İPUÇLARIM

Bebeğe Neden Önce Sebze Suyu Verilir?

Bebeğe Neden Önce Sebze Suyu Verilir?

Bebek beslenmesinin, özellikle de yeni doğan bebeklerde en temel unsuru anne sütüdür. İlk 6 ay bebeğe yalnızca anne sütü verilmelidir. Ancak ilk 6 aydan sonra, tek başına anne sütü bebeğin gelişimi için yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle 6. aydan itibaren ‘tamamlayıcı beslenme’ olarak adlandırılan ek gıdalarla beslenme evresi başlamalıdır. Tamamlayıcı beslenmede ise ilk sırayı meyve ve sebze suları alır.

Bebeğin tamamlayıcı beslenmeye geçişi nöromotor gelişimine bağlı olarak ilerler. Nöromotor gelişim, zihinsel ve sinirsel gelişimi ifade eder. (Bkz. Tablo 1) Buradan da anlaşılabileceği gibi, 6. aydan itibaren bebeğin nöromotor gelişiminin sağlıklı şekilde ilerlemesi için anne sütünden daha yoğun kıvamlı besinlere geçiş yapılmalıdır. Böylelikle bebeğin farklı tat ve kıvamda besinlere alıştırılması, yeme işlevinin geliştirilmesi ve buna bağlı sinir ve kas gelişimi sağlanacaktır. Bu süreçte meyve ve sebze suları önemli bir rol oynar.
tablo Meyvelerin tatlarının, tatlı ve şekerli olması bebeğin meyve sularını çok çabuk kabullenmesine yardımcı olur ancak sebze suyuna ve sebze pürelerine geçiş için bir dezavantaj oluşturabilir. Bu yüzden bebeğe sebze suyu alışkanlığı mümkün olan en erken evrede kazandırılmalıdır aksi halde tatlı meyve suyundan sonra, tadı daha az çekici olan sebze sularını alışkanlık edinme güçlüğü yaşanacaktır. Bu da beraberinde, yetersiz sebze yeme alışkanlığını ve sebzelerden elde edilebilecek olan demir, çinko, lif gibi kaynakların eksikliği sorununu getirmektedir.

Bebeğe önce sebze suyu verilmesi gerekliliğinin bir diğer nedeni de budur. Anne sütü, bir süre sonra bebeğin ihtiyaç duyduğu demir ve çinko gibi enerji ve besin öğlerini karşılamaya yeterli olmaz. 6 ile 12 aylık bebeklerin tüketebilecekleri hayvansal besinler sınırlıdır, bu yüzden hayvansal besinlerden elde edilebilecek demir ve çinko gibi vitaminler ve minerallerin bebeğin daha kolay tüketebileceği sebze sularından alınması gerekmektedir.

Vitamin ve mineral bakımından zengin olmalarının yanı sıra meyve ve sebzelerde bulunan lif ve antioksidan, bebeğin mide ve bağırsaklarının daha kolay çalışmasına ve sindirime yardımcı olur. Ayrıca bebeğin erken süreçte tek başına yiyemeyeceği et ve et ürünleri, ancak sebze suyuna yapılmış çorbalara ve sebze püresine karıştırılarak bebeğe yedirilebilir. Bu nedenlerle uzmanlar, bebeklere sebze suyu alışkanlığının erken dönemde kazandırılması gerektiğini belirtmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.