İPUÇLARIM

Bebeklerde Sarılık Hastalığı Tehlikeli midir, Bebeklerde Sarılık Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bebeklerde Sarılık Hastalığı Tehlikeli midir, Bebeklerde Sarılık Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Evet, sevgili ipuçlarım anneleri ilk önce sizlere sarılık hastalığının tam olarak ne olduğunu anlatarak konumuza başlayacağım.  Fakat bundan önce siz sevgili anneler kesinlikle korkmamanızı anca dikkati de elden bırakmamanızı hatırlatacağım.

Sarılık Hastalığı Tam Olarak Nedir?

Sarılık, safra boyası yani bilirubin adı verilen bir kimyasalın birikmesi nedeni ile bebğinizin cildinin sarı bir renk alması demektir.

Bu yüzden bilirubin değeri bebeğinizde ne derecede sarılık olduğunu ölçmenize yardımcı olacaktır.

Bu noktada önemli olan sevgili anneler, bebeklerin çok büyük bir kısmının sarılık geçirdiğini aklınızdan çıkartmamak ve hemen panik yapmamaktır.

Sarılık Hastalığı Tehlikeli midir?

Sarılık hastalığı sadece ve sadece çok uzun bir süre devam eder ise ve karaciğerler ile ilgili anatomik bir sorundan dolayı kaynaklanıyor ise ancak o zaman tehlikelidir.

Fakat genel olarak neredeyse tüm sarılıklar anatomik değil fizyolojiktir.

Bu fizyolojik durumu açıklamak gerekir ise bebeğinizin karaciğerinin göbek bağı yolu ile anneden gelen kırmızı kan hücrelerinin büyük bir bölümünün normal olarak yok olması durumu ile başa çıkamadığını gösterir.

sarilik tedavisiSarılık Hastalığının Tedavisi Nedir?

Sarılık hastalığı genelde evde ya da hastanede ultraviyole ışını ile tedavi edilmektedir. Genel olarak bebeklerde diğer hastalar gibi doğumdan sonra çok erken bir şekilde eve yollandıkları için bebekler üç ya da beş gün aralıklar ile hastaneye sarılık için doktora kontrole götürülmelidirler.

Fakat bazı durumlarda bebeğe evde terapi uygulamak gerekli olabilir. Böyle durumlarda bebeğiniz için eve gelip ışın ile tedavi yapan hemşireler vardır.

Başka bir yöntem oalrak da doktorunuz güneşin direk olarak geldiği bir pencerenin önüne, bebeğinizi çıplak olarak bir battaniyenin üzerine dikkatlice koyup 10’ar dakikadan günde 3 ya da 4 defa güneş ışığına bebeğinizi tutmanızı önerebilir.

Bebeğimin İyileştiğini Nasıl Anlarım?

İlk önce sevgili hanımlar sarılık hastalığında kesinlikle bebeğinize sarı giysiler giydirmeyin. Bebeğinizin sarılık hastalığını atlattığını öğrenmenin en kesin yolu bir pencerenin önünde doğal ışıkta bebeğinizi beyaz bir havlu ya da battaniye üzerine yatırmaktır. Böylece bebeğinizin renginin hala sarı olup olmadığını daha rahat anlayabilirsiniz.

Bebeğim Sarılık Oldu Bebeğimi Hala Emzirmeli miyim?

Elbette sevgili anneler bebeğiniz sarılık olsa dahi onu eğer isterseniz emzirebilirsiniz. Fakat bebeğinizin sarılığı uzun bir süredir devam ediyor ise o zaman sarılık durumu geçene dek kısa bir süre de olsa bebeğinizi biberon ile besleyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.