Taze Sıkılmış Meyve Suyu Nasıl Saklanır?

Taze Sıkılmış Meyve Suyu Nasıl Saklanır?

Meyve yemek kadar meyve sularını da içmeyi seven bir toplum olduğumuz halde diğer ülkelerdeki gibi meyve suyu içme alışkanlığına sahip değiliz.

Hâlbuki özellikle kış aylarına yeni girdiğimiz ve grip ile nezlenin salgın olmaya başlayacağı bu aylarda taze sıkılmış olan meyve suyunu sabah çay yerine içmek sağlığımız açısından çok daha faydalıdır. Çünkü bildiğiniz üzere meyveler tabi haliyle de meyve suların tam bir mineral ve vitamin deposudur.

Fakat taze sıkılmış olan meyve sularının tazeliğini korumak diğer meyve ve sebzelerin tazeliğini korumak kadar kolay değildir. Bu yüzden de genellikle taze sıkılmış olan meyve sularını bir an önce tüketmek gerekir. Meyve suları çok uzun bir süre boyunca bekletilir ise içerisindeki önemli mineral ve vitaminleri de kaybeder. Ayrıca bilhassa C vitamini açısından zengin olan meyve sularındaki C vitamini zamanla sirkeleşecek yani okside olacaktır.

Bunların dışında bekletilen meyve sularında kısa bir süre sonra bakteri oluşumu başlayacaktır.

Nasıl Saklanmalı?

Meyve suları sıkıldıktan en fazla 2 saat sonra tüketilmesi gereken besinler arasındadır. Fakat bir sebepten dolayı ya da çok fazla sıkıldı ise ve içecek kimse yok ise meyve sularının bekleme süresi 24 saat uzatılabilir.

Bu 24 saatlik saklama yönteminde dikkat edilmesi gereken en önemli husus meyve suyunun vitaminini korumaktır. Meyve suyunun vitaminini korumak için de mutlaka hava ile temas etmemesi gereklidir.

Bunun dışında meyve suları kesinlikle güneş ışığına maruz kalmamalı ve sıcaktan ve sıcak ortamlardan korunmalıdır.

Meyve suyunu korumanın en ideal yöntemi sürahi değil, ağzı kapalı temiz cam bir kavanozdur. Ağzı sıkıca kapanan kavanoza meyve suyunu hemen döküp buzdolabının rafında meyve suyunu muhafaza etmelisiniz.

Meyve sularını plastik kapaklı sürahilerde saklamak da doğru değildir. Ayrıca meyve suları ağzı tam olarak kapanmayan sürahide ya da ağzı açık bir şekilde ve oda sıcaklığında bekletilmemelidir. Bu şekilde bekletilen meyve sularında tat veya koku değişimi başlayarak meyve suyu hızla bozulacaktır. Bu sebeple de meyve sularının mutlaka ağzı sıkıca kapanmalı ve buzdolabı rafında saklanmalıdır.

Kokusunda değişim olan, ya da tadı bozulan meyve suları kesinlikle tüketilmemelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder