Uyku Problemini Gidermek İçin Nefes Egzersizleri

Uyku Problemini Gidermek İçin Nefes Egzersizleri

Gün içinde stresli bir işle uğraşanlar, bedensel yorgunluk hissedenler, geçmişi kafaya takanlar, bazı ilaçlar kullananlar uyku problemi yaşayabilirler. Uykusuzluğun bedenen, ruhen ve zihnen birçok olumsuzlukları mevcuttur. Beynin gereksiz bilgilerden arınabilmesi için, bedene doğru komutlar vermesi için belirli bir dinlenme süresine ihtiyacı var.

Uyku problemini gidermek için bazı bitki çaylarından yararlanabiliriz. Funda, lavanta, melisa, papatya gibi dinlendirici etkisi bulunan bitkiler beynin uykuya daha çabuk geçmesini sağlar. Aynı zamanda odada yaktığınız muma bir damla lavanta yağı eklemeniz uykunuzun gelmesini sağlayacaktır. Ilık bir banyo yapmak, küveti suyla doldurarak içine birkaç damla aromatik yağlardan koymak ve yarım saat suyun içinde beklemek derin bir uykuya geçmenizi kolaylaştıracaktır.

Yatak odanızdaki renklerin gücü

Uykuya rahat geçebilmek için yatak odanızda bulunan renklere dikkat etmeniz gerekir. Odada çok fazla kırmızı renk hâkimse tansiyonunuz yükselecektir ve uykuya dalmak zorlaşacaktır. Koyu renkler kişiye huzursuzluk ve karamsarlık verir, sarı renk zihnin çalışmasını tetikleyeceğinden gün içinde yaptıklarınız beyninizi meşgul edecektir. Yatak odasında açık mavi, açık yeşil, lila, uçuk pembe gibi renkleri kullanabilirsiniz.

Uykuya çabuk dalmadan diğer yolu nefesinizi kontrollü almaktır. Nefes, bizi bu dünyaya bağlayan önemli bir eylemdir, yanlış nefesin hayat kalitemizi etkilediğini bilmeliyiz.  Sinirlendiğimizde nefesimiz hızlanır, endişe ve korkuda da nefes de büyük değişiklikler gözükür. Uyku problemi için nefesin yavaşlaması, beynin alfa daha sonra da teta seviyesine geçmesi gerekir. Nefesin doğru tekniklerle alınması beyin frekanslarını uyku moduna getirecektir.

Nefes tekniğiyle dakikalar içinde uykuya dalmak

İlk önce normal şekilde nefes alarak soluğunuzun nasıl hareket ettiğini görün. Çoğumuz zamanla doğru nefes almayı unuturuz ve sadece göğsün üst kısmından nefes alırız. Oysaki doğru nefes diyaframın şiştiği, sırt bölgesinin de buna eşlik ettiği solunum yöntemidir. Uykuya dalmak için sağ beyini aktivite etmek gerekir, bunun için sol burun deliğinden nefes alınır.

Yatarken sağ tarafınıza dönün, dizlerinizi karnınıza doğru çekerek cenin duruşuna geçin. Sağ elinizle sağ burun deliğinizi kapatın. Sol burun deliğinizden nefes alın ve ağzınızdan nefesi verin, dikkat etmeniz gereken nokta nefesi alırken ilkönce hafif şiddette nefes almanız sonrasında orta ve derin şeklinde ilerlemenizdir. Nefes alıp vermeleri en az 15 kere yapmalısınız. İlk tur bittiğinde biraz dinlenip tekrar 15 kere tekrarlamanızdır. Bu uygulamadan kısa süre sonra uykunuz gelecektir ve derin bir uykuya dalarsınız. Uyku problemi için nefes egzersizi yaparken burnunuzda hafif bir yanma olacaktır bu normaldir ancak bu egzersizin sayısını arttırmamalısınız. Huzurlu bir uyku, sağlıklı bir yaşamınız olsun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder