Duvardaki Pastel Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Duvardaki Pastel Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Duvardaki pastel boya lekesi, çocuk olan bir evde en çok rastlanan durumlardan biridir ve engellemek neredeyse mümkün değildir. Resim yapmayı seven çocuklar, duvara yazı yazmayı ya da boyamayı çok sever. Duvarda onlara uygun boyama alanı yaratmak ya da silinebilir boyalar satın almak sanatsal çalışmalarına engel olmamak için üretilebilecek çözümler arasında yer alır.

Pastel boyalar içeriğinde kullanılan maddeler itibariyle duvarda yayılır ve yağlı bir görünüm bırakır. Çizilen duvarı silmek bazen çözüm değildir aksine, lekenin daha da yayılmasına neden olarak kötü bir görünüm oluşturabilir. Pastel boyaları duvardan tamamen temizleyebilmek için birkaç farklı yol bulunur. Duvardaki pastel boya lekesi nasıl çıkar? Sorusunun yanıtı yazının devamında!

pastel-boya-lekesi

Pastel Boya Lekesi

Ütü ile Duvardaki Pastel Boya Lekesi Çıkart mı?

Duvardaki pastel boya lekesini çıkartmak için eritme işlemi uygulayabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan yumuşak, geniş bir bez parçası ve ütü. Bez parçası düzgün bir şekilde katlanır, ütü ise en yüksek sıcaklığa ayarlanarak bezin üstünde gezdirilir. Bez iyice ısındıktan hemen sonra duvardaki lekeli yere bastırılır. Aynı uygulama bez parçasının temiz yüzeyine çevrilerek tekrar tekrar uygulanır. Ütü sayesinde ısıtma yöntemini kullanarak kolaylıkla lekelerin çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Saç Kurutma Makinesi ile Pastel Boya Lekesi Çıkart mı?

Ütü yönteminde olduğu gibi pastel boyaları duvardan çıkartmak için, saç kurutma makinesi de lekenin üzerine bir süre tutarak duvar yüzeyinin ısınması sağlanır ve boya eritilir. Duvarda erimeye başlayan boyanın üzerine temiz bir bez bastırılarak boyanın duvardan çıkması sağlanabilir. Aynı uygulamayı bez parçasının temiz tarafını çevirerek tekrar tekrar uygulayın.

Son olarak duvarı deterjanlı bir bez ile silerek boyayı duvardan tamamen çıkarabilirsiniz.

pastel-boya-lekesi

Bulaşık Deterjanı ile Pastel Boya Lekesi Çıkar mı?

Pastel boyaların lekesini ısı yöntemiyle çıkartmayı denediniz fakat duvardaki yağ kalıntılarını çıkartmak için başka bir çözüm arıyorsanız bulaşık deterjanını deneyebilirsiniz. Yumuşak ve nemli bir süngere, biraz bulaşık deterjanı dökün ve ardından boya lekesinin üzerinde hafif hafif gezdirin. 1-2 dakika bekledikten sonra yağlı görünümün ortadan kaybolduğunu göreceksiniz.

Diş Macunu ile Pastel Boya Lekesi Çıkar mı?

Isı yöntemini denediniz fakat duvarınızdaki boya kalıntısı çıkmıyorsa başka yöntemlerin arayışına başlamışsınız demektir. Duvarınız beyaz ve pastel boyanın yağ lekesi çıkmıyorsa diş macunu ile temizleme yöntemini deneyebilirsiniz. Yumuşak ve nemli bir süngere biraz diş macunu sürün ve lekenin olduğu yüzeyi silin, ardından durulayın. Diş macunu sayesinde lekenin kolaylıkla temizlendiğini görebilirsiniz.

Karbonat ve Sirke Kullanarak Pastel Boya Lekelerini Çıkarabilir miyim?

Beyaz sirke ile karbonatı çay tabağında karıştırıp nemli bir sünger yardımıyla duvarın lekeli bölgesine sürün. Birkaç dakika bekledikten sonra duvarı temiz ve nemli bir bez ile silin. Boyalardan kolaylıkla kurtulduğunuza inanamayacaksınız.

İlginizi çekecek diğer yazı: Saç Boyası Lekesi Nasıl Çıkar?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder