İPUÇLARIM

İstiridye Mantarı Nasıl Pişirilir?

İstiridye Mantarı Nasıl Pişirilir?

Protein ve vitamin deposu olan tezgâhlarda sık sık görülmeye başlanan istiridye mantarı diğer mantarlardan daha lezzetli olması ve daha yüksek besin maddesi içermesiyle, uzmanlar tarafından da sofralara daha sık yer verilmesi konusunda, önemle söz edilmektedir. Vücuda alınması gereken birçok mineral ve proteini karşılayan istiridye mantarlarının, tüketimi sağlıklı bir yaşam sürmek için oldukça önemlidir.

İstiridye mantarı, diğer kültür mantarının yapıldığı tüm yemekler gibi pişirilebilmektedir. Fakat, bu mantarı diğer kültür mantarları gibi sacda ya da tavada kavrulduğunda, soğan, sarımsak, domates, biber ve baharatla soteleyerek pişirildiğinde gerçek lezzetine ulaşılamamaktadır. Bu nedenle, istiridye mantarını ızgarada pişirerek tüketilmesi, hem daha sağlıklı hem de gerçek lezzetine ulaşmak açısından daha uygun olmaktadır.

Bunun yanı sıra, galeta unu ile kızartıldığında da oldukça lezzetli bir yemek haline gelmektedir. Bunun için büyük parçalar haline ayırıp, yıkanıp, suyu sızdırılır. Ardından karabiber ve tuz ilave edilerek çırpılan yumurtaya sonrasında galeta ununa bulanıp, yağda kızartılır. Bu yöntem kızartma işleminden geçtiği için çok sık tüketilmemelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.