İPUÇLARIM

Altın Takılar Nasıl Temizlenir?

Altın Takılar Nasıl Temizlenir?

Altın takıları kim sevmez. Hele hanımlar bayılırlar. Fakat, zamanla altınlar ilk günkü ışıltılarını kaybeder ve matlaşmaya başlarlar. Hele sürekli kullanıyorsak, bir çok dış etken sebebi ile, ilk günkü parlaklıkları yok oluverir. İşte, o çok değerli takılarımızı, yani altın takılarımızı ilk günkü gibi ışıl ışıl ve parlak tutmak için yapmamız gereken basit ama çok önemli bir işlem.

Altın takılarımızı, 1 litre suya, 100 gram amonyak ve 15 gram sabun rendesi eklediğimiz kabın içine koyuyor ve en az yarım saat kadar takılarımızı bu karışımın içinde bekletiyoruz. Daha sonra soğuk su ile bir güzel takılarımızı yıkıyor ve hemen ardından bir deri parçası temin ederek, takılarımızı bir güzel temizliyoruz. İşte, ilk günkü gibi canlı ve parlak altın takılarımıza tekrar kavuşmuş olmanın sevincini yaşayabilirsiniz.

Göz Alıcı Aynalar Hayal Değil

Altın takılar gibi aynalar da ev hanımlarının diğer bir derdidir. Çünkü kolay gibi görünse dahi aynaları temizlemek pek kolay bir iş değildir. Çünkü aynalar malumunuz kiri hemen gösterebilecek bir yapıdadır. Fakat merak etmeyin hanımlar artık aynalarınızın boyutu ne kadar büyük olursa olsun aynalarınızı çok kolay temizleyeceksiniz. Aynalarınızı pırıl pırıl yapmak için 2 fincan suyun içine 1,5 fincan sirke ilave edin. Daha sonrasında ise temiz bir gazete kâğıdını bu karışımın içine bastırın ve gazete ile aynalarınızı bir güzel silin. Hemen ardından kuru bir bez ile iyice kurutun. Işıl ışıl aynalarınız artık sizinle. Bu karışım ile dilerseniz camlarınızı da ter temiz yapabilirsiniz.

bakirlar nasil temizlenir

Bakırlarınızı Parlatın

Bakır kap ve kacaklar evimizin diğer bir lüksüdür. Ve bu tür kap ve kacaklarımızı ilk günkü gibi canlı ve parlak görmek isteriz. Pekala, bu pahalı ve şık bakırlarımızı nasıl ilk günkü gibi parlak tutabileceğiz. İlk olarak temiz bir bez alacağız ve biraz sirke ile ıslatıp bakırlarımızı iyice sileceğiz. Eğer evde sirkeniz yok ise o zaman limon ve karbonat yardımı ile aynı şekilde bakırlarınızı silebilirsiniz. Karbonatın yerine tuzu da kullanmaktan çekinmeyin.  Ayrıca çok fazla kararmamış bakırlarınızı kül yardımı ile de temizlemeniz mümkündür.

Gümüş Çerçeve Temizliği Nasıl Yağılır?

Gümüş çerçeveleriniz kararabilir ya da lekelenebilir. Gerçekten pahalı olan gümüş çerçevelerinizi korumak sizin elinizde. Bunun için ise size lazım olan tek şey bir dilim limondur. Bir dilim limon ile gümüş çerçevelerinizi bir güzel ovun ve sonrasında bir güzel kurutun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.