Brokoli Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Brokoli Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Brokoli lahanagiller ailesine ait olan ve çok sağlıklı bir sebzedir. Ayrıca brokoli karnabahar sebzesine çok benzemektedir.

Brokoli Nasıl Muhafaza Edilir?

Brokoli almak istediğiniz zaman her zaman için taze olanları seçmeye çalışın. Brokolinin taze olduğundan emin olmak için ilk olarak brokolinin en tepesinde olan minik yuvarlakların rengine iyice bakın. Bu minik yuvarlaklar koyu yeşil hatta ve hatta siyaha yakın olan bir renkte olmalıdır. Bu rengin içinde sarılaşmalar var ise brokoliler bozulmaya başlamış demektir.

Brokolinin üstünde bulunan minik topçukların boyutlarına da dikkat etmek gereklidir. Bu topçuklar çok büyük ise bu durum yine brokolinin taze olmadığını göstermektedir. Brokolinin taze olduğunu topçuklarının birbirine yakın ve sıkı bir şekilde olması göstermektedir.

Eğer brokoli taze olarak alınmış ise 5 gün ila 7 gün arasında buzdolabında saklandığı taktirde tazeliğini korur. Bunun dışında brokolilerin köke benzemekte olan bölümleri suyun içerisinde kalacak bir şekilde temiz bir kaseye konulur ise 5 ila 7 gün arasında taze olarak saklanabilir. Eğer bu yöntemden çok daha fazla bir şekilde verim alınmak istiyorsanız brokolilerin üzerine buzdolabı poşeti geçirip suyu her gün değiştirmelisiniz.

Brokoliyi saklamanın bir diğer uygun yöntemi ise brokolileri nemli bir kağıt havlu ile sarmaktır. Bunu yapmak için daha önce içerisinde kimyasal madde bulunmayan temiz ve hatta mümkün ise bir püskürtme tabancasına ihtiyacınız olacaktır.

Brokolilerin baş kısımlarını sprey yardımı ile suyla ıslatın ve brokolilerin etrafına temiz kağıt havlu sarıp buzdolabında saklayın. Havlu yardımı ile ıslaklığın bir kısmını alınacak ve brokolinin nemli kalması sağlanacaktır. Bu şekilde saklanmış olan sebze buzdolabında 3 gün süre ile taze kalabilir.

Eğer evde çok fazla brokoli var ise veya brokoliyi mevsiminden sonra tüketmek istiyorsanız brokolilere dondurma işlemi uygulayabilirsiniz.
Fakat sadece ve sadece brokolileri poşete koyup buzluğa kaldırmak brokolilerin taze kalması için yeterli değildir.

Bunun için bir tane kaynar ve bir tane buzlu su hazırlayıp brokolilerin küçük bir şekilde koparılması gerekmektedir. Aksi halde brokoliler kesinlikle eşit olarak haşlanmaz.

Daha sonra yaklaşık olarak 3 dakika boyunca haşlama işlemi uygulayın ve sonrasında brokolileri süzüp soğutun. 3 dakika kadar brokolileri buzlu suyun içinde beklettikten sonra yeniden süzüp suyu iyice akıtın ve sonrasında brokolileri poşetleyip buzluğa atın. Bu sayede 1 yıla kadar brokolileri taze bir şekilde saklayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder