Etkilerine Göre Şifalı Bitkiler Nelerdir? Bölüm 2

Etkilerine Göre Şifalı Bitkiler Nelerdir? Bölüm 2

Bir önceki yazımızda ağız kokusu, anjin, altına ıslatma, ağrı kesici ve adet kanaması sorunları ve etkilerini için hangi bitkilerin kullanıldığını yazmıştık.

Bu yazımızda ise damar sertliği, diş eti kanamaları, egzama, mide ve bağırsak gazları, düşük tansiyon ve barsak solucanlarına karşı tedavi edici etkileri olan bitkilerin hangisi olduğunu anlatacağız.

Etkilerine Göre Şifalı Bitkiler

Barsak Solucanları: Bağırsak solucanlarına karşı badem, acıbakla, acıağaç, yer somonu, üzerlik otu, tarhun, şimşir, şeytan otu, solucanotu, sarımsak, çakaleriği, dana bağırtan, dut, duvar sarmaşığı, eğreltiotu, güveyfeneri, papatya, pelin otu, okaliptüs, nar, kozo, kızılcık, kokar ağaç, kekik, kayısı, kantaron, kabak, horasani ve ısırgan bitkileridir.

Dişeti Kanamaları: Dişeti kanamalarına karşı kullanılan bitkiler turunç, safran, kayışkıran, kenger, ratanya, portakal, limon ve ardıç bitkileridir.

Damar Sertliği: Damar sertliği hastalığına karşı kullanılan bitkiler enginar, ayçiçeği, atkuyruğu, mısır, limon, sarımsak, taş yoncası ve şahtere otudur.

Egzama: Çam, adamotu, ceviz, ardıç, ayva, atkuyruğu, ebegümeci, eşekhıyarı, yalancı sinameki, su teresi, yaban mersini, huş ağacı, kayışkıran, ısırgan otu, panama kabuğu, peygamber ağacı, meşe, mısır, loğusa otu, menekşe, kudret narı, lavanta ve kuzukulağı bitkileri egzama hastalığında tedavi amaçlı kullanılan bitkilerdir.

Düşük Tansiyon: Düşük tansiyon sorunlarında tütün, biberiye, maydanoz, çavdarmahmuzu, lobelia inflata ve ginseng bitkileri kullanılmaktadır.

Mide Ve Bağırsak Gazları: Mide ve bağırsak gazları sorunlarına karşı dereotu, adaçayı, dârıfülfül, Anadolu adaçayı, civanperçemi, anason, biberiye, yıldız anasonu, şeytan otu, tarçın, taş yoncası, tarhun, enginar, fesleğen, Frenk kimyonu, soğan, sarımsak, rezene, ravent, hayıt, kakule, horasani, kişniş, kimyon, kekik, karanfil, pelin otu, papatya, oğul otu, kimyon, nane, merzengûş ve melek otu bitkileridir.

Bu yazı dizimize tüm hastalık ve bitkiler tamamlanana dek devam edeceğiz. Eğer yukarıdaki rahatsızlıklar değil de ağız kokusu veya anjin, altına ıslatma veya ağrı kesici ya da adet kanaması sorunlarından herhangi biri için hangi bitkilerin faydalı olduğunu bilmek isterseniz etkilerine göre şifalı bitkiler bölüm 1 adlı yazımızı incelemeniz yeterli olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder