Candida Mantarı Nedir?

Candida Mantarı Nedir?

Candida Nedir?

Candida vücudumuzda bulunan mukoza zarı olan her yerde çoğalan, asıl adı ‘Candidasis’ olan küfe benzer bir mantardır. Bu mantar türünün yerleşim alanları özellikle göz, vajinal bölge, ciğer, mesane gibi zarlı bölgelerdir. Bu mantar türü olması gereken miktarda kaldığı sürece insan vücudunda oldukça faydalı işler yapar. Başlıca görevi vücuda zarar veren bütün bakterileri bulup yok etmektir. Vücuttaki hayati fonksiyonların sonlanması durumunda da vücut yine bu mantar tarafından parçalara ayrılır. Bu mantar türü kontrolden çıkmadığı sürece insan için bir tehlike arz etmez. Fakat biz bu mantarın kontrolden çıkmasına sebep olursak düzeltmek için uğraş vermezsek işler tersine dönebilir.

Candida mantarı kontrolden çıktığı an vücut belli uyarılar vermeye başlar. Kaslarda, organlarda ve kemikte anormal ağrılar başlar. Göz ile rahatlıkla gözlemlenebilen tırnak mantarı, egzama gibi rahatsızlıklar ortaya çıkar. Bunların hepsi birer belirti olmakla beraber vücudumuzu iyi gözlemleyip bu durumu normal seviyelere düşürmemiz gerekir.

Candida’nın Çoğalmasına Etken Faktörler

  • -Vücut hayvanlara, parfüm kokularına, sigara dumanı, kimyasal maddeler, küf, polen gibi şeylere alerjik reaksiyonlar verir.
  • -Eğer şüphelenilen kişi bir bebek ise genelde pamukçuk ve pişik oluşumunun fazlalaşması
  • -Kansızlık ve vücudun sürekli üşümesi durumunda candida mantarı tedavisi uygulanmalıdır.
  • -Herhangi bir yere ufak da olsa çarpma durumunda hemen morarma meydana gelmesi,
  • -Kulak çınlaması, iltihaplanması, garip sesler duymak gibi kulak rahatsızlıklarının artması,
  • -Şeker hastalığı durumları ve buna bağlı ilaçların kullanılması,
  • -Erkeklerde idrar yapmada zorlanma, penisin ereksiyon bozukluğu yaşaması, cinsel isteksizlik, yine o bölgede kaşıntı ve ağrıların sıkça tekrarlanması durumunda da doktor kontrolü altına alınmalıdır.
  • -Burun ve solunum yolu hastalıkları,
  • -Deride oluşan kuruluk, sivilceler, kaşınmalar, kızarık belirtileri oluştuğunda candida mantarı tedavisi uygulanmalıdır.

Candida Neden Kontrolden Çıkar?

Bazı hastalıklar ya da kullanılan ilaçlara bağlı olarak sağlıklı bir vücutta bulunan bu mantar miktarı gün geçtikçe çoğalır. Özellikle uzun süren antibiyotik kullanımı bu yararlı mantarları zararlı hale getirebilir. Bu kötüleşen mantarlar da vücudu ele geçirip geniş gruplar halinde üremeye başlarlar. Daha sonra bağırsak duvarlarında bulunan besinlere takılarak gözle görülmeyen deliklerin açılmasına sebebiyet verir. Köke benzer yapıda üreyip değişik gıda hastalıklarına yol açar. Bağırsaklar üzerinde hâkimiyet kuran bu mantar daha sonra besinlerin düzgün bir şekilde sindirilmesini engeller. Özellikle raf ömrü uzun ve ambalajlı ürünlerden uzak durması vakit kaybetmeden candida mantarı tedavisi gereklidir. Çünkü bu ambalajlı besinler çeşitli böcek ilaçları ve radyasyon ile denetlenerek piyasaya sürülmektedir.

Evde Candida Testi

Vücutta candida mantarı tedavisi için öncelikle bu rahatsızlığı fark etmeniz gerekir. Daha sonra evde kolay bir test ile bunun kendiniz tanısını koyabilirsiniz. Sabah kalktığınızda aç karnınıza ılık bir bardak su alın ve ağzınızda biriktirdiğiniz tükürüğü bardağa aktarın. 1 saat sonra eğer tükürüğünüz lif şeklinde bardağın dibinde tortulu çökmüşse bu hastalık sizde de olabilir. Bu candida mantarı tedavisi için sarımsak en büyük ilaçlardan bir tanesi olup diğer candida mantarı tedavisi de elma sirkesi kullanımıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder