Demir ilacı lekesini nasıl çıkarabilirim?

Demir ilacı lekesini nasıl çıkarabilirim?

Demir ilacı, birçok bebeğin kullandığı bir ilaçtır. Vücutta kan yapıcı etkisi vardır. Bebek 5-6 aylıkken demir ilacına başlanır ve 1 yaşına kadar doktor kontrolünde kullanılır. Sıvı durumda bulunan demir ilacı, bebeklere damlalar halinde verilir. İlaçların genelinde olduğu gibi, demir ilacının tadının pek güzel olduğu söylenemez ve demir ilacını seven bir bebek hiç görülmemiştir. Bu ilacın tadından hiç hoşlanmayan bebek ilacı içmek istemezler ve ağızlarına damlatıldığı anda dışarı çıkarmak isterler. Bazı bebekler ilacı içtikleri zaman kusabilirler. Tüm bu nedenlerle demir ilacının lekesi, aileler için çok büyük bir problemdir.

Demir ilacı lekesi öyle bir lekedir ki, çıkarmak çok zordur. Annelerin çoğu, ne kadar denerlerse denesinler bu lekeyi çıkaramazlar. Diğer tüm lekelerden daha zor çıkan bu leke, tüm annelerin kabusu olmuş durumdadır.

Demir ilacı lekesi;

Demir ilacı lekesini çıkarmanın bilinen en pratik yolu limondur. Limonun içindeki asit demir ilacın lekesini çıkarmakta etkili olmaktadır. Lekenin üzerine limon sıkıp bekletirseniz ve daha sonra yıkarsanız, o kabus gibi lekenin çıktığını göreceksiniz.

Deterjanlar, çamaşır suları ve kimyasal leke çıkarıcılar, demir ilacı lekesi çıkarmakta çok etkili değildirler. Ayrıca çoğu anne bebeğinin giysilerinde bu denli kimyasal madde kullanmak istemez. Bu yüzden limon doğal olması nedeniyle de, demir ilacı lekesi çıkarmakta, birçok anne için birinci sırada yer almaktadır. Eğer demir ilacı lekesi, sizin de sorunlarınız arasında yer alıyorsa, limonu denemenizde fayda var.

Ya da;

Ariel’in üretmiş olduğu sıvı leke çıkarıcı ürünü vardır. Marketlerde Ariel profesyonel adındaki leke çıkarıcı bu tar lekelerin temizlenmesinde size yardımcı olacaktır. Lekeli olan bölgeye az miktar ilaçtan döküp çamaşır makinesinde yıkayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Cansu dedi ki:

  Demir ilacını benim kızım bayılarak içiyor. Yani hiç bir çocuk sevmez diye bir şey yok. Bazen ilacı içerken heyecan yapıp çırpınıyor o sırada dökülebiliyor.

 2. Işıl dedi ki:

  Demir ilacı 2 haftalıkken başlanmaz o d vitamini insanları yanlış yönlendirmeyin

  1. Yonetici dedi ki:

   Işıl hanım uyarın için teşekkürler. Gerekli araştırma sonucu haklı olduğunu gördüm. Ve konuyu 5-6 aylık olarak düzenledim. uyarın için yeniden sağol.

 3. Merve dedi ki:

  Geçenlerde Demir ilacını kırdım halım maf oldu hemen bulaşık makinası parlatıcısı üzerine döküp sildim bembeyaz oldu tavsiye ederim hiç bir iz kalmadı

  1. İpuçlarım dedi ki:

   Teşekkürler Merve hanım öneriniz için.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder