İPUÇLARIM

İlk Yardım Çantasında Bulunması Gerekenler Nelerdir?

İlk Yardım Çantasında Bulunması Gerekenler Nelerdir?

İlk yardım çantası, ilk yardım uygulamasını tam yapabilmemiz için hayati önem taşımaktadır. Bu yüzden ilk yardım çantasını okullarda, evlerde, iş yerlerinde, arabalarda, fabrikalarda, tren istasyonlarında ve aklınıza gelebilecek her yerde bulundurmanız gerekmektedir. Fakat ilk yardım çantaları çocukların erişebileceği yerlerde olmamalı ve bir ısı kaynağından uzak bir yerde, aşırı nemli bir yerde yada aşırı kuru bir yerde tutulmalıdır. İlk yardım çantalarının bulundurulması en uygun yerler arasında mutfak yada banyo gibi yerler vardır.

Evde yaşayan kişilerin her daim ilk yardım çantasının nerede olduğunu bilmeleri gerekmektedir. İlk yardım çantası bir sebepten kullanılıp bir malzeme eksildiği zaman hemen eksilen malzemenin yerine yenisi konmalıdır. İlk yardım çantanızı her daim kontrol altında tutmanız ve her zaman için malzemelerin son kullanım tarihlerini takip etmeniz gerekmektedir.

ilk-yardim-set-

İlk Yardım Çantasında Bulunması Gereken Malzemeler

İlk yardım çantanızın içerisinde 1 adet suni solunum maskesi, Büyük sargı bezi 2 adet kadar ve ebat olarak 10 cm X 3-5 cm, Steril hidrofil gaz bezi 10X10 50’lik, Üçgen sargı bezi, Flaster, Çengelli iğne, Makas, Elastik bandaj 6-8 cn enli, Yara bandı, Tıbbi eldiven, Açık renk plastik örtü, Not defteri, Kurşun kalem, İlk yardım el kitabı, El feneri, Düdük, Cımbız, Malzeme listesi, Alüminyum yanık örtüsü bulunması gereken malzemelerdir.

İlk yardım çantanızın içindeki malzemeler ilk yardım çantanızı bulundurmak istediğiniz mekana ( okul, iş yeri, araç, ev) göre değişmektedir.

Bu malzemeleri hazırlarken veya hazır ilk yardım çantasını alırken ilk yardım çantanızı bulundurmak istediğiniz mekana göre ayarlamanız gerekmektedir.

Çantayı bulundurmanız gereken yer ne kadar kalabalık bir yer ise çantada o denli detaylı malzemelere sahip olmalıdır. Bazı durumlarda birden fazla ilk yardım çantası bulundurmanız gerekebilen çapta (fabrika, okul) yerler olabilir.

Bu gibi büyük mekanlarda muhakkak birden fazla ilk yardım çantası bulundurmanız, ilk yardımın gerekli olabileceği toplu kaza yada bunun gibi durumlarda size çok faydalı olacak ve hatta birçok hayatı dahi kurtarabilecektir.

Unutmayın ilk yardım çantası bulundurmak demek ilk yardım gerektiren durumlarda her şey yoluna girecek demek değildir. Önemli olan ilk yardımı hangi durumlarda nasıl yapacağınızı bilmeniz ve ilk yardım çantasının içindeki malzemeleri doğru bir şekilde kullanmanız gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.