Yüz Maskesi: Evde Yüz Maskesi Nasıl Yapılır

Yüz Maskesi: Evde Yüz Maskesi Nasıl Yapılır

Sağlıklı ve etkileyici bir cilde sahip olmak için birçok etkene dikkat etmek gerekir. Doğru beslenme, zararlı alışkanlıklardan uzak durma, spor sayesinde sağlıklı bir cildiniz olabilir.Bu faktörlerin yanında soğuk hava, dışarıda uçuşan tozlar, güneş ışınları cildin sağlığına zarar vermektedir. Haftada bir ya da iki kere yapacağınız yüz maskesi sayesinde cildinizin sağlığını korumanız mümkün. Cilt maskeleri yaparken cilt tipinize dikkat etmeli, maske yapımı için kullanılan malzemelerin steril olmasına dikkat etmelisiniz.

Maske konumuza başlamadan sizlere bir kaç konumuzu da tavsiye etmek isterim. Öncelikle cilt bakımı yapmamız şart. Cilt bakımı adlı yazımız sayesinde bir çok yeni bilgiye ulaşabilirsiniz. Cilt bakımından sonra yüz bakımı da yapılması şart. Yüz bakımı hakkında bilgiye ihtiyacınız var ise mutlaka okuyunuz. Daha bitmedi birde cilt lekleri var başımıza bela olan. Cilt lekeleri için hazırladığımız yazı dizisi de sizi bekliyor.

Maske çeşitleri nelerdir?

[dropcap type=”background”]Y[/dropcap]üz maskesi cildin problemlerine göre farklılık gösterir ve maske seçerken cilt yapısını göz önünde bulundurmak gerekir. Gerginleştirici maske yer çekimi nedeniyle ve cildin bağ dokusunun gevşemesinden dolayı sarkmalara karşı uygulanır. Özellikle 40 yaş üstünde gerginleştirici yöntemler uygulanır, yüz maskesi sayesinde ciltteki kolajen ve elastin yapısının sıkılaşması sağlanır.

Cilt maskeleri arasında haftada bir kullanılacak uygulama soyucu(peeling)maskesidir. Peeling sayesinde ciltteki kalınlaşmış ve koyulaşmış ölü hücre tabakası kaldırılmış olur. Peeling için en çok tercih edilen doğal malzeme deniz tuzudur. Deniz tuzunun içine birkaç damla zeytinyağı döküp cildinize bu karışımla masaj yapabilir, ciltteki tüm kirleri ve gereksiz deri katını temizleyebilirsiniz.

yüz maske resmi yeşil cilt maskesi maske resimleri

Her cildin neme ihtiyacı vardır

Nemlendirici maske,  her cilt tipi için zorunlu bir bakımdır.  Maske yapımı sonrasında cildin nem oranı arttırılmış olur ve cildin mat görünümü ortadan kaldırılır. Nemi düzgün bir ciltte kırışıklık, kızarıklık, döküntü gibi sorunlar olmayacaktır. Cilde maske yapmadan önce, ürünlerin daha rahat emilimini sağlayan uyarıcı maske yapılabilir. Bu tür cilt maskesi her cilt tipine uygundur ancak hassas ciltli olanların kontrollü şekilde bakım yapmalarını önerilir.

Arındırıcı maske, cildin günlük tozlardan temizlenmesi amacıyla yapılır. Cilt maskesi yapıldığında ciltte bir rahatlama görülür ve hücre gözeneklerinin nefes alması sağlanır. Arındırıcı bakımdan sonra uygulanan kozmetik ürünlerin daha etkili olduğu görülmüştür. Cildin nem ve yağ oranının dengelenmesi için cilde yenileyici maske yapmanız doğru olacaktır. Adından da anlaşılacağı gibi bu yüz maskesi, yeni oluşan hücrelerin ortaya çıkmasını hızlandırır. 30’ lu yaşlardan sonra yenileyici cilt maskesi yapmanız cilt sağlığınız için önem arz eder.

Cildin kurumu neden kuru olduğunu ve ne yapman gerektiğini bilmiyorsan. Cilt neden kurur yazımıza göz atmalısın.

Sarkmalara karşı yüz maskesi

[dropcap type=”default”]Y[/dropcap]üzdeki bağ dokusunun yeteri kadar beslenmemesi sonucu ve yer çekiminin etkisi birleşince ciltte deformasyonlar başlar. Yaş ilerledikçe sıkılaştırıcı maske yapma ihtiyacı duyulur ve bakım yapmanın önemi artar. Maske yapımı, özellikle yıpranmış ciltliler için büyük cilt sorunlarının oluşmasının önüne geçecektir. Doğal yöntemlerle cilt sıkılaştırma yapmak istiyorsanız bitki çayı poşetlerinden yararlanabilirsiniz. Bitki çayı poşetlerini buzdolabına koyup 1 gün bekletin, ertesi gün sabah kalktığınızda bitki çayı poşetini yüzünüzde gezdirin. Cilt sıkılaştırıcı maske için limon suyunu buz kalıplarına koyun ve limon suyu buz parçacığını, her gün birer tane cildinizin üzerinizde gezdirin.

Gözenek sıkılaştırıcı tonik

Yüz maskesi yapmadan önce gözenek sıkılaştırıcı tonik uygulamanızı tavsiye ederiz. Toniğin cilt üzerimde 2 önemli etkisi vardır. Ciltte bulunan tüm kirleri temizlerken, gözeneklerin açılmasını sağlayarak uygulanacak maskenin hücrelerden rahatça emilmesini sağlar. Aynı zamanda gözeneklerin doğal şekilde beslenebilmesine yardımcıdır. Gözenek sıkılaştırıcı ürünler satın alırken anti alerjik olmasına dikkat etmelisiniz. Ürünlerin gerekli kontrollerden geçmiş olması ve sertifikaya sahip olması gerekir.

maske resimleri cilt sıkıştırma resmi gözenek kapatıcı kremler

Kil maskesi hangi cilt tipine uygundur?

[dropcap type=”background”]C[/dropcap]ilt maskeleri arasında en çok tercih edilen kil, birçok faydasıyla kadınların vazgeçemediği ürünlerdendir. Kil maskesi, yağlı ciltlerde yağın azalmasını sağlar ve aknelerin küçülmesine yardım eder. Kili yüz maskesi olarak uyguladığınızda, cildinizde 20 dakika süreyle bekletmeniz tavsiye edilir. Kuru bir cilde sahipseniz kil maskesini nemlendirici malzemelerle karıştırarak kullanmalısınız. Kil karma ve olgun ciltliler için uygundur, haftada bir kere şeklinde uygulanabilir.

Sivilce maskesi kısa sürede etki gösterir

Sivilcelerin oluşma nedenleri oldukça çeşitlidir, dış etkenlerden kaynaklı aknelerde doğal sivilce maskesi hazırlayabilirsiniz. Cilt maskeleri içinde en etkili olan formül elma sirkesi ve balla yapılır. Bal akne üzerindeki bakterileri tamamen yok eder, elma sirkesi de doğal asit özelliğiyle sivilceleri küçültür. Sivilce için hazırladığınız maskeleri iki günde bir uygulayabilirsiniz.

Karbonat maskesi akneler için uygun bakımlardır, hem lekeler hem de akne izleri için yüz maskesi olarak yapılabilir. Karbonatın içerdiği mineraller cilde parlaklık verirken, lekelerin renginin açılmasını sağlar. Sürüldüğü alanda melanin oranını azaltır, yüzün beyazlamasına yardımcı olur. Güneş lekesi, çil lekesi olanlar karbonat maskesiyle olumlu sonuca ulaşabilirler.

Sivilce izlerin var ise sivilce izlerinden kurtulmanın yollarını anlatan konumuza da bakmalısın.

Saç maskesi sayesinde dolgun saçlar mümkün

[dropcap type=”default”]S[/dropcap]açlarınız mevsim geçişlerinde, yanlış beslenme sonucu, vitamin ve mineralsizlikten dolayı dökülebilir. Uzmanlara göre günde 99 tele kadar saç dökülmesi normaldir ancak fazlası bir hastalık belirtisi olabilir. Cilt maskeleri gibi saça yapılan maskelerde belirli aralıklarda ve belirli oranlarda yapılmalıdır. Saç maskesinin olmazsa olmazları zeytinyağı, badem yağı, bal, yumurta ve argan yağıdır. Argan yağının saç uzatmada da büyük etkisi olduğu ispatlanmıştır.

Düzenli yumurta akı maskesi yapan bayanlar, saç derisindeki birçok sorunun yok olduğunu farkeder. Yumurta akının cilt gözeneklerindeki tüm tozları temizlemektedir, dolayısıyla diğer malzemelerin cilt tarafından daha iyi emilmesini sağlamaktadır. Yüz maskesi olarak da yumurta akını gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Maya maskesi cildi nemlendirir, saçı uzatır

Maske yapımı kolay gibi gözükse de birçok ayrıntıyı içinde barındırmaktadır. Doğru ürünler, doğru ölçüler ve doğru süre bir maskenin faydalı olması için gereklidir. Cilde faydası saymakla bitmez maya maskesi, üç günde bir ve 3 ay boyunca sürekli kullanılmalıdır. Yaş veya kuru maya bir tatlı kaşığı balla eritilmeli ve önceden temizlenmiş cilde sürülmelidir. İsterseniz maskenizin üzerine bir tülbent kapatabilirsiniz, etkisini arttırmış olursunuz. Maya bol miktarda b vitamini içerir ve insana yararlı organizmalar içerir. Cildin yenilenmesini, canlanmasını ve hastalıklardan kurtulmasına yardım eder.

Yoğurt maskesi yapın, cildiniz parlak ve sağlıklı olsun

[dropcap type=”background”]H[/dropcap]er cilt problemine göre yüz maskesi yapılır ancak yoğurdun cilt üzerinde daha büyük bir etkisi vardır. Size vereceğiniz basit yüz maskeleri sayesinde cildinizdeki mat görüntüyü yok edeceksiniz. Bitkisel yüz maskesi yapmak isteyenler yoğurdun içine bal, kil, limon suyu gibi malzemeler karıştırarak farklı bakım kürleri oluşturabilirler. Bir yemek kaşığı yoğurdun içine bir tatlı kaşığı kadar kil ve bir iki damla limon suyu(elma sirkesi de olabilir) karıştırın ve cildinize uygulayın.

Cildin parlak ve canlı gözükmesini sağlayan başka bir maske yoğurt, bal, zeytinyağı ve portakal suyuyla yapılır. Cildi güzelleştiren maske olarak adlandırılan bu karışım, davet öncesinde yapılırsa muhteşem görünmenizi sağlar. Bir çay kaşığı yoğurt, bir çay kaşığı organik bal, bir damla zeytinyağı ve birkaç damla portakal suyu hep birlikte karıştırılır ve krem kıvamına getirilir. Her cilt tipine uygun bu yüz maskesi, mat görünen ciltler için mucizeler yaratır.

yüz maskeleri nasıl yapılır yoğurt maske yapımı

Yoğurt karbonat maskesi

[dropcap type=”background”]G[/dropcap]üneşin zararlı ışınlarına uzun süre maruz kalan ciltte bazı lekelenmeler söz konusudur. Lekeler kısa sürede oluşmuştur ancak yok edilmesi için sabırlı olmak gerekir. Cilt bakım maskeleri arasında lekeler için tercih edilen formül yoğurt ve karbonatla yapılır. Karbonat asidik özelliğiyle lekelere savaş açar, yoğurtsa içerdiği kalsiyum sayesinde karbonatın etkisini arttırır.

Cilt canlandırıcı maske ile birlikte kullanılabilen yoğurt karbonat kürü, iki günde ya da haftada iki kere yapıldığında lekelerin temizlenmesini sağlar. Cilt lekelerine maske uyguladıktan sonra güneşe çıkmamalı, çıkarsanız de güneş koruyucu kullanmalısınız. Yüz maskesi listesine yoğurt ve karbonat bakım kürünü eklemenizi öneririz.

Elma maskesi nasıl yapılır?

Doğal koruyucu olarak adlandıracağımız elma, cilde gelen zararlı ışınların etkisini azaltır.  Doğal cilt maskeleri içinde elmanın kullanıldığı birçok bakım kürü vardır. Elmanın içerdiği mineral ve vitaminler hücre yapısını destekleyerek yaşlanmayı geciktirir. Elmayla doğal maskeler yapabilir, cildinize ekonomik bir bakım yapabilirsiniz. Elmanın enfeksiyonlara karşı gücü bilindiğinden yüz maskesi içine mutlaka elma eklenmesi yararlı olacaktır. Sürüldüğü yerdeki tüm tozları ve bakterileri temizler, gözeneklerin açılmasını sağlar.

Doğal yüz maskeleri için kullanılan elmayı ister sade olarak kullanabilir, isterse farklı malzemelerde karıştırabilirsiniz. Bir elmayı ikiye bölüp cildinize daireler şekline masaj yaparak uygulayabilirsiniz, meyve yerken elma kabuğuyla cildinizi silebilirsiniz. En etkili yüz maskesi elma ve kiviyle yapılır. Bir elmayı ve bir kiviyi rendeleyin iyice birbiriyle karıştırın. Ardından temiz bir tülbentin arasına koyun ve cildinize tülbenti kapatın. Meyvelerle yaptığınız bu yüz maskesi, cildin sıkılaşmasını sağlayacak ve sivilcelerin azalmasında etkili olacaktır.

Elma sirkesi maskesinin faydaları

[dropcap type=”default”]E[/dropcap]lmayla yapılan doğal elma sirkesinin faydası saymakla bitmez. Cilde en büyük faydası akneleri yok etmesi ve çil, güneş lekeleri gibi cilt deformasyonlarını azaltmasıdır. Elma sirkesi çok etkili olduğu için cilde uygulanırken su ya da farklı malzemelerle inceltilmesi gerekir. Sadece bayanlara değil, erkek yüz maskesi olarak beyefendilere de, elma sirkesi maskesi önerilir, hiçbir yan etkisi yoktur. Elma sirkesini hassas ciltliler kontrollü olarak kullanmalıdır ve alerjisi olanlar kullanımda dikkatli olmalıdır.

Sivilceli ciltlerde iltihapların azaltılması ve kırmızı aknelerin küçültülmesi için elma sirkesinden yararlanabilirsiniz. Bir bardak kaynamış ve mikroplardan arınmış suyun içine, suyun çeyreği oranında elma sirkesi ekleyin. İyice karıştırarak bir pamuk yardımıyla cildinizi temizleyin. Güneşe çıkmayacağınız zamanlarda bu işlemi istediğiniz kadar tekrarlayabilirsiniz. Ucuz ve kaliteli yüz maskesi yapmak isteyenlerin tercihi elma sirkesi farklı malzemelerle karıştırılarak daha etkili hale getirilebilir.

Kayısı elma yüz maskesi

[dropcap type=”background”]E[/dropcap]rkeklerin tıraş olmasından kaynaklı ciltlerinde sivilceler, tahrişler söz konusu olmaktadır. Ev yapımı maske yapımında, iki tane kayıcı ve bir tane küçük boy elmaya ihtiyacınız var. Kayısı ve elmayı püre haline getirin ve içine dilerseniz bir tatlı kaşığı kadar bal ekleyin. İyice karışan ve koyu hale gelen maskenizi önceden temizlediğiniz cilde sürün. Yüz maskesi yaklaşık 25 dakika bekletmeli ve sonrasında cildinizi soğuk suyla yıkamalısınız.

Hassas ve kuru cilde sahip kişiler, ciltlerindeki kızarıklıktan, pullanmalardan ve döküntülerden şikâyetçidir. Bir süre kuru kalan ciltte kırışıklıklar oluşmaya başlar, olması gerekenden daha yaşlı gözükebilir. Cildin nemini sağlayıp kuru ciltlerin sağlıklı olmasını sağlayan kayısı yüz maskesi için en doğru meyvedir. Evde yapılan yüz maskeleri yaptığınızda cildinize kozmetik ürünler sürmemenizi öneririz.

Kayısı maskesi bronzlaşmayı sağlar

Kayısı çekirdeği yağı cildin nemlenmesini, mat görüntüsünün dönüştürülmesini sağlar. Gece yatmadan önce kayısı çekirdeğiyle yüzünüze yapacağınız masaj sayesinde, cildinizi sıkılaştırır ve gençleştirirsiniz. Yüz maskesi olarak kayısıyı ezip yüzünüze uyguladığınızda ciltteki yaralar, kırmızı benekler ve bir türlü geçmeyen sivilceler yok olacaktır. Kayısıyı evde yüz maskesi olarak her gün uygulayabilirsiniz ancak dikkat etmeniz gereken nokta maskeden sonra cildin bir süre güneş görmemesidir.

Yaz kış bronz bir cilde sahip olmak istiyorsanız kayısının suyunu ve havucun suyunu sıkarak, güneşe çıkmadan önce cildinize sürün. Karışımı uzun süre kullanmak istiyorsanız 5 damla kayısı çekirdeği yağı ve havuç yağından ekleme yapabilirsiniz. Karışımınızın bozulma riskine karşı dolapta saklamanız yerinde olacaktır.

Siyah nokta maskesi hazırlama

[dropcap type=”default”]H[/dropcap]ücre gözeneklerinden uzun süre temizlenmeyen tozlar, ciltte siyah noktalar oluşturur. Güzellik maskeleri yapmak istiyorsanız siyah noktaların yok olmasını sağlayan bakımları tercih etmelisiniz. Siyah noktaları yok eden en güzel malzeme yumurta akıdır. Bir tane yumurtanın akını siyah noktaların olduğu yere sürdükten sonra, üstüne birce bir peçete parçasını kapatın. Son olarak peçetenin üzerinden biraz daha yumurta akı sürün. Kuruyuncaya kadar bekleyin ve peçeteyi yavaşça cildinizden kaldırın.

Yüz maskesi için kahve telvesinden de yararlanabilirsiniz. İçtiğiniz kahvenin içine birkaç damla zeytinyağı ve yarım çay kaşığı balı ekleyin, cilde sürerek ovuşturmaya başlayın. Özellikle siyah noktaların olduğu yere biraz baskı yaparak masaj yapın. Hassas ciltler için maske olarak da kahve telvesi peelingini rahatlıkla uygulayabilir. Maske sonrasında cilt tertemiz ve yumuşacık olur.

Çil maskesi tarifi

Çillerin oluşma sebepleri farklılık gösterse de iki önemli faktör bulunur. Çiller doğuştan olabilir ve zamanla çoğalabilir, gebelik döneminde bayanlarda çiller oluşabilir ve güneş ışınlarının zararlı etkisinden dolayı oluşabilirler. Hazır yüz maskeleri yapma istiyorsanız ve istediğiniz zaman cildinize bakım uygulamayı planlıyorsanız süt, salatalık ve sirkeden oluşan bir kür hazırlayabilirsiniz. Dolapta muhafaza edeceğiniz bu karışımı istediğiniz zaman cildinize sürebilirsiniz.

Çiller, bir tür güneş lekesidir ve geçirmek için uzun süre bakım yapmak gerekir. Yüz maskesi tarifinizin içinde mutlaka leke açıcı özelliği olan limon, portakal, elma suyu, sirkeden bir miktar ekleyebilirsiniz. Özellikle elma sirkesinin lekeleri yok etmede etkisi büyüktür. Düzenli olarak yüz lekeleri için maske yaparsanız, cildiniz eski güzelliğine kavuşacaktır.

Akne maskesi sayesinde cildiniz kusursuzlaşır

[dropcap type=”background”]S[/dropcap]ivilce hormonal dengenin değişmesi, stresli bir yaşam, yanlış beslenme ve yorgunluk, yağlı yiyecek tüketimi gibi faktörlerle ortaya çıkabilir. Aknenin yaş sınırlaması yoktur, her an cildimizde oluşabilir. Akne oluşan ciltler çok yağlanmıştır ve yeterince temizlenmemiştir. Yağlı ciltler için maske yaptığınızda ve cildinizin yağ dengesini sağladığınızda akneleriniz olabildiğince azalır.

Yüz için maske için bir yemek kaşığı yoğurt, bir tatlı kaşığı karbonat ve 5 damla limon suyuna ihtiyacınız var. Yüz maskesi uygulamadan önce cildinizi bol suyla temizledikten sonra hazırladığınız maskesi cildinize tatbik edin. Yarım saat beklettikten sonra sadece suyla temizleyin. Haftada iki, üç kere akne maskesini uygulayabilirsiniz.

Kırışıklıklar için yüz maskesi

Bir tane muzu soyun ve çatalla ezin. İçine bir buçuk çay kaşığı bal ve aleo vera jelinde az bir miktar ekleyin. Kırışıklık maskesi olarak karışımı haftada bir, ciltte yarım saat bekletmek koşuluyla tekrarlayın. Çevresi siyahlaşmış, çok ermiş muzu maske için tercih etmelisiniz, aleo vera yerine ananas da tercihiniz olabilir.

Kırışıklık için maske tarifleri arasında uygulanan ikinci bakım kürü, zeytinyağı, kivi ve soya yağından oluşur. Bir tane yumuşak kiviyi ezin ve 3’er damla zeytinyağı ve soya yağı ekleyin.  Yüz maskesi gibi cildinize ince bir tabaka olarak sürebilirsiniz ya da karışımdan bir miktar alıp yüzünüze masaj yaparak uygulama yapabilirsiniz. Sadece kiviyi ikiye bölerek cildinize bastırmadan sürmeniz de kırışıklıklar için faydalı olacaktır.

maske çeşitleri kırışıklık için

Bal maskesi ciltteki mat görüntüyü yok eder

[dropcap type=”background”]B[/dropcap]alın cilt sağlığı üzerindeki en büyük etkisi cilde parlaklık vermesidir. Bazı dönemlerde cildin solgun ve sağlıksız gözüktüğünü farkedebilirsiniz. Böyle bir durumda kolay yüz maskesi olarak bilinen bal maskesini yapmanızı öneririz. Sadece biraz balı avucunuza dökün ve çenenizden alnınıza doğru balı yüzünüze sürtün. Bir süre sonra sıcaklık hisseder, hücrelerin harekete geçtiğini görürsünüz.

Kuru ciltler için maske arayışındaysanız bal mucizesinden yararlanabilirsiniz. Kuru ciltlerde oluşan kızarıklıklar ve kaşıntılar için bal ve zeytinyağı ikilisinden faydalanabilirsiniz. Yüz maskesi gibi uyguladığınız ikiliyi, 20 dakika civarında cildinizde kalması yeterlidir.  Çok soğuk olmayan bir suyla cildinizi yıkamalısınız.

Yüzünde sarkma problemi olan ve cildini sıkılaştırmak isteyen bayanlar, tarçın bal maskesini kullanmalıdır.  Bir kaba bir miktar bal koyun ve göz kararı(yaklaşık balın yarısı kadar) tarçını ilave edin. Tarçınlı bal, pratik yüz maskeleri tarifi arayanlar için güzel bir alternatiftir, yapması oldukça kolaydır. Karışımı peeling gibi uygulayabilir ya da maske gibi sürebilirsiniz. Tarçının güzel koku cildinize sinecek, gözenekleriniz sıkışacaktır.

Bal limon maskesi, birçok uzman tarafından lekeler için maske olarak önerilir. Balın mikropları kırdığı ve hücreyi yapılandırdığı bilinir, limonsa doğal asit olduğundan cilt rengini açmaktadır. Hem cildinizi beyazlatır hem de cildinize bakım yaparsınız. Yüz maskesi yaptıktan sonra güneşe çıkmamanızı öneririz.

Limon maskesi yaparak cildinizi kışa hazırlayın

[dropcap type=”background”]M[/dropcap]evsim geçişlerinde cilt oldukça yıpranır, bazı vitaminlere ihtiyaç duyar. Cildin bağışıklığını arttıran limon, aynı zamanda mikropların öldürülmesini de sağlar. Yüz bakım maskeleri arasında sık sık kullanılan ve güzel sonuç alınan bakım yöntemidir. Bir limonu bölerek cilt üzerinde gezdirebilirsiniz ya da limon suyunu cildinize pamuk yardımıyla sürebilirsiniz. Limonun cildi tüm dış tehditlerden koruduğunu görürsünüz.

Limonu kullanarak kırışıklığı giderici, hücreleri yenileyici, ciltleri yok edici yüz maskesi yapabilirsiniz. Yüzünüzdeki şişlikleri gidermek için buzlu limon suyu kalıplarını kullanabilirsiniz. Buz kalıplarının içine limon suyu, çilek suyu, portakal suyu doldurup dondurabilirsiniz. Dilediğiniz zaman kalıptan bir tane çıkarıp yüzünüzde gezdirdiğinizde cildiniz uyarılacaktır ve kendini toplamaya başlayacaktır.

Yulaf ve limon suyu maskesi, cilt lekelerinin en büyük düşmanıdır. Cildinizde rahatsız edici kahverengi lekeler için bir yemek kaşığı yulaf ve yarım limon suyunu birbiriyle karıştırın. Bir tülbent arasına koyarak cildinizin üstünü tülbentle kapatın. Peeling yarar gibi karışımı cildinize yumuşak hareketlerle sürebilirsiniz. Yulaf cildin gözeneklerinin nefes alamsını sağlarken limon rengini açacaktır.

Zeytinyağı maskesi kuru ciltlilere uygundur

[dropcap type=”background”]E[/dropcap] vitamininden zengin olan zeytinyağı, içerdiği yağ asitleri sayesinde cildin yapısını desteklemektedir. Cildiniz sürekli kuruyorsa, nem oranı düşükse zeytinyağıyla birçok yüz maskesi yapabilirsiniz. Zeytinyağını nemlendirici maske olarak kullanmak istiyorsanız, her çay kaşığı saf zeytinyağını cildinize sürün. Cildinize iyi nüfuz etmesi için yüz masajı yaparak uygulamalısınız.

Saç maskesi tarifi isteyenlere zeytinyağıyla yapılan mükemmel bir bakım yolu var. Bir tatlı kaşığı badem yağı, bir çay kaşığı zeytinyağı, bir çay kaşığı aleo vera jeli, bir çay kaşığı biberiye yağı temiz cam kâsede birleştirilir. Bakım kürü saç diplerinden başlayarak saç ucuna doğru uygulanmalıdır. Saç diplerine 10-15 dakika masaj yapın ve saçınızı kapatarak 1 saat bekletin. Sonrasında bitkisel bir şampuanla temizleyin. Uygulamayı, saçlarınızda problem varsa haftada bir, genel bakım olarak yapıyorsanız 2 haftada bir yapabilirsiniz.

Salatalık maskesi cildin temizliğini yapar

Salatalık bol miktarda su içerir ve hücrenin nemini düzenler. Cildin günlük temizliğinde gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Salatalıkla yüz temizleme maskesi yapmak oldukça kolaydır, bir salatalığı sütle karıştırmanız yeterli. Salatalık maskesini taze taze hazırlayabilir ya da hazırlayıp dolapta 7 gün kadar muhafaza edebilirsiniz. Vaktiniz varsa taze şekilde yapın hemen cildinize uygulayın. Salatalığı rendeleyerek suyunu çıkardıktan sonra aynı oranda süt ekleyin ve temiz cildinize her gün uygulayın.

salatalık maske resimleri salatalık resimli maske yapımı

Kahve telvesi cildin yenilenmesini sağlar

Yüz maskesi olarak birçok hanımın tercih ettiği kahve telvesi, yüz şişkinliklerine iyi gelmektedir. Sabah kalktığınızda gözaltınızda ve yüzünüzde şişlik varsa hemen bir sabah kahvesi için ve telvesini yüzünüze sürün. Kısa süre sonra hücrelerinizin telveyle etkileşim halinde olduğunu cildinizdeki gerilmelerden anlarsınız. Telve, selülit tedavisinde yağları yok etmede de kullanılır. Kahve bazı aromatik yağlarla selülit bölgesine 40 dakika masaj yapılır. Düzenli kahve telvesi masajı sonucu ciltteki kabuksu görüntü ortadan kalkar.

Kahve maskesi, cildin sarkmasını geciktirir, bu yüzden 30 yaşını aşmış herkese tavsiye edilmektedir. Bir tatlı kaşığı kahve ve her zaman kullandığınız nemlendirici kreminizi karıştırın ve cildinize iyice yedirerek sürün.  Nemlendiricinizle birlikte kullanmanız kahvenin hücreye daha rahat ulaşmasını sağlar. Öylece yatın ve sabah yüzünüzü yıkayın. Cildiniz porselen gibi pürüzsüz olacaktır.

Türk kahvesi maskesi yapmak için bir yemek kaşığı kahve, bir tatlı kaşığı bal ve 2 damla limonsuyu gerekmektedir. Yapacağınız yüz maskesi, cildinizde 2-30 dakika beklemeli ardından soğuk suyla yıkanmalı. Cildiniz artık daha pembe, daha canlı, daha sağlıklı gözükecektir. Kahve telvesi maskesiyle kahve maskesinin birkaç farkı vardır. Telvenin cildi rahatlatması, ciltteki yağı azaltması ve şişkinlikleri alması söz konusudur. Kahvenin kendisiyse cildin nemlenmesini sağlar, gözaltı morluklarını azaltır.

Yüz maskesi Suna Dumankaya formülleri

[dropcap type=”default”]B[/dropcap]üyük annesinden öğrendiği formülleri geliştirerek birçok cilt problemine yardımcı olan güzellik uzmanı, çok kolay bulunan malzemelerle çok basit hazırlanan bakım ürünleri tarifi vermektedir. Yüz maskesi yapmanın bazı püf noktaları olduğunu belirten uzman, cildin yapısını iyi bilmek gerektiğini vurgular. Kış aylarında hastalıklara yakalanmamak için tükettiğimiz portakalla birçok cilt bakım maskesi hazırlamaktadır.

Kullananlar tarafından tam not alan portakal maskesi, sivilceler i geçirmede mucizeler yaratıyor. Bir portakalın kabuğunu soyun ve rendeleyin. Portakalın suyunu sıkın ve rendelenerek çok küçük hale gelen kabuğu içine karıştırın. Son olarak bir miktar karbonat ilave edin ve sivilcelerinizin üzerine yüz maskesi yapın. 15 dakika sonrasından maskenizi temizleyebilirsiniz.

Yüz maskesi nasıl yapılır sorusuna uzman estetisyen, cildin ilk önce temizlenmesi daha sonra bakım maskeleri yapılması gerektiği cevabını verir. Mineral açısından zengin olan maden suyunu buz kalıplarına koymalı ve her gün bir kalıpla cildinizi temizlemelisiniz. Ardından istediğiniz yüz maskesini yapıp, son olarak nemlendirici kremini sürünüz.

Sivilceler İçin Karnıbahar Maskesi

Eğer sivilce problemi yaşıyor ve bu durumdan da bunalmışsanız, sizlere kesin çözümü karnabahar maskesi ile sunuyoruz. Sivilce problemi olan ciltlerin en büyük kurtarıcısı olan bu maske sayesinde artık sivilceli cildinize elveda diyecek ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanın tadını çıkaracaksınız.

 • Zeytinyağı ve 8 adet karnabahar yaprağına ihtiyacınız olacak olan bu maske çok hızlı ve kolay hazırlanan bir maskedir.
 • Sekiz tane karnı bahar yaprağını iki kaşık zeytinyağı ile birlikte mikserden geçirin. Hazırlamış olduğunuz bu maskeyi tüm cildinize bir güzel yayın.
 • Bu karışımı yüzünüzde 10 ila 15 dakika arasında bekletin ve daha sonra ılık su ile iyice temizleyin.
 • Durulanıp temizlenen cilde özel beyaz ve temiz bir havlu ile yüzünüzü kurutun. Yüz havlusunun yeni yıkanmış ya da başkası tarafından kullanılmamış olmasına dikkat edin.

Siyah Noktalar Yüz İçin Maskesi

Siyah noktalardan gınamı geldi, o halde gelin şu siyah noktalardan temelli kurtulalım ve siyah noktalar için hazırlanacak olan maskemizi yapılışını birlikte öğrenelim.

 • Bu maske için ihtiyacınız olacak malzemeler sadece yoğurt ve limondan başka bir şey değil.
 • Orta boy bir kâseyi yoğurt ile doldurun ve içine tam bir limon sıkın.
 • Tüm karışımı yüzünüze yayın ve 15 dakika boyunca düz bir yere uzanın.
 • Olabildiğince yüzünüzü hareket ettirmeyin.
 • Maske yüzünüzde iyice kuruduktan sonra yine ılık su tardımı ile yüzünüzü yıkayın.
 • Elbette kurutma işlemini sadece size özel ve kullanılmamış bir havlu ile yapın.
 • Bu maskeyi her hafta bir kere uygulayabilirsiniz.

Yüzü Nemlendirmek İçin Yüz Maskesi

 • Süt ve yumurta sarısına ihtiyacınız var bu maske için.
 • Derin bir kâsede yumurta sarısı ve sütü iyice karıştırın.
 • Hazırlamış olduğunuz maskenizi yüzünüze iyice yayın ve üzerine temiz bir tülbent ya da bezi yüzünüze yerleştirin.
 • Bu şekilde maske kuruyuncaya kadar bekleyin, genelde 15 dakika kadar sürer.
 • Kuruyan maskenizi önce ılık su ile daha sonrada soğuk su ile temizleyin.
 • Ilık su ile yıkadıktan sonra kurutun ve hemen ardına soğuk su ile tekrar yıkayın ve tekrar hemen kurutun.
 • Bu maskeyi her hafta bir defa uygulayabilirsiniz.

Kırışıklara Karşı Yüz Maskesi

Bu maskemiz için ise ihtiyacınız olan malzemeler yine kolay ve her an elinizin altında olan malzemelerdir. Bir adet elma ve biraz da kaymak.

 • Bir adet elmayı alın ve temizce soyun.
 • 3 kaşık kaymak ile birlikte mikserden iyice geçirin.
 • Hazırladığınız maskeyi yüzünüze iyice yayın.
 • Sonra üzerini temiz bir tülbent ile kapatın.
 • 15 dakika kadar sonra maskenizi ılık su yardımı ile temizleyebilirsiniz.

Yağlı Ciltler İçin Yüz Maskesi

 • İhtiyacınız olan malzemeler limon suyu, bal ve süttür.
 • Bir çay kaşığı balı, limon suyunu ve sütü bir fincanın içinde iyice karıştırın.
 • Bu karışımı sadece yüzünüze değil boyun bölgenize de uygulayabilirsiniz.
 • Yüzünüze ve boynunuza sürdüğünüz bu maskeyi kuruduktan sonra temiz ve ıslak bir sünger yardımı ile temizleyebilirsiniz.
 • Bu karışımı 15 günde bir yağlı cildinize uygulayabilirsiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder