İPUÇLARIM

Isırgan Otu Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Isırgan Otu Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Isırgan otu bitkisi baş ağrısı, egzama, romatizmal hastalıklar, gut hastalığı, alerjik rahatsızlıklar, mide krampları gibi mide rahatsızlıkları, kan ile dolaşım sistemi hastalıkları, kan yapımı arttırırımı, mesane taşı oluşumunun engellenmesi, böbrek taşı ve idrar yolları hastalıkları ile idrar yolları iltihaplanması gibi hastalıkların tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Ayrıca ısırgan otu kabızlık sorununda, soğuk algınlığı gibi kış rahatsızlıklarında ve vücut ödeminin önlenmesi gibi birçok önemli hastalık ve rahatsızlığın oluşumunun engellenmesinde ya da tedavisinde kullanılan çok şifalı bir bitkidir.

Bu yüzden de ısırgan otu ve benzeri şifalı bitkileri hem yaz aylarında hem de kış aylarında evimizde bulundurmamız şarttır.

Isırgan Otu Nasıl Saklanır?

Özellikle sağlığımız için her an gereksiniz duyduğumuz şifalı ot ve bitkilerin nasıl ve ne zaman kullanılacağını bilmek kadar bu ot ve bitkileri nasıl saklamamız gerektiğini de bilmemiz çok önemlidir. Çünkü yanlış saklama koşulları ile muhafaza edilen şifalı ot ve bitkiler aynı meyve ve sebzeler gibi bozulup içeriklerinde barındırdıkları şifa özelliklerini kaybedeceklerdir.

Elbette her bitki ve otu tazeyken tüketmek gerekmektedir. Fakat bu bitkileri daha sonra da kullanabilmek için şifalarını koruyarak saklamak gerekir.

Kurutarak Saklama: Kurutarak saklamak her şifalı ot ve bitki için en iyi saklama yöntemi olduğu gibi ısırgan otu da bu şekilde en iyi şekilde saklanacaktır.

Isırgan otunu kurutarak saklarken isterseniz demetler haline getirip gölge, serin ve havadar bir yerde baş aşağı bir şekilde ve demetler halinde saklayabilirsiniz. Ya da isterseniz pamuklu bezler üzerine sermek sureti ile ısırgan otunu kurutabilirsiniz.

Isırgan otunu tam olarak kuruttuktan sonra iyice ayıklayın ve temiz cam kavanozlara koyup ya da temiz bez torbalara yerleştirip gölge ve kuru bir yerde muhafaza edin. Bu şekilde sakladığınız ısırgan otunu en az 6 ay gibi uzun bir süre sağlıklı bir şekilde muhafaza edebilirsiniz.

Dondurarak Saklama: Taze olarak aldığınız ısırgan otlarını dondurucuya koymadan önce tek kullanımlık poşetlere koymanız çok daha sağlıklı olacaktır.

Fakat dondurucuya koyduğunuz ısırgan otunu çaylarda ya da sadece yemeklerde kullanmanız gerekir. Yani dondurucuda sakladıktan sonra ısırgan otunu çiğ olarak tüketmemenizde fayda vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.