İPUÇLARIM

Kıyafet Bakımının Püf Noktaları Nelerdir?

Kıyafet Bakımının Püf Noktaları Nelerdir?

Vazgeçemediğimiz eski ya da yeni aldığımız kıyafetlerimiz vardır. Eski ya da yeni ne olursa olsun, özellikle biz bayanlar giysilerimizden vazgeçemeyiz. Yün, kadife veya türü ne olursa olsun, eskidi diye atamaz çok yeni ama tüylenir diye kıyamayız. Bu nedenle sanırım giysilerimizi korumak için, giysi bakımının püf noktalarını öğrenmeliyiz.

Triko Yıkamanın Püf Noktaları

Triko giysimizin ipliği ister sentetik, ister merserize, isterse yün olsun eğer giysi bakımının püf noktalarını biliyorsak, trikolarımıza zarar vermeden yıkayıp uzun süre kullanmanın tadını çıkarabiliriz.

  • Triko giysilerinizi sabunlu suya iyice batırın ve çitileme yapmadan yıkayın.
  • Durulamada, sık sık suyu tazeleyerek tekrar tekrar durulamayı yapın.
  • Her daim ılık su ile trikolarınızı yıkayın.

Parlayan Kumaşlar

Eğer pantolonlarınız yada etekleriniz parlıyor ise, yapmanız gereken parlayan kısımları ortadan kestiğiniz bir patates ile ovun. Patates nemi kumaşta kuruduğu zaman, fırça yardımı ile fırçalayın, parlaklığın yok olduğunu göreceksiniz.

Sararan Giysiler

Beyazı seviyorsunuz ve birçok beyaz giysiniz var değil mi? O halde beyaz giysilerinizi kurtarmak için, bir litre suyun içine bir kaşık oksijenli su ilave edin ve beyaz sararmış giysinizi bir saat kadar bu suyun içinde bekletin. Eskisinden beyaz hale gelmiş giysinize kavuşacaksınız.

Triko yikamanin Puf Noktalari

Tüylenen Kazaklar İçin Ne Yapmalı?

Kazakların eskimiş ve üzerinde iplik kümeleri oluşmaya başlamış ise yapmanız gereken çok basit.

  • Elinizle kazağınızın üzerindeki iplik kümelerini iyice temizleyin.
  • Daha sonra kendinize kıl bir fırça edinin ve kazağınızı örme yönünün tersine doğru fırçalayın.
  • Kazağınız ipliklendiği sürece bu işlemi tekrarlayın.

Kadife Giysiler İçin Ne Yapmalı?

Her kıyafetin yeri biz bayanlar için bir  başkadır. Fakat kadife kıyafetlerin yeri bambaşkadır. Kumaş türünün narin olması ve bizleri daha şık göstermelerinden dolayı kadife kıyafetlerimiz bizler için önemlidir. O yüzden kadife kıyafetlerimizi nasıl koruruz tekrar hatırlayalım.

  • Öncelikler temiz bir fırça edinelim.
  • Fırçayı temiz ve kuru bir tuza batırıp giysimize iyice sürelim. Bu işlemden sonra lekelerin ve parlaklığın kaybolduğunu göreceksiniz.
  • Eskimiş kadife pantolonlarınız da ki aşırı parlaklığı gidermek için ise ütü bezinizi sirkeli suya iyice batırın daha sonra ise sıcak su ile iyice ütüleyin. Bu şekilde pantolonunuzdaki parlaklığın tamamen yok olduğunu göreceksiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.