Civan Perçemi Nasıl Kullanılır?

Civan Perçemi Nasıl Kullanılır?

Civan perçemi bitkisinin diğer adları arasında kandil çiçeği, binbir yaprak otu, barsama otu ve akbaşlı yer almaktadır. Bu bitkinin latince ismi ise achillea millefolium’dur. Bu bitki 20 ila 90 santimetre boyunda, tüylü, bilhassa yaz zamanlarında beyaz renkteki çiçekler açan ve özellikle kuru toprakları seven bir bitkidir.

Civan Perçemi Hangi Bölgelerde Yetişir?

Bu bitki Yol kenarlarında, kuru çayırlarda, Doğu ve Kuzey Anadolu’da, Balkanlarda ve Orta Avrupa’da bulunmaktadır.

Civan Perçemi Nasıl Kullanılır?

Bitkinin çiçekleri tam olarak açılmadan yaprakları dâhil olmak üzere toplanır ve sonrasında gölge bir yerde kurumaya bırakılır. Kuruyan bitki su ile birlikte kaynatılmak sureti ile ilaç olarak kullanılır. Çay gibi kullanılabilecek bu ilaç kesinlikle ışık görmeyen bir yerde saklanmalıdır. Eğer bu su ışık görürse hemen bozulacaktır.

Civan Perçemi Bitkisinin İçindeki Maddeler

Bu bitkinin içerisinde uçucu ve sabit yağ ve achillein denilen bir de glikozit bulunmaktadır. Uçucu yağın içerisinde ise pinenler, cineol ve berneol bulunmaktadır.

Civan Perçeminin Tıbbi Etkileri Nelerdir?

Bu bitki mide ile bağırsak gazlarını giderir, idrarı söktürür, iştah açar, grip ve soğuk algınlığını giderir. Bu özelliklerinden faydalanabilmek için 20 gram kadar civanperçemini bir litre kadar temiz suyun içerisinde ve en az 20 dakika boyunca iyice kaynatın. Hazırlanan bu karışım sadece yemeklerden sonra ve sadece 1 fincan kadar içilmelidir.

Kış aylarına girdiğimiz bu günlerde soğuk algınlığı ve tedavisi ile ilgili daha fazla bilgiye ihtiyacınız olursa soğuk algınlığı ve tedavisi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bu bitkinin bir diğer özelliği de damarları büzücü etkisidir. Bu özelliği sayesinde yaralar üzerinde iyileştirici bir etkisi bulunmaktadır. Ayrıca zindelik verir, kan dolaşımını hızlandırır, ağrıyı keser, safra kesesi ile karın spazmlarında etkilidir, bayanlarda kasık ile bel ağrılarını giderir. Bitkinin bahsettiğimiz bu etkilerinden faydalanmak için 50 gram kadar civanperçemi, 1 litre kadar temiz su ile iyice kaynatılır. Kaynatılan bu karışımdan gün içinde en fazla 2 bardak kadar içilir.

Haricen kullanımda basur sorununda pansuman yapmak sureti ile kullanılmaktadır. Bunun için bitkinin taze olan yaprakları toplanıp ve iyice sıkılır. Elde edilen bu bitki suyu hem basurun hem de sıvı yaraların üzerine ve gün içinde 3 defa olmak sureti ile pansuman olarak uygulanır. Uygulanan bu ilaç hem çok etkilidir hem de hiçbir zararı yoktur, çünkü içeriğindeki cineol maddesi nedeni ile mikrop öldürücü özelliğe sahiptir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder