Kiraz Hangi Mevsimde Yetişir, Kirazın Yetiştiği Bölgeler Nerelerdir?

Kiraz Hangi Mevsimde Yetişir, Kirazın Yetiştiği Bölgeler Nerelerdir?

Severek yediğimiz kirazın Latince ismi ‘’ prunuz avium’’ dur. Birde kirazın başka bir türü olan yabani kiraz vardır bu meyvenin Latince adı ise ‘’ prunus microcarpa’’ dır. Kiraz bitkisi yaklaşık olarak 3 ila 10 metre boyunca bir bitkidir. Bu bitkinin dalları genellikle aşağı doğru sarkıktır. Nisan ayında beyaz renkte çiçekler açan kiraz bitkisinin pembe ile kırmızı meyveleri vardır.

Kiraz Nerede Yetişir?

Kiraz bitkisi en çok Fransa, İspanya, İtalya, Yunanistan ve Ülkemizde yetişmektedir. Ülkemizde en çok kiraz Marmara ile Batı Karadeniz bölgelerinde yetişmektedir.

Kirazın Kullanış Alanları Nelerdir?
• Kiraz bitkisinin hemen hemen her karesinden faydalanılmaktadır. Gövde kabuklarından, çiçeklerine, meyvelerinden meyve saplarına kadar.
• Kiraz bitkisinin meyve kısımları gıda amaçlı tüketilirken diğer tüm kısımları ise kurutularak ilaç yapımında kullanılmaktadır.
• Kiraz ağacının gövde ve dallarında bir tür zamk vardır ve bu zamk toplanmak sureti ile ağaçtan alınır. Bu zamk acımsı tatta ve kirli sarı renktedir.

Kirazın İçindeki Maddeler Nelerdir?
Kiraz ağacının meyvelerinde elma ve limon asidi, şekerler ve A ve C vitaminleri vardır. Gövde kabukları ve saplarında ise potasyum tuzları ve tanen bulunmaktadır. Kiraz ağacında bulunan zamkın içinde ise glukronik asid ile şekerler bulunmaktadır.

KirazKirazın Tıbbi Etkileri Nelerdir?
Kiraz ağancın meyveleri çok lezzetli bir gıdadır. Kirazın ağaç kabukları kabız yapıcı, ateş düşürücüdür. Kiraz ağacının meyvesinin sapları dahi şifa veren özelliklere sahiptir. Bu özelliklerin arasında kuvvet vermesi, kabız yapması ve idrarı arttırması vardır. Kiraz ağacının meyvesinin yaprakları müshil, çiçekleri ise öksüren hastalar için göğüs yumuşatıcı özelliğe sahiptir. Kiraz ağacının barındırdığı zamk ise yine öksürüğü azaltan özelliği içinde barındırmaktadır.

Kirazın verdiği doğal şifalardan yararlanmak için ise ağacının kabuklarından 50 gram kadar alın ve bu kabukları 1 litre kadar suda, kiraz saplarından 30 gram kadar alıp 1 litre suda ve yine 50 gram kadar yapraklarından alıp 1 litre kadar suda kaynatın. Hazırladığınız bu karışımlardan isterseniz günde 3 ila 4 bardak kadar içebilir ve kirazın faydalarından yararlanabilirsiniz.
Kiraz ağacının zamkından nasıl faydalanırım diyorsanız o zaman bu zamktan 50 gram kadar alıp 1 litre kadar suda çözün ve isterseniz bunun içine biraz bal ekleyin ve günde 6 ila 7 defa 1 fincan olarak için.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder