Cilt Üzerindeki Lekeler Nasıl Çıkar?

Cilt Üzerindeki Lekeler Nasıl Çıkar?

Badana veya boya yapmak, temizlik yapmak hatta ve hatta yemek pişirmek bile bazen cilt üzerinde lekelerin oluşmasına neden olabilir. Bilhassa elde oluşan lekeleri cildi kesinlikle yıpratmadan çok dikkatli ve bilinçli bir şekilde temizlemek çok önemlidir. Lekesiz bir cilt hem görünüş hem temizlik hem de sağlık açısından her zaman için tercih edilmelidir.

Eriterek Leke Çıkartma

Özellikle yer döşemesi cilası, ayakkabı boyası, yağlı boya ve katran lekeleri cilt üzerinden neft veya tiner ya da terebentin esansı ile silinerek çıkartılır. Saydığımız bu eriticiler ile cilt üzerindeki lekeleri çıkarttıktan sonra cilt ılık temiz su ayrıca sabunlu su ile yıkanmalıdır.

Cilt üzerindeki plastik badana lekesini genellikle ılık sabunlu su ile yıkayarak çıkartabilirsin. Ama bazı durumlarda ılık sabunlu su ile yıkadığınızda çıkmayan plastik badana lekesini önce tiner ile silerek daha sonra da ılık sabunlu su ile yıkayarak çıkartabilirsin.

Cilt üzerindeki vernik ya da yapıştırıcı veya oje lekesini alkol veya aseton ile çıkartabilirsiniz.
Cilt üzerindeki lekeleri eritici maddelerle çıkartırken bu maddelerin ciltteki yağı almak suretiyle cildi kuruttuğunu unutmamak gerekir. Cildin kurumasını önlemek için cilt üzerindeki lekeleri çıkarttıktan sonra cildi el losyonu veya yağlı bir krem ile iyice masaj yaparak ovmak gerekir.

Renk Açarak Leke Çıkartma
Ayva, karadut, böğürtlen, enginar, patlıcan, asma yaprağı, taze ceviz, balkabağı ve soğan gibi meyve ile sebzeler cilt üzerinde renk lekesi dediğimiz lekelerin oluşmasına neden olur.

Cilt üzerinde oluşan açık renkteki lekeleri çıkartmak için limon ya da limon suyu ile iyice ovmanız gereklidir. Cilt üzerinde meydana gelen leke oldukça koyu bir renkte ise sulandırmış olduğunuz çamaşır suyu ile lekeyi temizleyebilir ve hemen ardına cildi bol su ile durulayabilirsiniz.

Fakat bu yöntemde cildin tahriş olmasına neden olabilir. Bu yüzden cildi temizleyip duruladıktan sonra hafif bir krem veya losyonu cilde uygulamanız faydalı olacaktır.

Ciltteki leke saç boyası lekesi ise alkol ile silerek bu lekeyi çıkartabilirsiniz. Saç boyası lekesi elinize bulaşmış ise isterseniz yine sulandırılmış çamaşır suyu ile lekeyi temizleyebilirsiniz.

Cilde bulaşmış olan mürekkep lekesini çıkartmak için cildi sabunlu su ile iyice yıkamalısınız. Eğer mürekkep lekesi ellerinizi bulaşmış ise yine sulandırılmış çamaşır suyu bu lekenin üstesinden gelecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. web tasarım dedi ki:

    kuru cilt için zeytin yağı çok fazla tavsiye edilyor

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder