Hardal Ruhu, Hardal Kağıdı Ve Hardal Banyosu

Hardal Ruhu, Hardal Kağıdı Ve Hardal Banyosu

Hardal bildiğiniz üzere turpgillerden olan bir tür bitkidir. Hardal bitkisinin ana yurdu ülkemizde olup Akdeniz bölgesinde yer almaktadır. Hardal bitkisin beyaz ya da sarı çiçekleri bulunur. Tohumunda eterik yağ bulunan hardal bitkisinin 2 farklı çeşidi vardır.

Siyah hardalın çiçekleri sarı olur, meyveleri kısa, sivri ve 4 köşeli olur. Siyah hardal genellikle gebelik zamanında göğüs hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Beyaz hardalın ise beyaz ya da soluk kırmızı çiçekleri vardır. Beyaz hardalın taneleri siyah hardalın tanelerinden çok daha büyüktür.

Ancak tıp alnında kullanılan hardal türü genellikle siyah hardal tohumudur. Etkin olan maddesi ise potasyum mironat ve sinigrindir.

Hardal Ruhu

Hardal ruhu ise temiz ve ılık suya dövülmüş hardal tohumu eklenerek elde edilir. Hardal ruhu aşırı şekilde tahriş etme etkisine sahiptir. Bu yüzden hem deriyi kızartır hem de deriyi yakar.

Hardal Kağıdı
Hardal kağıdı hardal tozunun kauçuk mahlülü ile yapıştırılması ile elde edilmektedir. Daha sonra hardal kağıdı ılık su yardımı ile ıslatılır ve hardallı olan kısmı cilde uygulanır.

Hardal Banyosu
Hardal banyosu hazırlamak için önce temiz olan bir tülbentin içerisine 150 ila 500 gram kadar hardal tozu konur. Bu tülbent çıkın yapılır ve banyo suyuna eklenir. Hardal kağıdı ya da keten tohumu lapası veya hardal banyosu kesinlikle 10 ila 15 dakikadan fazla uygulanmamalıdır.

Hardal Banyosunun Faydaları Nelerdir?
• Hem beyine hem de akciğerlere kan hücum etmesi durumunda çok faydalıdır.
• Zatürre ve bronşitten şikayetçi olan olanlar için birebirdir.
• İç organlarda birikmiş olan kanı dışarıya doğru atar.
• Sofralarda kullanılan normal hardal ise kabız sorununu engeller ve hazmı kolaylaştırır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder