Altıgen Ayçiçeği El Çantası Nasıl İşlenir?

Bu şık ve birazda klasik olan el çantamızı sadece altıgen parçaları işleyip daha sonra bu parçaları bir araya getirerek tamamlayacağız.

Aşağıda ilk önce altıgen parçanın nasıl işleneceğini anlattık. Daha sonrasında yine bu parçaların nasıl birleştirileceğini ve bir çanta haline getirileceğini yine bu çalışmamız içinde sizlerle paylaşacağız.

Bu çantanın yapımında 4 farklı renk kullanılarak altıgen motif oluşturulmuştur.

Altıgen Ayçiçeği El Çantası

altigen canta 2Başlangıç olarak 4 tane zincir çekin ve zincirleri birleştirip işleme yüzüğünü oluşturun.
Sıra 1: Üç tane zincir çekin ve yüzüğün ortasına 2 tane çift kroşe işleyin ve ilk yaprağı oluşturun.

altigen canta 3

Yüzüğün ortasından tığı geçirin ve ip alın aldığınız ipi tığdaki ana zincirin içinden geçirin. Yani yüzüğün ortasından ip aşırın ya da ip kaydırın. Sonrasında 3 tane çift kroşe işleyip aynı şekilde ipi yüzüğün içerisinden kaydırın ya da aşırtın.

Aynı şekilde toplamda 6 tane yaprak oluşana dek 3 çift kroşe ve ip aşırmaya devam edin.

İki tarafı birleştirmeyi başladığınız ilk ilmeğin içerisinden birleştirerek yapın. Birleştirme sonrası ipi kesin ama ipi biraz uzunca kesmeye özen gösterin. Daha sonra işlemenin arka ortasındaki ipi tamamen kesin.

altigen canta 4Sıra 2: Yeni ve farklı renkte bir ip alın ve yapraklardan herhangi birinin üst tarafındaki çiftli zincirlerden arka zincirde bulunan zincire yeni ipe bağlayın.

Sonrasında ipi bağladığınız çift kroşenin arka tarafından tığı atın ve tığı ön tarafa doğru çıkartıp yeniden çift kroşe tığın arkasında kalacak şekilde tığı arka tarafa çıkartın ve tığa ip alın.

altigen canta 5Daha sonra 3 tane zincir çekin. Yaprağın orta kısmında bulunan boşluğa üçlü çift kroşe işleyin ve bir tane zincir çekin.

altigen canta 6Sonra hemen yanındaki çift kroşe işlemeye arka taraftan çift kroşe işleyin.

altigen canta 7Aynı şekilde yeniden orta kısma üçlü çift kroşe işleyin ve bir zincir çektikten sonra diğer yaprağın ortasındaki çift kroşenin arkasından çift kroşe işleyin. Tüm sırayı aynı teknikleri uygulayarak tamamlayın.

Tüm sıra tamamlandığında ilk işleme ile son işlemeyi birleştirin. İpi kesin ve ipi tığ işine bağlayın ve yeni ipi tığ işine ekleyin. Bağlamayı ilmiklere değil sadece yan boşlukların içinden birine yapın.

altigen canta 8Sıra 3: Üç tane zincir çekin ve aynı boşluğun içerisine 1 tane çift kroşe işleyin ve bir zincir çekin.

Sonraki tüm boşlukların içerisine 2 tane çift kroşe işleyip birer tane zincir çekerek tüm sırayı yani üçüncü sırayı tamamlayın.

Sıra tamamlanınca ipi kesin ve ipi tığ işine bağlayın.

altigen canta 9Sıra 4: Tığınızı herhangi bir yukarı boşluklardan birine atın ve yeni ipi altıgen tığ işinize bağlayın. Bu aşamada hala üçgen olan altıgen modeli tam olarak altıgen hale getireceğiz.

Yeni ipi boşluğa bağladıktan sonra 3 tane zincir çekin ve aynı boşluğun içerisine 2 tane çift kroşe işleyin ve 1 tane zincir çektikten sonra aynı boşluğun içerisine 3 tane daha çift kroşe işleyin. Şu anda altıgenin köşelerinden birini işlediniz.

altigen canta 10Bir tane zincir çekin ve sonraki boşluğa 3 çift kroşe işleyip bir tane zincir çekin. Şu anda altıgenin yan taraflarından birini hazırladınız.

altigen canta 11Şimdi sıradaki boşluğa 1 adet çift kroşe, 3 zincir ve yeniden 3 adet çift kroşe işleyin ve 1 zincir çekin.

Aynı şekilde bir yan ve bir köşe işleyerek tüm sırayı işlemeye devam edin.

altigen canta 12Tüm sıra tamamlanınca başlama zinciri ile tığdaki zinciri birleştirin ve ipi kesin.
Toplamda 10 adet altıgen motifi çantanızı tamamlamak için işlemeniz gerekiyor. 10 tane motifi işledikten sonra sıra tüm parçaları birleştirip çantanın ana kısmını oluşturmaya geldi.

Motifleri Birleştirme

altigen canta 13Tüm altıgen parçaları temizledikten sonra altıgen motifi işlediğiniz ip renklerinden birini seçin. Altıgen motiflerden kesip çıkarttığınız artık iplik parçalarını atmayın ileride oyuncak ya da yastık doldurmak için biriktirin.

altigen canta 14Altıgen parçaları birleştirirken öncelikle dış renkleri aynı olan parçaları yan yana getirmemeye özen gösterin ve mutlaka tüm parçalar yukarıya doğru düz bir şekilde bakmalı.

Yukarıda gördüğünüz gibi parçaları aynı şekilde dizin.

altigen canta 15En sağda duran ilk iki parçayı alın ve her parçanın iç kısımları içe dış tarafları yani yüz kısımları dışarı bakacak şekilde her iki parçayı da birleştirin.

Köşe taraftan başlayın ve köşe kısma her iki parçayı da alarak ip bağlayın. İlk iki parçanın bir köşesini tamamen birbirlerine birleştirin.

Tekli kroşe birleştirme: İki parçayı da birleşik tutun, tığı ilk zincirlerin içinden geçirin. Tığa arka taraftan ip atın ve ipi zincirlerin ön tarafına çekin. Sonrasında normal bir şekilde tığa ip alıp tekli kroşe işleyin.

altigen canta 16Yukarıda sağ tarafta gördüğünüz gibi sırada üçüncü parçayı aynı şekli koruyarak ilk iki parçaya birleştirmek var.

Anladığınız üzere aynı yapboz parçaları gibi tüm parçaları aynı şekilde birleştirmeniz gerekiyor. Gerektiği yerlerde ipi kesmeniz ev gerektiği yerlerde de yeniden yeni ip bağlayarak birleştirme işlemine devam etmeniz gerekiyor.

altigen canta 17Tüm parçaları birleştirdiğinizde elde etmeniz gereken görüntü yukarıdaki görüntüdür.

altigen canta 18Tüm parçaları birleştirdiğinizde dikiş iplikleri içe gelecek şekilde çantayı katlayın.

altigen canta 19Çantayı yan döndürün ve dışa doğru çıkık parçayı aynı yapbozu birleştirir gibi birbirine birleştirin. Çantanın hem sağ hem de sol kısmını bu çıkık parçaları da diğer parça ile birleştirerek birbirlerine tığ ile işleyerek birleştirin.

altigen canta 20Çantanın her iki tarafını da birleştirdikten sonra çantanın ağız kısmına işleme yaparak çanta kollarını ilave edeceğiz.

Çantanın köşelerinden birine kol işlemek için ipi bağlayın.

altigen canta 21Bir tane zincir çekin ve tüm çanta ağzı sırasınca her bir işleme boşluğuna birer tane tekli kroşe işleyin. Tüm sıra tamamlanınca ipi kesin ve ipi bağlayın.

altigen canta 22Aynı iplik ile başlama düğümü ardına 5 tane zincir çekin ve tığdan aşağıya doğru ikinci zincire tekli kroşe işleyin. Sonrasında her bir zincire birer tane tekli kroşe işleyin. Sıra sonuna gelince bir tane zincir çekin ve yeniden tüm zincirlere birer tane tekli kroşe işleyin.

Çanta kolu istediğiniz uzunluğa gelene dek aynı şekilde kol kısmını uzatmaya yani işlemeye devam edin. Unutmayın 2 tane aynı şekilde ve aynı uzunlukta kol işlemeniz gerekiyor.
Burada hazırlanan çanta kolların her biri yaklaşık olarak 37 cm uzunluğundadır.

altigen canta 23Çanta kolları hazır olduğunda çantanın ağız kısmında altıgenin dışarıya doğru uzanan köşe kısmına kolun bir ucunu diğer köşe kısmına da kolun diğer ucunu aynı renkteki iplik ile dikin.

Aynı şekilde diğer tarafa da kolları dikmeyi ihmal etmeyin.

altigen canta 24Eğer isterseniz dekoratif olarak kolların üzerine ve alt taraflarına birer tane küçük düğme dikerek çantanızı daha şık bir hale getirebilirsiniz.

İsterseniz her bir kol tarafına farklı renklerde düğmeler ekleyebilir ya da 2 tane aynı renkteki düğmeyi bir tarafa 2 tane farklı renkteki düğmeyi de diğer tarafa dikebilir ve böylece çantanızı her çevirdiğinizde farklı renkteki düğmelerin görünmesini sağlayabilirsiniz.

İngilizce Video İle Anlatım (Motif İşleme)

İngilizce Video İle Anlatım (Çanta Birleştirme)Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.