Alkol, Şarap Ve Meyve Suyu Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Alkol, Şarap Ve Meyve Suyu Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Özellikle alkollü sıvılar döküldüğü zaman lekeli bölge hiç zaman kaybetmeden kurutma kâğıdı ile emdirilerek alınmalıdır. Eğer zaman varsa leke kurumadan önce hemen temizlenmelidir. Temizlik için birkaç damla sıvı deterjan içeren ılık su ile ıslatılmış olan temiz bir bez ile silin. Daha sonra temiz ve nemli bir bez ile lekeli bölgeyi durulayın ve orta ısıdaki saç kurutma makinesi yardımı ile temizlediğiniz bölgeyi kurutun.

Dökülmüş olan meyve ile alkollü sıvılar kurudukları zaman gözle görünmeyebilirler. Ancak bu lekeler zaman geçtikçe bu lekeler sıcaklık yüzünden oksitlenir ve bu lekeleri çıkartmak çok zor bir hal alır. Bu lekeleri temizlemek için sıvı deterjan ya da soda içeren sıcak su ile lekeleri silip iyice durulayın. Kuru lekeleri enzim solüsyonu içerisinde ön ıslatma yaptıktan sonra her zaman olduğu gibi yıkayın.

Yıkama yapılamayan kıyafetler soğuk su ile silindikten sonra lekeli kıyafeti elinizden geldiğince çabuk kuru temizlemeye vermelisiniz.

Kurumuş bira lekesi olan kumaş aynı miktarlarda sıvı bulaşık deterjanı ve sirke içeren solüsyon ile iyice silinmeli ve sonrasında ılık su ile durulanmalıdır.

Halı Üzerinden Temizlik

Bu tür lekeler halıların üstünden hemen emdirilmelidir. Daha sonra sıcak su ile sıkılmış olan temiz bir havlu ile lekeli bölgeyi silin. Daha sonra bir çay kaşığı toz çamaşır deterjanını sıcak suyun içinde eritin ve hazırladığınız bu solüsyon ile havluyu ıslatıp halıyı sık aralıklar ile silin.

Deterjan köpüklerini almak için temli temiz bezler ile silebilirsiniz. Sonrasında elinizden geldiği kadar kurutun ve nemli olan bölgeyi kısık ayardaki saç kurutma makinesi ile ya da elektrikli fan ile kurutun. Sonrasında halının tüylerini iyice düzeltin. Yeni damlamış olan lekelerin bazen görülmesi zordur ama zaman geçtikçe lekeler kahverengileşerek fark edilir bir renk alır ve bu zamanda da bu lekeleri temizlemek çok zor olur.

Halı üzerindeki alkol lekelerini temizlemek için kâğıt mendil ya da kuru bez ile lekeli kısmı iyice emdirin. Daha sonra bir yemek kaşığı kadar çamaşır deterjanını iki bardak kadar ılık su ile karıştırın.

Emdirme işlemini ise sadece kuru bez ya da kâğıt havlular ile yapın. Daha sonra sürekli olarak silinerek kurutun. Eğer lekeyi tam anlamı ile çıkartmazsanız lekeler zamanla kahverengileşir ve neredeyse temizlenemez bir hal alır. Bu yüzden sıvının döküldüğünü anladığınız anda lekeli kısmı temizlemek için kesinlikle beklemeyin.

Açık Renk Halı Üzerinden Temizleme
Açık renkte olan halının üstüne dökülen sıvıların izlerini tamamen temizlemek için hafif beyazlatıcı bir solüsyon kullanabilirsiniz. Bunun için 1 çay kaşığı kadar beyazlatıcıyı ¼ bardak kadar soğuk su ile karıştırın. Daha sonra nemli ve temiz bir bez ile silin ve temizlediğiniz bölgeyi hemen kurutun.

Kırmızı Şarap Lekeleri
Kırmızı şarap lekelerini hemen temiz bir kâğıt mendil ile emdirin. Daha sonra soğuk su ve boraks karışımı ile kalınca bir macun hazırlayın ve temiz bir fırça ile özellikle tüylerin dip kısımlarını fırçalayın. Macunun kurumasını bekledikten sonra elektrik süpürgesi ile süpürün. Eğer leke geçmezse aynı işlemleri tekrar edin.

Alkollü içecekler, ilaçlar ya da alkollü parfümler ahşap mobilyalara zarar verir. Leke döküldüğü zaman lekeli bölgeyi hemen emdirin ve nemli temiz bir bez ile lekeli kısmı iyice silin ve sonrasında kurutun. Daha sonra hasar tespiti yapın. Eğer mobilyada fazla bir hasar yok ise leke de fazla belli olmayacaktır. Silikon cilayı lekenin dış kısmından başlayıp orta kısma doğru silin. Sigara külü karıştırılmış olan vazelin ile ya da keten tohumu ile iyice ovun.

Bir müddet sert bir şekilde lekeli bölgeyi ovduktan sonra lekeli bölgeye vazelin ya da yağ sürün ve en az yarım gün boyunca bekletin. Daha sonra iyice silin ve her zaman yaptığınız gibi cilalayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder