Balık Beslerken Yapılan Hatalar

Balık Beslerken Yapılan Hatalar

Evde balık beslemek çoğu kişi için huzur vericidir. Özellikle çocuklara hayvan sevgisini aşılamak için balık beslemekle işe başlayabilirsiniz. Tabii bu durumda yapılan bir çok hata vardır. Balık besleme konusunda bilgi sahibi olmanız, doğru beslemeniz onların uzun süre yaşamasını sağlayacaktır.

Balık beslemeye küçük akvaryumla başlamayın. Deneyimli bir akvaryumcu bile küçüklerle sınanabilir, o derece tecrübe ister. Akvaryum suyunun içerisindeki zararlı maddeleri etkisiz hale getirmek için suyu 1 gün dinlendirmeniz gerekir. Böylece çözünmemiş gazlar yok olacak suyun pH dengesi ayarlanmış olacaktır. Su bekletildikten sonra balıkları akvaryuma koyabilirsiniz.

Çok küçük akvaryumla başlamak

Mini akvaryum paketlerinin yaygınlaşması ile küçük akvaryum seçmek cazip hale geldi. Fakat yeni başlayanlar için küçük akvaryum seçmek, çekici gelen bir hatadır. Neden? Çünkü su hacmi küçük olduğunda, anahtar su parametreleri çok hızlı değişir ve hata payı bırakmaz.

Deneyimli bir akvaryumcu bile küçük bir akvaryumla sınanabilir. Hobi olarak yapan yeni başlayanlar ise önceden hiç deneyimleri yoksa 60 litrenin altındaki akvaryumlardan uzak dursunlar. Unutmayın, daha büyük bir akvaryum, balığın üzerindeki hata etkisini azaltır.

Kısa sürede yeni balık eklemek

Yeni akvaryum sahipleri çoğunlukla akvaryumu yeni kurdukları gün bile balık eklemeye istekli olurlar. Bir kısmı şanslıdır ama birçoğu balıkların bir kısmını ve hatta tamamını kaybedecektir. Burada sorun yeni bir akvaryumun içindeki suyun henüz dengelenmemiş olmasıdır.

Suyun içinde gazlar, mineraller, ağır metaller ve yerel su arıtma tesislerinin kimyasalları çözünür. Su kimyasalları konusunda ayrıntılı detaylara girmeden, suyun içindeki çözünmüş bileşenlerin balıklara zararlı olacağını söylemek yeterlidir.

Akvaryum suyu zararlı maddeleri etkisizleştirmek için 1 gün bekletilmelidir. Böylece çözünmemiş gazların yok olması ve Ph seviyesinin dengelenmesi sağlanmış olacaktır. Ancak o zamandan sonra balık akvaryuma konabilir.

Bir seferde çok sayıda balık eklemek

Balık sahibi tüm akvaryumu balıkla doldurmaya isteklidir. Maalesef, çok sayıda balığı aynı anda akvaryuma eklemek bir başka yeni başlayan hatasıdır. Bakteri kolonisi tam olarak oluşmadan, bir akvaryum balıklar için güvenli değildir. Öncelikle sadece birkaç dayanıklı balığı koyun ve amonyak ve nitrit seviyelerinin ikisi de artana kadar bekleyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. mobilya fiyatları dedi ki:

  akvaryumun büyük olması suyun temiz olması çok önemli suyun özellikle beklemiş su olması gerekir ve su temizleyici ilaç vs gibi şeyler kullanmayın tamamen boş şeyler. Akvaryum büyüklüğüne göre balık besleyin

 2. Enteresan Hediyeler dedi ki:

  Su değişimlerinde kesinlikle tamamen yapılmamalıdır. Yoksa akvaryumun tüm biyolojik yapısına zarar verirsiniz.

 3. hd tv izle dedi ki:

  Önemli bir makale olmuş çok teşekkür ederim ben normalde suyu hiç bekletmeden koyuyordum ve sonrasında bağzıları ölüyordu demekki bu yüzdenmiş ilk işim balıklara yeni ve bekletilmiş bir su ilave etmek

 4. Anahaber7 dedi ki:

  Verdiğiniz yararlı bilgiler için teşekkürler. Biz de haber sitemizde bu tarz bilgilere yer verip ziyaretçilerimizi bilgilendirmek isteriz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder