Sebze, Meyve Ve Baharatları Saklama Yöntemleri

Sebze, Meyve Ve Baharatları Saklama Yöntemleri

Tuz kavanozunun içerisine bir tutam kadar mısır unu eklerseniz tuzun nemlenmesini de önlemiş olursunuz.

Yapraklı olan sebzelerinizi isterseniz gazete kâğıdına sarabilir ve sonrasında da buzdolabına koyabilirsiniz. Bu sayede bu türdeki sebzelerinizi çok daha uzun bir süre boyunca saklayabilirsiniz.

Unu koymuş olduğunuz kabın içerisine bir tane defneyaprağı koyarsanız bu unun nemlenmesini de önlemiş olursunuz.

Yaprak ve otların taze bir şekilde kalmalarını sağlamak için ve hatta kokularını bile koruyabilmek için bu ot ve yaprakları temiz ve plastik bir torbanın içerisine koyun ve torbayı aynı balon şişirir gibi şişirin ve hemen ağzını kapayın.

Besinleri Saklama Yöntemleri

Önce marul yapraklarını iyice yıkayın ve süzdükten sonra iyice kurutun. Daha sonra kağıt havlular ile birlikte rulo şeklinde sarın ve plastik bir torbaya koyduktan sonra ağzını sıkıca kapayın ve hemen buzdolabına kaldırın.

Salça ya da ezmeleri satın almış olduğunuz teneke kutudan hemen çıkartın ve cam kavanozlara koyup üzerine de bir miktar kadar sıvı yağ gezdirin ve kavanozun ağzını hava almayacak şekilde kapayın.

Meyveleri çok uzun bir süre boyunca koruyabilmek için meyveleri tek tek olarak buzdolabı rafına yerleştirmeniz gerekmektedir.

Tuzu daha iyi bir şekilde koruyabilmek için özellikle nemli mutfaklarda hemen tuzun içerisine birkaç tane pirinç koyun.

Eğer isterseniz beyaz olan buğday ununu temiz bir cam kavanozun içerisinde ve buzdolabında saklayabilirsiniz.

Bazı yeşil yaprağa sahip olan sebzeler çok uzun bir süre boyunca dayanmazlar bu yüzden bu sebzelerin yapraklarına isterseniz bir miktar hardal yağı sürüp ömürlerini daha da uzatabilirsiniz.

Kırmızı toz biberin uzun bir süre boyunca dayanmasını istiyorsanız o zaman içerisine birkaç tane çam sakızı atın.

Özellikle karanfil, karabiber ve tarçının ömrünü uzatmak istiyorsanız o zaman bu baharatları hava almayan saklama kaplarında muhafaza edin.

Ekmeğinizin küflenmesini önleyebilmek için ekmeği sarıp buzdolabına koyabilirsiniz.

Kuru meyvelerin ömrünü uzatmak için bu meyvelerin olduğu teneke ya da cam kavanozların içerisine birkaç diş kadar karanfil atmanız yeterlidir.

Eğer zencefil kökünü uzunca bir süre korumak istiyorsanız o zaman zencefil kökünü saksının içerisine yani toprağa iyice batırıp bu şekilde saklayabilirsiniz.

Bal kavanozunuzu karıncalardan korumak için kavanozun içine sacda 2 adet karabiber atmanız yeterli olacaktır.

Çarşıdan aldığınız tüm sebzelerin ömrünü uzatmak için sebzeleri eve getirir getirmez hemen sirke ilave ettiğiniz soğuk suyun içerisinde bir müddet tutun ve sonrasında sebzeleri kurutup dolaba yerleştirin.

Eğer aldığınız yumurtanın kabuğu üzerinde çatlak bulunuyor ise hemen bu çatlağı bir bant ile kapayın. Bu sayede yumurta yiyeceğiniz zaman dek taze kalacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder