İşkembe Nasıl Temizlenir?

İşkembe Nasıl Temizlenir?

İnek, dana, koyun veya kuzu işkembesi mi aldınız ama temizlemesini biliyorsanız doğru yerdesiniz. Kasaptan alınan hazır işkembenin en sağlıklı temizleme yöntemi bence kireçle yapılandır. Evde işkembe nasıl temizlenir ya da işkembe nasıl kolay temizlenir diyenler için adım adım kolay işkembe temizleme yollarını anlatacağım.

İşkembe seven kişiler genellikle işkembeyi dışarıda yemeği sever ya da kendileri kasaptan temizlenmiş ve hazır bir şekilde işkembe satın alırlar ve evde sadece pişirme kısmını kendileri yaparlar.

Fakat ne olursa olsun özellikle Kurban Bayramı zamanlarında işkembeyi kendiniz evde temizlemek zorunda da kalabilirsiniz. İşkembe temizliği çok kolay bir iş değildir ve çok özen gösterilmesi gereken ve meşakkatli bir iştir.

Genellikle kasaptan ya da şarküteriden almış olduğunuz işkembe sizi temizleme konusunda fazlaca uğraştırmayacaktır. Ama kesilmiş olan kurban işkembesini ille de sizin temizlemeniz gerekiyor ise o zaman mutlaka aşağıda sıraladığımız adımları dikkatli şekilde ve özenle uygulamanız gerekmektedir.

İşkembe kireçle nasıl temizlenir?

Evet yanlış duymadınız. Kasaptan veya kendinizin temin ettiği karın işkembesini tertemiz etmek için kireç kullanacağız. Aslında kireç kaymağı.

Eee kireç kaymağı ne oluyor?

Tüm nalbur ve yapı malzemesi satan yerlerde hazır olaraktan bulabileceğiniz kireç kaymağı, toz kireç veya taş kirecin suyla karıştırılmış, akışkan haline denir.

İşkembenin kokusu nasıl gider? gibi soruların yanıtı da kireçtir diyebilirim. Önce kendimize kokuyu ne yapar diye soralım. İşkembe içindeki mikroplar zaman ile üreyip çoğalacaktır. Buda işkembenin kendi pisliğinin yanında, bakterilerinde kokusunu çoğaltacak.

İşte tam bu devrede işkembenizi kireç ile temizlerseniz hem mikrolardan hem de daha kolay ve tertemiz olacaktır.

Şimdi nasıl olacağına bakalım.

 1. Önce işkembenin içindeki dışkı artıkları ve diğer pisliklerden iyice temizleyin. Bol su yardımı ile 5-6 defa durulayı
 2. Nalburdan aldığınız veya kendinizin karıştırdığı kireç kaymağınındın bir su bardağı dolsun alı Kıvam olarakta koyu olduğuna önem gösterin.
 3. İşkembenin iç kısmına yani tırtıklı olan bölümüne kireç kaymağını sürüp, katlayı
 4. Katlanan işkembeyi poşet, naylon torba içine alarak 20 dakika kadar dinlendirin. Buradaki amaç kirecin mikropları öldürmesini beklemenizdir.
 5. 20 dakikanın sonunda işkembeyi mutfak tezgâhına veya uygun bir yere yeniden serip açı
 6. Bıçak veya benzeri bir metal alet ile karın içindeki kireç tabakasını kazını Sonrasında bol su ile kalan küçük kireç tortularını da temizleyin.
 7. Bir leğen veya benzeri bir kap içine sirkeli su hazırlayıp içine koyun. 5-10 dakika kadar sirkeli suyun içinde bekleyen işkembeyi bir daha temiz suyla durulayı

İşte bu kadar artık kasaptan aldığını hazır işkembeden bile daha temiz oldu. Biliyorum size çok zahmetli gibi göründü ama sağlığınız için lütfen tüm adımları uygulayınız.

Bu zahmetli daha kolay bir yıkama yöntemi artıyorsanız size bir alternatif daha sunabilirim.

Kolay işkembe temizleme

Hazır işkembe çorbalarından tat alamayanlar kasaptan işkembenin kendisini alıp kendi çorbasını yapar ancak işkembenin çok iyi temizlenmesi gerekir. İyi temizlenmemiş bir işkembeyi emin olun yemek istemezsiniz, işkembeden adeta soğursunuz. Kasaptan aldığınız işkembeleri temizlemenin bir yöntemi var. İşte 6 maddeyle işkembe nasıl temizlenir:

 1. Öncelikle aldığınız işkembenin tersini ve yüzünü bol suyla 4-5 kez yıkayı
 2. Yıkadığınız işkembeleri bir tencereye yerleştirip, işkembeleri örtecek kadar su koyup orta ateşte el dayanacak kadar sıcaklığa gelene kadar ısıtı
 3. İşkembeler ısınırken onları çevirmeyi ihmal etmeyin.
 4. İşkembenin pürtükleri tek tek soyulmaya başladığında tencereyi ateşten alı
 5. İşkembeleri sudan çıkartıp tezgâhta veya tepsi gibi düz bir yüzeyde pürtüklerini temizleyin. Bu işlemi bıçak veya fırça yardımıyla yapabilirsiniz.
 6. Temizledikten sonra tekrardan 4-5 defa yıkayın ve işkembe hazı
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Mert dedi ki:

  Duruşundan, kokusundan ve temizliğinden miden bulanır; ama yeme kısmına geldiğimde yiyebilirim. İlginç bir yemek 😀

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder