Saksı çiçekleri için toprak bakimi ve önemi

Bitkiler için toprak bakimi çok büyük öneme sahiptir. Saksı çiçekleri evde yetiştirilen nazik çiçeklerdir. Bu nedenle toprak bakimi nasıl olmalı, çiçeğin toprağı ne zaman değişir, ne sıklıkla toprağa gübre katılmalıdır vs tarzındaki sorunların yanıtlarını bilmek gerekir.

Saksı çiçekleri için toprak bakimi nasıl olmalı?

Saksı içerisindeki toprağa her yıl yeni gübre eklenmelidir. Gübre bitkiler için topraktaki gerekli minareleri sağlayacaktır. Yer yıl gübrelenen toprak çiçeklerin daha canlı olmasına yardim eder.

Saksıdaki toprak kış ayların sonu ve ilkbahar başlarında değiştirilmelidir. Şubat ayı ve Nisan ayı toprak değiştirmek için en uygun zamandır. Saksıdaki toprağı değiştirdiğinizde yeniden gübrelemeyi unutmayın.

Birçok saksı çiçeği için funda yapraklarını kurutup toprakların içine karıştırmanız çok faydalı olur. Toprağı temiz ince kum ile karıştırmakta çok iyi gelecek yollardan biridir.

Çiçeğiniz sararıp solmaya mı başladı? Kurumaya başlayan çiçeğin yeniden yeşermesi hakkında bilgiye ihtiyacınız var ise, BURDAKI konumuza bir göz atmanızı tavsiye ederim.

3 Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.