istiridye mantarı kompostu nasıl yapılır

İstiridye mantarı üretiminde en önemli adım misellerin beslenmesi için gerekli selüloz ve lignin içeren kompost adındaki yetişme alanlarının hazırlanmasıdır. İstiridye mantarı kompostu doğru bir şekilde hazırlanmadığı takdirde, istiridye mantarının üretimi gerçekleşmez. Bu nedenle özenle hazırlanmalıdır.

Kompost yapımında buğday sapı, çeltik sapı, pirinç kavuzu, mısır sapı, mısır koçanı, cay artığı ve buğday kepeği gibi pek çok bitkisel atık kullanılır. Bunların içerisinde en fazla verim % 60 Buğday samanı ile % 40 Mısır koçanının karıştırılmasıyla elde edilir.

Kullanılacak malzemelerin temin edilmesinin ardından istiridye mantarının gelişimini engelleyecek mikro organizmalardan arındırılması gerekir. Bunun için kimyasal ilaçlar da kullanılabilir. Fakat organik bir üretim için kompostun, kazanlar içerisinde haşlanmasıyla sterilize edilmesi daha uygun olmaktadır. Malzemeler yüksek ısıda 20-30 dakika kadar bekletilir. Daha sonra kazandan alınarak temiz bir naylon poşete sarılıp, kendi sıcaklığında 30 dakika daha bırakılır. Bu işlemlerin ardından, malzemeler soğumaya ve kurumaya bırakılır. Kuruyan malzemeler homojen olarak karıştırılarak istiridye mantarı kompostu hazır duruma getirilir.

4 Comments

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.