Sinir Sıkışmasına Ne Yapılmalı? Sinir Sıkışması Tedavisi

Sinir Sıkışmasına Ne Yapılmalı? Sinir Sıkışması Tedavisi

Sıkışan bir sinirin sık görülen semptomları arasında uyuşma, iğne ve iğne hissi, yanma hissi ve yaralı bölgenin dışına yayılan keskin ağrı bulunur. Başınızı çevirmek veya boynunuzu zorlamak gibi belirli hareketleri denediğinizde bazen belirtiler kötüleşir.

Sıkışan bir sinir, sinirin sıkışması, daralması veya gerilmesinden kaynaklanabilecek bir sinir veya sinir setine hasar veya yaralanma olduğu anlamına gelir.

 

Bir yaralanma, kötü bir duruş veya kötü bir uyku pozisyonundan kaynaklanan iltihaplanma sıkışmış sinirin bazı yaygın nedenleridir. Artrit, omurga hizalanması, kemik darpları ve fıtıklaşmış diskler de bu probleme neden olabilir.

 

Bir sıkışmış sinir sıklıkla boyun veya alt sırt ağrısı ile ilişkilendirilir. Bununla birlikte, boynunuzdaki veya kolundaki sinir sıkışması da dirsekler, eller, bilek veya parmak gibi alanları etkileyebilir.

Sıkışan bir sinir ağrısı sizi oldukça perişan edebilir ve gündelik aktiviteleri üstlenmek, hatta uyku yapmak zor olabilir.

Eğer zamanında tedavi edilmezse, karpal tünel sendromu, tenis dirseği, siyatik ve diğer ciddi koşullara neden olabilir.

Sinir Sıkışması Tedavisi

Ara sıra sıkışmış sinir genellikle evde tedavi edilebilir. Birçok doğal ilaçlar semptomları hafifletebilir ve iyileşmeyi hızlandırabilir. Ancak ağrı şiddetli ve hareketliliğinizi etkiliyorsa, bir doktora gitmek önemlidir.

 

1. Duruşunuzu Ayarlayın

Zayıf duruş, sıkışmış bir sinirin başlıca nedenlerinden biri olduğundan, atmanız gereken ilk adım duruşunuzu düzeltmektir. Oturup ayakta durma şeklinizi değiştirirseniz, ağrınızı hafifletir ve sinirin sıkışmasını veya daralmasını azaltabilirsiniz.

Omuzlarınız dik duracak bir konumdadır ve bu durumda omuz bıçaklarınızı hafifçe sıkarak koruyabilirsiniz.

Daima düz durun ve yürürken veya ayakta dururken vücudunuzu düz ve dik tutun . Bükülmekten kaçının. Doğru duruşu korumak için bilinçli bir çaba göstererek, sıkışmış bir siniri boynunuzda veya sırtınızda kolayca tedavi edebilirsiniz.

 

2. Dinlenin

Sıkışan sinirin nerede veya nedeni olursa olsun, etkilenen bölgeyi olabildiğince dinlendirmeniz gerekir. Verildiğini söylemek, istirahat yapmaktan daha kolaydır, ancak iyileşmedeki önemi küçümsenmemelidir.

Aslında, dinlenme, boynundaki sıkışmış bir siniri tedavi etmek için çok etkili bir yoldur.

Tenis, golf veya manifatura gibi acı çeken her türlü aktiviteden kaçının. Belirtiler tamamen çözülene kadar bekletin.

Faaliyetlerinizi sınırlamanın yanı sıra, daha uzun uyku vücudunuza iyileşmek için daha fazla zaman ayıracaktır. Gerekirse, uyurken hareketinizi sınırlandırmak için boyun desteğini kullanın. Midenizde uyuyaktan kaçının; Arkanda veya yanınızda uyumayı deneyin.

Sırtınızdaki sıkışmış bir siniri tedavi etmek için dinlenirken veya uyurken bacaklarınızı birkaç santim yükseltin.

 

3. Soğuk Kompres Uygulayın

Sıkışan sinir ağrısından geçici ve çabuk rahatlama için soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Soğuk sıcaklık, etkilenen bölgeyi uyuşturarak ağrıyı hafifletmeye yardımcı olacaktır. Aynı zamanda şişmeyi azaltır.

  1. Birkaç buz küpü plastik, mühürlenebilir bir torbaya koyun.
  2. Çantayı el havlusu ile sarın.
  3. Bir seferde yaklaşık 10-15 dakika boyunca sıkışmış sinirle birlikte buz paketini doğrudan alana tutun.
  4. Gerektiğinde her saat kadar bir tekrarlayın.

Not: Soğukta yanmalara neden olabileceği için asla doğrudan cildinize uygulayın.

 

4. Isı Uygulayın

Sıkışan bir sinirden muzdarip ilk günün ardından (24 saat) sinir çevresinde sıkı olabilecek kasları rahatlatmak için etkilenen bölgede ısı uygulayabilirsiniz.

Isı yaralanan sinir bölgesine kan dolaşımını arttırdığı için rahatlık sağlar ve iyileşme sürecine yardımcı olur.

  1. Sıcak bir suda bir bez örtün ve fazla su sıkın.
  2. Etkilenen bölgeye bir sefer 10 dakika sıcak kompres koyun.
  3. Gerektiği gibi tekrarlayın.

Isıtma pedi veya sıcak su şişesi de kullanabilirsiniz.

 

6. Sıcak Yağ Masajı yapın

Etkilen bölgeyi sıcak bir yağla masajlamak sıkışan bir sinirin neden olduğu keskin ağrı ile mücadele etmenin etkili bir yoludur.

Masaj, basınç noktalarını aktive eder ; bu da basınç artışını etkinleştirir , bu da kan alımını arttırır, katı kasları rahatlatır, hareketliliği geliştirir ve ağrıyı azaltır.

  1. Etkilenen bölgede bazı sıcak hardal, hindistan cevizi veya zeytinyağı sürdürün. İsteğe bağlı olarak birkaç damla nane nektarı yağ ekleyin.
  2. 10-15 dakika hafif vuruşlarla masaj yapın.
  3. Durumunuzda iyileşme görene kadar bunu günde 2 veya 3 kez yapın.

Etkilenen bölgeye kolaylıkla ulaşamıyorsanız başkalarına yardım isteyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder