İPUÇLARIM

Patates Kızartırken Yağ Sıçramaması İçin Ne Yapılmalıdır?

Patates Kızartırken Yağ Sıçramaması İçin Ne Yapılmalıdır?

Patates kızartması sanıyoruz ki 7’den 70’e herkesin çok severek yediği yiyeceklerin başında gelir. Hem kolay hazırlanması hem de birçok yemeğin yanına garnitür olarak çok yakışması nedeniyle evlerimizde sıkça hazırladığımız bir yiyecektir. Hele ki evde küçük çocuklar da varsa sizden kahvaltıda bile patates kızartması istemeleri sıkça yaşadığımız bir durumdur. Peki, patates kızartmadan evvel siz de kara kara sıçrayacak yağdan yanacak olan kollarınızı ve kızartma sonrası temizlenmesi kaçınılmaz olan ocağınızı mı düşünüyorsunuz? Cevabınız “evet” ise sizi bu yazımızı okumaya davet ediyoruz.

Patates Kızartırken Yağ Sıçramasın:

Bütün ev hanımları çok iyi bilirler ki; hafif bir kızartma yapmanın püf noktası çok iyi ısınmış bir yağdır. Yağınız çok iyi ısınmış olduğunda malzemeleriniz hızlıca kızarır ve bu da fazladan yağ çekmesine engel olacağı için kızartmalarınızın hafif ve leziz olmasını sağlar. Ancak şu da bir gerçek ki yağınızın ısısı yükseldikçe sıçrama ihtimali yükselir. Bunu önleyebilmek için öncelikli olarak yapmanız gereken şey, patatesleri bir kağıt havlu ya da temiz bir mutfak beziyle hiç bir ıslaklık kalmayana kadar iyice kurulamaktır. Böylece yağınıza hiçbir su zerresi temas etmeyeceği için sıçrama da olmayacaktır.

Ya da;

Sizlere tavsiye edebileceğimiz ikinci yöntem ise kızartmaya başlamadan önce tavadaki yağınıza bir miktar tuz ilavesi yapmanızdır. Yine tuz de yağ sıçramasını engelleyecek ve kızartmanızı keyifle yapmanızı sağlayacaktır. Diyelim ki çok aceleniz var ve bu tedbirleri almadan patateslerinizi kızartmaya başladınız. Tabi yağlar da sıçramaya başladı bile. Üzülmeyin! Bu yöntem tam sizin için; Tavanıza atacağınız bir parça ekmek içi tavadaki suyu emecek ve yağ sıçraması önlenmiş olacaktır. Tavsiyelerimize uyarak yağ sıçratma endişesi olmadan kızartacağınız patateslerle bezeli sofralarınız için şimdiden “afiyet olsun” diyoruz…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.