İPUÇLARIM

Bıçak Nasıl Parlatılır?

Bıçak Nasıl Parlatılır?

Genel olarak mutfakta kullandığımız birçok eşya çelikten yapılmaktadır.  Bıçak da bu birçok eşyanın içerisinde yer almaktadır. Bıçaklar zaman içerisinde eski parlaklığını kaybederek mat bir görünüm kazanır.  Bıçaklarımızı temizlemeye çalışırken tel bir sünger kesinlikle kullanılmamalıdır.  Aksi takdirde bıçağımızın üzerinde çizikler oluşur.

Bıçaklarımızın parlaklığını ve temizliğini sağlamak için bulaşık makinesine koymadan önce durulamamız gerekir. Bıçaklarımızı bulaşık makinesi koyarken diğer çatalla kaşıklar arasında mesafe olmasına dikkat etmeliyiz ki bıçaklarımız güzelce yıkanabilmesi için. Eğer elde yıkıyorsak bıçaklarımızı yıkadıktan sonra pamuksu bir kuru bezle silinmesi gerekir. Yine bıçaklarımızın temiz olabilmesi için eğer bulaşık makinesinde yıkıyorsak bulaşık makinesinin deterjan bölmesine bir kaç damla sirke koymamız gerekir. Ayda bir defa bıçaklarımızı yarım çay bardağı kadar eklediğimiz çamaşır suyunda olan suda 30 dakika kadar kaynatmamız gerekir. Bu şekilde yine bıçaklarımızı parlatabiliriz.

Bıçakların üzerin de bulanan su lekelerini giderebilmek için naylon çorap ile bıçaklarımızın silinmesi gerekir. Nemli bir beze bir miktar karbonat dökülerek de bıçağın silinmesi bıçağı temizlediği gibi parlaklığını da artırır. Gümüş bıçak takımlarımızı ise diş macunu, sünger ile silinmesi sonucunda parlaklık elde edilebilir.

Parlaklığını kaybeden bıçaklarımız ılık sirkeli bir suya batırarak yumuşak bir bezle sildikten sonra bol su ile durulayıp kuru bir bez ile kuruladığımız zaman eski parlaklığını elde etme ihtimalimiz olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.