İPUÇLARIM

Bitki Yapraklarındaki Dökülmelere Çözüm

Bitki Yapraklarındaki Dökülmelere Çözüm

Doğanın yıllık döngüsünde sonbaharla birlikte ağaçların yapraklarını dökmesi ve ilkbahara kadar dinlenmeye çekilmesi doğanın en değişmez kanunudur. Ancak evlerimizdeki bitkilerde de zaman zaman ani yaprak dökülmeleri olabilmektedir. Benjamin gibi bazı bitkilerin de sonbahardan etkilenip yapraklarını dökmesi normalken özellikle süs bitkilerinde bu durumun yaşanması bitkinin bakımında ya da ortamında bir takım sorunlar olduğunun belirtileri olabilir.

Bu durumda hangi sebeplerden şüphelenmek gerekir ?

Bitkiniz güneş ışığından yeterince faydalanamıyor olabilir. Bu yüzden bitkiyi daha aydınlık bir noktaya alarak dökülmelerin gidişatını kontrol ediniz.

Bitkilerin olduğu bölüm yeterince havalandırılmıyor olabilir. Bitkiler de aynı insanlar gibi taze hava olmadan yaşayamazlar. Havalandırma yeterli değilse , besleyemeyecekleri yapraklarını dökerler. Bu yüzden havalandırma konusu hayati önem taşır.

Bazı bitkiler kireçli sudan fazlasıyla etkilenmektedir. Toprakta biriken kireç tabakalar oluşturur ve topraktaki demiri örtüler. Bu durumda bitki artık topraktan demir çekemez ve yaprakları sararıp dökülür.

Sulama rejimini değiştirmek de dökülmelerin önlenmesinde önemlidir. Verdiğiniz su miktarı ya da sıklığı bitkinize fazla geliyor olabilir.
Bitkinizde mantar ve parazitler oluşmuş olabilir. Genellikle fazla ışık ve hava almayan yerde bulunan bitkilerde meydana gelen bu durum , şartların düzeltilmesiyle ve çiçekçilerden alacağınız ilaçlarla düzeltilebilir.

Son olarak da bitkileri coşturmak için verdiğiniz besinlerden söz etmek istiyoruz. Bu besinlerin her türlü bitkiye iyi geleceği kanısı ynalıştır. Bitkinizin ihtiyacının dışında yapılacak takviyeler , bitkide reaksiyonlara sebep olabilir. Bu durumda besini vermeyi bırakmalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.