İPUÇLARIM

Çilek Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Çilek Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Gülgiller ailesinin içinden olan bitkilerin meyvelerinin ortak adına çilek ismi verilmektedir. Dünya üzerinde farklı farklı isimler altında yirmiden fazla çilek türü vardır. Herkes tarafından sevilerek tüketilen çilek bu kadar türüne rağmen çok nadir bir meyvedir.

Çilekler çok kısa sürede tadını kaybedip bozulabilmektedir. Bu nedenden ötürü çilek, tarlasından ya da bahçesinden toplandıktan kısa bir süre sonra tüketilmesi gerekmektedir.

Ancak doğru bir şekilde saklamayı başarabilirseniz çileklerinizi çok uzun süreler boyunca sağlıklı bir şekilde koruyabilirsiniz.

Çilekler Nasıl Saklanmalı?

Eğer çileklerinizi uzun bir süre boyunca tüketmek istemiyorsanız çileklerinizi üst üste gelmeyecek düzende hava almayacak şekilde üzerilerini kapatarak buzdolabınızda muhafaza edebilirsiniz. Fakat özen gösterilmesi gereken durumlar vardır. Örneğin çileklerinizi muhafaza ettiğiniz saklama kabının içerisinde bozulmuş ya da çürümüş herhangi bir çilek bulunmamalıdır. Çürük ya da bozulmuş çileklerin hemen diğerlerinden ayrılması gerekir.

Çünkü bozulmuş ya da çürümüş çilekler henüz taze olan çilekleri de kısa bir süre içerisinde çürütürler.

cilek nasil saklanir

Çileklerinizi yıl boyunca tüketmek için buzlukta ya da dondurucuda saklamak da bir alternatiftir. Tarlanızdan ya da bahçenizden topladığınız çilekleri ilk olarak güzel bir şekilde yıkanması gerekmektedir. İkinci aşama olarak kuru bir bezin üzerine bırakılarak ıslak çileklerin sularının akması beklenmelidir. Suları akan ve kuruyan çileklerin tek tek bir tepsi üzerine yan yana olacak şekilde yerleştirilerek dondurulur. Yaklaşık bir ile bir buçuk saat sonra çilekler hafif bir şekilde donmuş duruma gelirler. Ardından çilekler buzdolabı poşeti içerisine konarak muhafaza edilebilir.

Çileklerin saklanması için bir diğer alternatif de güneş altında kısa bir süre bulunmaları gerektiğidir. Çünkü güneş altında kalan çilekler diğer çileklere göre daha çabuk bir şekilde olgunlaşıp bozulurlar. Ekstra bir bilgi olarak da çilekler saklanırken ezilme durumu göz ardı edilmemelidir. Çünkü çilekler ezilmeye karşı çok hassas meyvelerdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Melike dedi ki:

    gerçekten de işime yarıcak bi konu oldu. kızım çileği çok seviyor ama yaz ayarından sonra bulmak zor oluyordu. Birkaç kez saklamayı denemiştim fakat çilekler dolaptan çıktığında eriyince bozuluyordu. sizin verdiğiniz öneriyi denicem umarım işe yarar çünkü dediğim gibi kış aylarında çilek bulmak hem zor hemde maddi olarak da pahalı ama kızımda aksine çok seviyor. teşekkürler paylaşımınız için deneyip tekrardan yorum yapacağım 🙂

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.