İPUÇLARIM

Kırıklarda İlk Yardım Uygulaması Nasıl Yapılır ?

Kırıklarda İlk Yardım Uygulaması Nasıl Yapılır ?

Yaralının hayatını tehdit eden unsurlara öncelik tanınır. Hasta veya yaralı kişinin güvenliği sağlandıktan sonra hareket ettirmeden sıcak tutulması sağlanır. Eğer kırıklar kolda oluşmuşsa saat, yüzük gibi takılar derhal çıkarılmalıdır yoksa ödem doku hasarına sebebiyet verir.

Yaralı kişiye sargı ve tespit yapılırken parmakların açıkta kalması sağlanır. Bu sayede parmaklar üzerinden hareket, renk ve duyarlılık kontrol edilir. Kırık olabileceği kanaat getirilen bölge, anlık hareketlerden kesinlikle uzak durarak bir üst ve bir alt eklemi de kapsayacak şekilde tespit edilir. Tespitte kullanılacak malzemelerin kalın karton, tahta, sopa benzeri sert malzemelerden oluşması ve kırık kemiğin alt üstünden tamamını kaplayacak şekilde uzun olması gerekir.

Derinin yırtılıp kemiklerin gözüktüğü açık kırıklarda tespit öncesi yara temiz bir bez yardımıyla kapatılmalıdır. Hastanın kırık bölgesinin rengini, ısısını ve nabzını kontrol etmeniz gerekir. Ayrıca kol ve bacaklar yukarıda tutulur. Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra zaman kaybetmeden 112 acil yardım aranmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.