İPUÇLARIM

Odun güvesi nasıl yok edilir?

Odun güvesi nasıl yok edilir?

Güveler, hem yiyeceklere hem de eşyalara büyük maddi ve manevi zarar veren kelebeğe benzeyen uçan bir hayvandır. Genellikle sıcak yerlerde ya da depolarda üremek ile birlikte türlerine göre farklı bölgelerde de üreme yapabilmektedirler. Kemirdikleri ürünler bir daha kullanılamayacağından küçük gibi gözükse de aslında büyük sorunlara yer açmaktadırlar. En çok maddi hasarı veren güve çeşidi de odun güvesidir.

Güve çeşitlerinden biri olan odun güvesi ise, tahta veya ahşap gibi maddelerde üremekte ve onları kemirmektedir. Bu tarz nesnelere yerleşerek yuvasını oraya yapmakta ve yumurtalarını oraya bırakarak fazlası ile üreyebilmektedirler. Diğer güveler gibi odun güveleri de insanlara ya da hayvanlara zarar vermez, onları ısırmazlar. Güveler için önemli olan nereye aitler ise orayı kemirmektir. Kemirdikleri yerleri yuva yaparlar ve mobilyada oluşmuş çatlak, kırık ya da ezilmiş yerlerine yumurtalarını bırakırlar. Bunun nedeni ise, insanların oraya dokunmamasıdır. Odun güvelerinin kahverengi, gri tonları çok hızlı bir şekilde üreyebildiklerinden bulundukları ortamı çok kısa bir süre içerisinde güve istilasına uğratabilmektedirler.

Adından da anlaşılacağı gibi odun güveleri tahta veya ahşap gibi maddeleri kemirmektedirler. Kişilere manevi hasar uğratmasalar da maddi olarak büyük kayıplara yol açmaktadırlar. Kemirdikleri eşyaları ilaçlatmak bir yöntem olsa da eşyayı tamamen atmak daha kalıcı bir çözümdür. Eşyayı attıktan sonra özel ilaçlama yöntemleri ile evi ve eşyaları ilaçlatarak güvelerin kendilerinden ve yuvalarından arınmak daha kolay bir yol olmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ben Şok dedi ki:

    Yok artık bu nasıl bilgi. İnanılmaz gerçekten kırk yıl düşünsem aklıma gelmezdi.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.