pişmanlık duygusu vardır. Ayrılık acısı çekmek bile sizin için yeni bir deneyimdir, mutluluğun değerini hatırlatır. Acı içinde kıvranacak mısınız yoksa bundan sonra mutluluğu mu seçeceksiniz bu size kalmış.

Onu hatırlatan eşyaları kaldırın

Sevdiklerinize küçük hediyeler vermeye bayılırsınız, gittiğimiz yerlerde bolca fotoğraf çekilirsiniz. Sevdiğinizden çiçek alırsınız, ona yakışan kıyafetler armağan edersiniz. Ayrılık yaşadığınızda bir bakarsınız ki size her şey onu hatırlatıyor. Ayrılıktan sonra artık yeniden barışmanız mümkün değilse, unutmayı hızlandırmak için, sevdiğinizi hatırlatan tüm objelerden kurtulmalısınız. Atmaya kıyamadığınız hediyeleriyse görmeyeceğiniz bir çekmeceye kaldırın. Acınızı atlatacağınıza inanın ve Kendiniz için güzel niyetler edin.

ayrilik-acisi-icin-esyalari-kaldirin

Onunla iletişime geçmeyin

Ayrılık sürecinde, içiniz her acıdığında onu aramak isteyeceksiniz. Telefon rehberinizi her açtığınızda gözünüz onun ismine kayacak. Nerde, ne yapıyor diye merak ettiğiniz için mesajlaşma uygulamasında çevrimiçi olup olmadığına bakacaksınız. Kesin bir ayrılık kararından sonra acınızı çoğaltacak her ayrıntıdan uzak durun. Telefonunuzdan onun numarasını silin, sizi aramaması için gereken engellemeleri yapın. Eğer numarasını ezbere biliyorsanız ve kendinizi tutamayıp arayacağınızdan korkuyorsanız telefonunuzu bir hafta kadar kapatmanız doğru bir hareket olur. Telefonunuzu sadece günde bir kere açın ve arayan soranlara cevap verip, tekrar kapatın. İlk başlarda alışkanlıklarını bırakmanız zor olacaktır, ona kızgınlığını telefonunuzun mesaj kısmında bolca anlatın, İçiznizdeki duyguları yazıya döktükten sonra göndermeden silin. Bu hareket hem içinizde biriken duyguları akıtmanıza yarar hem de ne kadar güçlendiğinizi görürsünüz. Ayrıldığınız kişinin sizi arayarak aklınızı çeleceğini düşünüyorsanız, tavsiyemiz telefon hattınızı değiştirmenizdir.

Sosyal medyadaki bağlantınızı kesin

Ayrılık acısı çekmek herkesin kolaylıkla kaldırabildiği bir süreç değildir. Bıraktığınız kişinin sizin kadar üzülüp üzülmediğini merak edersiniz. Hayatına hiçbir şey olmamış gibi devam mı ediyor, sorusu içinizi kemirir. Başka hesaplardan gizlice takibe başlarsınız. Ayrılık sürecini kolay atlatmanın bir diğer yolu, sosyal medya hesaplarınızdan, ayrıldığınız kişiyi silmek ya da engellemekten geçer. Hayatınızdan çıkardığınız birinin ne yaptığıyla ilgilenmek zaman kaybıdır, sizin zamanınız ise değerlidir.

Beraber vakit geçirdiğiniz mekânlara gitmeyin.

Ayrılık acısını kısa sürede atlatmak istiyorsanız, anılarınızı hatırlatan yerlere bir süre uğramamalısınız. Eğer size sahilde evlenme teklif ettiyse, sahile her gittiğinizde bu teklifi hatırlarsınız. İlk yemek yediğiniz yer, ilk birbirinize duygularınızı söylediğiniz durum, ilk yakınlaştığınız mekan,… Hepsini kaydeden beyin o manzaları gördüğünde otomatik olarak sizi o ana götürür. Yeni yerler keşfedin, gitmediğiniz mekânlarda yeni başlangıcınızın keyfini çıkarın.

Ayrıldığınız kişinin kötü huylarını düşünün

Acaba onu özlemeye mi başlıyorum, onsuz hayat çok sıkıcı gibi düşüncelere kapıldığınızda onun size yaptığı kötü davranışları hatırlayın. Size arkadaşlarınız içinde söylediği rencide edici bir söz, sizin ailenize karşı yaptığı yanlış bir hareket… Aldığınız ayrılık kararının haklılığını kanıtlayacak doneler bulun. Sizi üzen olayları anımsadığınızda ayrılık acısı çekmek istemiyorum diye haykırırsınız, onu unutmanız için elinizde birçok sebebiniz vardır.

Bir süredir ertelediğiniz hobilerinize yoğunlaşın

Üzüntülü zamanlarınızda sizi rahatlatan bir hobiniz mutlaka vardır. Spor yapmak, resim kursuna gitmek, yeni dil öğrenmek, balık tutmak, yürüyüş yapmak, kamp kurmak, kültür turlarına katılmak, tatile gitmek, meditasyon yoga yapmak, yarışmalara katılmak yapabileceğiniz etkinlikler arasındadır. Seçenekleri çoğaltın ve size en uygun olan hobiyi bulun. Doğaya karşı bağıra bağıra şarkı söylemek bile sizi inanılmaz rahatlatacaktır, size en iyi gelen şeyi yine siz bulacaksınız.

Ayrılık acısından kurtulmak için arkadaşlarınızla vakit geçirin.

Yalnız kaldığınızda duygularınıza çok yoğunlaşırsınız, anılara dalar kendinizi acının içine gömersiniz. Depresyona girmemek için dışarıya çıkmalı, sizi eğlendiren arkadaşlarınızla vakit geçirmelisiniz. Arkadaşlarınızla buluştuğunuzda biten ilişkinizi saatlerce dinlendirmeyin, mümkünse konuyu hiç açmayın. Sizi anlayan arkadaşlarınız zaten sizin ne hissettiğinizi anlayacaktır ve sizi güldürmek için her yolu deneyeceklerdir.

Artık özgürsünüz, fedakarlık yapmak zorunda değilsiniz

İlişki içindeyken bazı konularda fedakârlık yapmak zorunda kaldınız değil mi? Giyim kuşamınızı değiştirdiniz, arkadaşlarınızla çok az görüştünüz. Onunla vakit geçirmek için bazı hobilerinizden vazgeçtiniz. Artık sizi kısıtlayan biri yok ve uzun zamandır özlemini duyduğunuz alışkanlıklarınıza geri dönebilirsiniz. Kullanmadığınız kıyafetleri ayırın ve yerlerine sizin keyfinizle seçilmiş kıyafetler koyun. Bol bol alışveriş yapın, bütçeniz doğrultusunda sizi mutlu edecek eşyalar satın alın. Ayrılık acısını, sizi daha da kötü durumlara getirecek davranışlarla süslemeyin. Günlerce ağlamayın, eve ya da yatağa bağlı kalmayın, sürekli geçmişi düşünmeyin.

Slow müzikler dinlemeyin

Ayrılık acısı çekmek denince akla aşk kokan şarkılar gelir. Açık bir yaranın üzerine biraz da acıklı melodiler ekerseniz, acınız içinize iyice işler. Ah bu şarkıların gözü kör olsun demek istemiyorsanız acıklı şarkılardan bir süreliğine uzak durun. Ayrılık, özlem, kavuşamama, intikam duygularını hatırlatan müzikleri dinlemeyin, umut veren hareketli parçalar tercih edin.  Sözlerinizi anlamadığınız yabancı pop parçaları, üzüntülü halinizi alıp götürür, Dans etmeyi sevenlerdenseniz disko müzikleri tam size göre.

Ayrılık acısı için tatil yapın, dinlenin

Beden yorgunluğu kadar ruh yorgunluğunun da ilacı güzel bir tatildir. Çalışıyorsanız hemen bir yıllık izin alın ve ne zamandır görmeyi hayal ettiğiniz yere doğru yola koyulun. Gittiğiniz tatilde geçmişten kalan tüm olumsuzlukları ruhunuzdan atın ve döndüğünüzde arınmış, yenilenmiş, yeni umutlar yüklenmiş şekilde olun.

ayrilik-acisi-icin-tatile-cikin

Çivi çiviyi söker mantığı büyük bir yanlıştır

Ayrılık acısı çekmek, diğer duygular gibi olgunlaşmadan ruhtan atılmaz. Birisine karşı pişmanlık, özlem, kızgınlık, sevgi duygularından birini hissediyorken hayatınıza başka birini dâhil etmemelisiniz. Hem kendinize hem de hayatınıza aldığınız kişiye büyük haksızlık yapmış olursunuz.  Hayatınıza aldığınız kişiyi sürekli geçmişteki kişiyle kıyaslarsınız. Hayatınıza yeni aldığınız kişiyse size saf ve net duygularla yaklaşır. Her duygu gibi acı da geçicidir, zamana bırakın.

Bu tavsiyeler sayesinde umarım ayrılık acısının dan hızlıca kurtulacaksın ya aşk acısı çekiyorsan. İşte o zaman aşk acısı geçiren yöntemler adlı yazımıza da mutlaka bakmalısın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Neo dedi ki:

    Aşk acısı büyütülmüş bir durum bence.Kendi blogumda da bu konuyu işlediğim bir yazım var girip okuyabilirsiniz.
    42gunlugu.blogspot.com

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder