Pratik Bilgiler Ve Mutfak İpuçları; Peynir

Pratik Bilgiler Ve Mutfak İpuçları; Peynir

Peynirin hava ile olan temasını kesmek için ağzı kapalı olan bir kaba koymuş olduğunuz peynirler terler. Bu yüzden de peynirin üst kısmında minik damlacıklar meydana gelir. Bu durumu engelleyebilmek için peyniri kapatmış olduğunuz kabın içerisine bir ya da 2 tane küp şeker koyun.

İsterseniz özellikle beyaz peyniri ezmek sureti ile salatalarınıza ilave edebilirsiniz. Bu sayede her gün hazırladığınız salatanıza bugün farklı bir lezzet katmış olursunuz.

Peynir İpuçları

Eğer peynirinizi buzdolabında uzun bir süre boyunca bekletmek istiyorsanız, peyniri ıslak olan bir tülbende sarın ve bu tülbent kurudukça yeniden yıkayıp iyice ıslatın ve yeniden peynire sarın.

Taze kaşar peynirini pişirmek deneyim ister. Çünkü fazla pişen peynir taşa döner ve az pişen peynir aynı sakız gibi uzar. Yağda kızartmış olduğunuz peynire kızartma sırasında bir tutam kadar tuz serpin ve sonrasında da taze kaşar peynirini sıcak ve temiz suyun içine koyun.

Kızartmak istediğiniz peynirin setleşmemesi için peyniri daha önce bir müddet kadar tuzlu suyun içinde bekletin.

Eğer peynir kurudu ise sakın atmayın. Bu peyniri hem çorba hem de sebze yemeklerinde kullanmak üzere rendeleyin ve saklayın.

Peynirinizin kesinlikle kurumasını istemiyorsanız o zaman temiz bir kumaşı malt sirkesine iyice batırın ve iyice sirkeden arındırıp peyniri bu kumaş ile sarın.

Peynirinizi kestikten sonra açıkta olan kısma margarin ya da tereyağı sürün. Bu sayede peynirin hem kurumasını hem de sertleşmesini önlemiş olursunuz.

Küflü peynir; Peynirinizi küften korumak için peynir ile birlikte birkaç tane küp şekeri de sarın.

Sert peynir; Peyniri yumuşatabilmek için sadece 30 saniye boyunca sertleşmiş peyniri yayık ayranının içerisinde tutun.

Süzme peynir; Süzme peynirin ömrünü uzatabilmek için peynir kabını ters olarak buzdolabına koymanız yeterlidir. Bu sayede süzme peynirin ömrü neredeyse 2 katına çıkacaktır.

Peynirinizi dondurmak için peyniri orijinal paketinden çıkartmayın. Bu sayede peynir hiçbir şekilde hava almadan donacaktır. Eğer dondurduğunuz peyniri çözmek istiyorsanız 250 gramlık parçalar halinde ve yavaş bir şekilde çözdürün.

Kaşar peyniri ya da yağlı peynirlerin kurumasını engellemek için kesmiş olduğunuz kısma tereyağı sürdükten sonra plastik bir torba içinde buzdolabına koyun.

Taze köy peyniri ya da lor peynirini temiz bir kavanoza koyun ve suyuna da sirke ekleyin. Daha sonra kavanozun ağız kısmını temiz bir tülbent ile iyice bağlayın. Bu sayede taze köy peyniri ya da lor peynirini çok daha uzun bir süre boyunca buzdolabında saklayabilirsiniz.

Unutmayın salamura yapmış olduğunuz peynirleri daima buzdolabında uzun süreler boyunca saklamanız mümkündür.

Eğer isterseniz taze peynirin suyunu iyice süzdükten sonra peyniri temiz bir kâğıt havluya sarabilir ve uzun bir süre boyunca buzdolabında saklayabilirsiniz.

Taze peynirin ömrünü daha da uzatabilmek için naylon torbaya koyup peyniri buzdolabı rafına yerleştirebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder