İPUÇLARIM

Öksürük Sorunu Nasıl Tedavi Edilir, Kuru Öksürüğün Tedavisi Nedir?

Öksürük Sorunu Nasıl Tedavi Edilir, Kuru Öksürüğün Tedavisi Nedir?

Solunum düzensizliklerini evde gidermek için birçok yöntem ve bitki vardır. Öksürük üretimine yardım edebilmek için güçlü balgam söktürücüler, ısrarcı olan gıdıklayan ve kuru öksürükleri tedavi edebilmek için öksürük önleyen ilaçlar, tahriş olan mukus zarlarını yumuşatmak amacı ile yatıştırıcılar ve son olarak da enfeksiyon ile savaşmak için antibiyotikler bulunmaktadır.

Öksürük Ve Tedavisi

• Öksürük nefes borusunda enfeksiyon yada toza takiben oluşan balgama yada herhangi bir tıkanıklığa karşı oluşan doğal bir tepkimedir. Fakat bir öksürük kısa sürede kesilmiyor ise bu ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. Bu yüzden basit tedaviler sonucunda hala düzelmeyen yada belli bir nedene dayanmayan durumlarda hemen bir doktora danışmakta çok fayda vardır. Tabi unutmadan hatırlatmak isterim, öksürdüğünüzde ağzınızdan kan yada kanlı balgam gelirse kesinlikle vakit kaybetmeden hemen bir doktora gitmelisiniz.
• Öksürük tedavisi için kullanacağınız bitkileri çaylarda, şurup olarak, tentür olarak yada sade şekilde kullanmalısınız.
• Sıradan öksürük tedavisi için zulfa otu, kekik ve sarımsak anti bakteriyel olarak yada öksürük tedavisi için kullanılabilir.

Söktürücü Öksürükler Ve Tedavisi
• Balgam söktürücü ilaçlar konjestif durumlarda, balgamı temizlemek ve öksürüğü arttırmak için kullanılmaktadır.
• Kan otu, belesan yağı, bozot, farekulağı, çuha çiçeği, andız otu ve kokulu menekşe balgam söktüren ilaçlar arasındadır.
• Enfeksiyonlu balgam ile öksürük üretimi için genelde hazırlanan karışım andız otu, bozot ve kekiktir.

kuru oksuruk tedavisiKuru Öksürükler Ve Tedavisi
• Kuru öksürüğü yatıştırmak amacı ile İrlanda yosunu, sığırkuyruğu, hatmi ve sinir otu, tahriş olmuş olan mukus zarlarını yumuşatırlar.
• Rahatlatan ve balgam söktüren ve yumuşatan bitkiler arasında zulfa otu, hatmi çiçeği, sinir otu, meyan, anason kökü, yasemin ve deve tabanı bulunmaktadır.
• Hiç geçmek bilmeyen yada sinire bağlı öksürükleri tedavi edebilmek için genelde anason, yaban marulu ve kuş kirazı kullanılır.
• Kuru ve tahriş eden öksürükleri yatıştırmak için ise zulfa otu, hatmi çiçeği ve meyan dan oluşan bir karışım hazırlayıp düzenli olarak içebilirsiniz.

Yumuşatıcı Şuruplar
Bal ve şeker bitkisel çatları ve özleri depolar ve şeker öksürük için bazen yumuşatıcı durumda olabilir. Bu yüzde normal çayınızı demleyin ve bir güzel süzgeçten geçirin. Daha sonra içerisine 500 gram kadar rafine edilmiş şeker veya yarım litre kadar sıvı bal ilave edin ve karışımı bal yada şeker eriyene dek ve şurup kıvamına gelene dek ateşte ve paslanmaz bir çelik tencerede karıştırın. Şurubunuz soğuduktan sonra mantar kapaklı temiz cam şişelere şurubunuzu dökün ve bu şekilde şurubunuzu saklayın.

Unutmayın!
Şurubunuzu çevrilen kapaklı cam şişelerde saklamamanız gerekir çünkü şuruplar genellikle mayalı olurlar ve bu yüzden sıkı bir kapak şişenin patlamasına neden olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.