10 Dakikada Masa Örtüsü Nasıl Dikilir? Resimli Anlatım

10 Dakikada Masa Örtüsü Nasıl Dikilir? Resimli Anlatım

Bu çalışmamız 10 dakika içinde masa örtüsünü evde nasıl hazırlarsınız ile ilgili. Evet, sevgili hanımlar yanlış duymadınız 10 dakika içerisinde evde çift renkli ve sivri uçlu harika bir masa örtüsü hazırlayacağız.

Gerekli Malzemeler
Masa orta örtüsü ya da masa örtüsü için ihtiyacınız olan malzemeler 2 adet farklı renkte ve istediğiniz ebatlarda kumaş, dikiş makinesi, ütü, makas ve isterseniz işaretleme kalemi ve cetvel.

10 Dakikada Masa Örtüsü Dikimi

Masa örtüsü kumaşlarınızın renkleri elbette size kalmış ama göz ahengi açısından her iki kumaşta da ortak bir ya da birkaç renk olmasına dikkat edin.

Biz bu masa örtümüzü pembe ve siyah ağırlıklı düşündük. O yüzden ön tarafı siyah alt taban kısmı da pembe olacak.

Kumaşlardaki önemli nokta sevgili hanımlar taban kumaşının ön kumaştan daha geniş olması. Çünkü taban kumaşı hem altta olacak hem de üst tarafta yan şeritler halinde görünecek.

Masa ortusu 1Kumaşlarınızı seçtikten sonra çalışma masanıza serin ve iç tarafları birbirine bakacak şekilde birleştirip dikiş makineniz ile sıkı bir dikiş geçin. Aynı işlemi diğer kenarına da boydan boya uygulamayı unutmayın. Unutmayın dikişler sağlam ve çok düzgün olmalıdır çünkü tekrar tekrar üzerlerinden geçmeyeceğiz.

Masa ortusu 2Sonra masa örtünüzün yüzünü ön tarafa çevirin ve ütünüz ile masa örtüsünü bir güzel ütüleyin.

Masa ortusu 3Ütü yaparken alt taban kumaşın üst yanlarda eşit boyutlarda yer almalarını sağlayın. Yani ütüyü gelişi güzel değil masa örtüsünü büyük bir masaya yatırıp, üstünü düzeltip, yan tarafların eşit şekilde durduklarından emin olduktan sonra yapın.

Masa ortusu 4Masa örtünüzün taban yani alt kumaş kısmı içerde kalacak şekilde masa örtüsünü boylamasına ikiye katlayın.

Masa ortusu 5Dikiş makinenizde baştaki kısmı güzelce dikin ve sonra diğer ucunu da makinede dikin. Yani örtünün baştaki her iki ucuna da birkaç dikiş geçin.

Masa ortusu 6Son olarak da diktiğiniz baş kısımlarına ellerinizi geçirin ve baş tarafları tersine çevirin.

Masa ortusu 7İsterseniz masa örtünüzün uç taraflarına birer düğme ya da daha farklı süs malzemeleri ekleyebilirsiniz. Hatta isterseniz masa örtünüzün ucundaki üçgen kısma püsküller ekleyebilirsiniz.

Daha önceki çalışmalarımızda evde nasıl püskül hazırlanır hep birlikte öğrenmiştik. Bu projenin asıl amacı hem ev bütçesine katkıda bulunmak hem de evde diğer projelerden artan kumaşları değerlendirmektir. Evde kolayca hazırladığımız bu proje müthiş bir hediye ya da harika bir masa dekorasyonu olabilir.

İpucu: Masa örtüsü projenize başlamadan önce proje için kullanacağınız kumaşları önceden yıkamanızda fayda var. Bu sayede kumaş kendini toplayacak ve dikim sonrasındaki ilk yıkama itibari ile dikişlerde bir sorun çıkmayacaktır.

İngilizce Video İle Anlatım

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Kumaş Sınıflandırılması dedi ki:

    Bu blogda çok güzel ipuçları var, emeğinize sağlık
    hoşçakalın

  2. MbTekno dedi ki:

    Eşim sitenizi takip ediyor, açıklamalarınız sayesinde birçok güzel şey öğrendi hepsinide uygulamaya çalışıyor Ramazan ayında insanlara güzel şeyler kazandırıyorsunuz tebrik ederim

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder