İPUÇLARIM

Emziren Anne Amoklavin Kullanabilir mi?

Emziren Anne Amoklavin Kullanabilir mi?

Amoklavin’in içerisinde polietilen glikol 6000, titanyum dioksit, polietilen glikol 4000, koloidal silikon dioksit, mikrokristalin selüloz, magnezyum stearat, opadry O4-F-28791, beyaz hidroksipropilmetilselüloz 15 cps, sodyum nişasta glokolat bulunur.

Amoklavin Nedir?
Amoklavin ilacı mikrop ve bakterilerin birçoğuna karşı kullanılan güçlü bir anti bakteriyel ilaçtır. Amoklavin ilacı beyaz bir film kaplı olan kokusu olmayan, hafif bir bombeye sahip olan, bir yüzünde ortadan bir çentik olan ve diğer yüzünde de DEVA yazılı, homojen bir görünüşe sahip olan oblong tabletler halinde olan bir ilaçtır. Her bir tane amoklavin kutusunun içerisinde 10 veya 14 ya da 20 adet tablet ilaç vardır.

Amoklavin Ne İçin Kullanılır?

• Sürekli tekrar eden bademcik iltihaplarında, orta kulak iltihaplarında ve sinüzit gibi üst solunum yoluna bağlı olan enfeksiyonlarda kullanılır.
• Amoklavin, kronik bronşit akut alevlenmelerinin yanı sıra akciğer iltihapları gibi alt solunum yoluna bağlı enfeksiyonlarda da kullanılmaktadır.
• İdrar kesesi yani üretra, idrar yolu iltihabı, böbreklerde oluşan bakteriyel iltihapları gibi idrar yolları ve üreme organlarına bağlı olan enfeksiyonların giderilmesinde kullanılır.
• Selülit ve yara enfeksiyonlarının yanı sıra apse ve çıban gibi yumuşak doku ve deri enfeksiyonlarının giderilmesinde kullanılır.
• Diş apseleri ve benzeri diş ve diş eti enfeksiyonlarında kullanılır.
• Kan ile dokularda yer alan toksin ya da bakterilere bağlı lohusalık humması, düşük, karın içi kan ve dokularda toksin veya bakteri bulunması durumlarında kullanılır.

Hamilelikte Amoklavin Kullanımı
Eğer doktorunuz önermedi ise gebelik döneminde ve bilhassa hamileliğin ilk 3 ayında amoklavin ilacını kullanmayın.

Eğer tedavi esnasında yani amoklavin kullanırken gebe kaldığınızı fark ederseniz hemen doktorunuza danışın.

Emzirme Döneminde Amoklavin Kullanımı
Amoklavin ilacının içinde bulunan 2 tane etkin olan madde anne sütüne geçmektedir. Bu yüzden amoklavin kullanan emziren annelerin bebekleri mukoz membranlarda mantar enfeksiyonu ile ishal sorunları ile karşı karşıya kalabilirler.

Bu yüzden emziren anneler eğer amoklavin kullanmak zorunda ise mutlaka emzirmeyi kesmek zorundalar.

Hem emzirme hem de gebelik döneminde amoklavin kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı açısından faydalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Hanife dedi ki:

    Çocuk doktoruna danistim kullanabilirsin dedi bu ilacı bana göz doktoru yazdı recetede kullanılmaz diyo ne yapacagimi bilemedim kullanan varsa yazabilirmi

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.