Mürdümük Bitkisi Hangi Bölgede Yetişir?

Mürdümük Bitkisi Hangi Bölgede Yetişir?

Burçak, Tavşan bezelyesi gibi isimleri bulunan Mürdümük bitkisi ortalama 50 cm boyunda kelebek şeklinde ve bulunduğu ortam ve türüne göre farklı renklerde çiçekleri olan bir ot türüdür. Sadece Türkiye’de 20 farklı türü olduğu bilinmektedir.

Tüm Türkiye’de tarlalarda ve ot yetişebilecek alanlarda yabani bir ot olarak bulunabilmektedir.

Çiçekliyken biçme işlemi uygulanan müdürmük bitkisinin tohumları toplanır ve ardından kurutulur. Kurutulan tohumları toz haline getirilerek tıbbi alanda çeşitli ilaçlarda kullanılabilir. Aynı zamanda Müdürmük bitkisi hayvan yemi olarak da tüketilir.

Mürdümük bitkisinin içerisinde yağ, şekerler, nişasta ve aynı zamanda zehirli bir madde de vardır.

Tıbbi olarak müdürmük bitkisinin tohumları eski dönemlerde kuvvet verici, özel hayattaki gücü arttırıcı ve idrar sökücü olarak da kullanılmıştır.

Mürdümük bitkisinin de negatif etkisi olarak tohumlarının olması gerekenden fazla alınması ya da tohumların uzun süre alınması sonucunda Lthyrysm adı verilen felce sebep olmasıdır. Bu tip bir felçte özellikle bacak bölgesinde iğnelenme ya da yanma ile belirti gösteren bu rahatsızlık, kuvvet azlığı ve sonunda da tamamen kuvvet kaybına dönüşür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder