Uzun Yaşatan Gıdalar; Elma & Portakal

Uzun Yaşatan Gıdalar; Elma & Portakal

Elma neredeyse mucizevî bir meyvedir. Elma vücudumuz için gerekli olan vitamin ile mineralleri içerisinde barındırdığı için bağışıklı sistemini de güçlendirmektedir. Özellikle yoğun bir çalışma temposundaysanız her gün mutlak suretle 1 tane de olsa elma yemeniz gereklidir.

Elma bilhassa kemik erimesi olanlara, zihin yorgunluğu yaşayanlara, romatizma hastalığına ve mafsal iltihabı olanlara çok iyi gelir. Mideyi gastrit ve ülsere karşı korur, böbreklerin düzgün bir şekilde çalışmasını sağlar, üre asidinin idrar yolu ile dışarıya kolayca atılmasına yardım eder ve karaciğeri korur.

C vitamini deposu olan elmayı yemenin en sağlıklı yolu işlemden geçirmeden çiğ olarak yemektir.

Elmanın kabuğunda yapılan çay ise vücut için çok şifalıdır ve öksürük sorununa çok iyi gelir.
Doğal meyve şekeri içeren elma sülfür, demir, potasyum ve kalsiyum gibi mineraller bakımından zengin olduğu için hem kan yapar hem de kişiye enerji verir.

Özellikle ishal sorunun yeşil ve ekşi elma yenmelidir. Mikrobik ishallerde dahi doktorun önerisi ya da izni ile havuç, pirinç lapası ve haşlanmış patatesin yanı sıra elma çiğ olarak yendiğinde çok faydalıdır.

Elmanın tüm bunların yanı sıra kolesterolü düşürme özelliği bulunmaktadır. Elmayı şeker hastaları istedikleri takdirde fazla olmamak kaydı ile yiyebilirler.

Eğer burun ve ağızda uçuklar var ise yine elmaya güvenebilirsiniz.

Uzun Yaşatan Gıdalar Portakal

Portakal içeriğindeki bol C vitamini ile özellikle kış zamanında hastalıklardan korunmanıza yardımcıdır. Portakal yorgunluğu alır, kişiyi ferahlatır, cilt için tazeleyici ve pürüzsüzleştiricidir, göz altı ve boyun gibi kolay kırışan cilt bölgelerine portakal suyu sürülüp 20 dakika kadar bekletilir ve sonra cilt ılık su ile yıkanır ise cilt hem beslenmiş hem gerilmiş hem de tazelenmiş olur.

Portakal hem genç kalmayı hem uzun yaşamayı sağlar hem de kan damarlarının tıkanmasını önleyip iştahı da açar.

Eğer kabız sorununuz var ise sabahları taze sıkılmış 1 bardak portakal suyu ile tedavi edebilirsiniz.

Portakal hemen hemen her türlü hastalığa iyi gelen bir meyve olmasına rağmen elmanın tersine ishal sorununda kesinlikle yenmemesi ya da içilmemesi gereken bir meyvedir.

Bilhassa mide rahatsızlığı çeken kişiler portakalı aç değil tok karnına içip yemelidirler. Çünkü portakal asitli bir meyvedir ve bu durum mideyi daha da rahatsız edebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder