İPUÇLARIM

Uykusuzluktan Nasıl Kurtulurum?

Uykusuzluktan Nasıl Kurtulurum?

Bazen iş yüzünden bazen stresten bazen de sağlık sorunları nedeni ile uykusuzluk sorunu ile karşılaşırız. Bu yüzden aşağıda sizler için bazı önemli ipuçlarını bir araya getirdik.

Uykusuzluğa Çareler

İsterseniz en bilinen yöntem olan soğuk ya da sıcak süt içmeyi deneyebilirsiniz. Çünkü sütün içerisinde bulunan amino asitler size uyku verecektir.

Yatmadan evvel kesinlikle şiddet içeren ya da polisiye filmler izlemeyin ya da bu tür kitaplar okumayın.

Yatma vaktinden hemen önce mutlaka ılık bir duş alın ve bu sayede sinirlerinizi gevşetin.

Yapabiliyorsanız sigara içmeyi bırakın. Yapamıyorsanız gece uyku vaktinden 2 saat öncesinde sigara içmemeye özen gösterin.

Akşamları kesinlikle ağır yemekler yemeyin. Çünkü yatmadan önce yenen ağır hamur işler ya da bol yağlı yemekler sindirim sisteminizi zorlayacak ve size otomatik olarak uyku sorunu yaşatacaktır.

Gün içerisinde sadece kahve değil çay ile çikolatayı da azaltın. Çünkü sadece kahvenin değil çay ile çikolatanın da uyarıcı etkileri vardır. Özellikle akşamları alkol ya da kahve içmekten kaçının.

Demir, bakır, kalsiyum, B vitamibi ve magnezyum eksikliği de kişide uykusuzluk yaratan sebepler arasındadır.

Özellikel gece hem rahatlatan hem de gevşeten müzikler dinlemeye özen gösterin. Bilhassa sözlü değil enstrümantal olan müzikleri tercih edin.

Özellikle akşam yemeği sırasında ya da sonrasında kesinlikle tartışmalara katılmayın. Bu durum zihninizi zorlayacak ve sizi rahatsız edecektir.

Eğer uykusuzluk sorununuz henüz yeni ise doğal ilaçlar ile bu sorunu çözmeye çalışmak en iyisidir. Unutmayın iyi bir uykunun en doğal sırrı elma yemektir.

Akşam tatlı olarak sütlü tatlıları yemeye özen gösterin.

Akşamları denge kaybı hissediyorsanız ve bir sağlık engeliniz yok ise 1 bardak kadar orta şekerli sade bir su için.

İsterseniz doğal bir reçete olarak kişniş yapraklarını alıp bir güzel haşlayıp süzdükten sonra içerisine şeker ilave edip içebilirsiniz.

Eğer uykusuzluğunuz sizi çok rahatsız ediyor ise her akşam yatmadan önce orta boy bir muzu iyice ezin ve kimyon ilave edip iyice karıştırdıktan sonra yiyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.