İPUÇLARIM

Ballı Baba Nasıl Bir Bitkidir, Ballı Baba’nın Faydaları Nelerdir?

Ballı Baba Nasıl Bir Bitkidir, Ballı Baba’nın Faydaları Nelerdir?

Ballıbaba bitkisin Latince birkaç farklı adı vardır. Bunlar beyaz ballıbaba yani lamium album, sarı ballı baba yani lamium baleobdolon, benekli ballı baba yani lamium maculatum, kırmızı ballı baba yani lamium purpureum’dur.

Ballı baba bitkisi 20 ila 40 cm boyları arasında, yaz aylarında hâkim olduğu türüne göre değişik renklerde çiçekler açan, nemli toprakları seven ve çiçeklerinin tadı ve lezzetinden dolayı ballı baba adı verilen otsu bir çiçektir ballı baba.

Ballı Baba’nın Yetiştiği Bölgeler Nerelerdir?

Ballı Baba bitkisi Balkanlar, Avrupa, Amerika ve Türkiye’de özellikle Karadeniz ve Marmara bölgelerindeki nemli topraklarda yetişmektedir. Ballıbabaya en çok çit, yol ve orman kenarlarında sıklıkla rastlanır.

Ballı Baba’nın Kullanılış Nasıldır?
Ballıbaba’nın çiçekleri yaz aylarında daha başında ve çiçekleri henüz açmaya başladıkları zaman kurutulup su ile kaynatılmak sureti ile içilir.

Ballı Baba’nın İçindeki Maddeler Nelerdir?
Ballıbaba’nın içerisinde müsilaj, tanen, uöucu yağ, şekerler, saponin flavonol glikozidleri, metilamin, histamin ve tiramin bulunmaktadır.

balli baba cayiBallı Baba’nın Tıbbi Etkileri Nelerdir?
• Ballıbaba’nın idrar yollarını temizleyici ve aynı zamanda kabız yapıcı ilk bilinen tıbbi etkileri arasındadır. Bu özelliklerinden faydalanmak istiyorsanız o zaman 20 gram kadar kurutulmuş ballıbaba alın ve 100 gram kadar suyun içerisinde kaynatın. Bu karışımdan günde 3 bardak kadar için.
• Ballı baba’nın kanamayı durduran bir etkisi olduğu söylenmekte fakat henüz bu etkisi tıbbi açıdan kanıtlanamamaktadır.
• Ballıbaba idrar yollarını temizleyici ve kabız yapıcı özelliği haricinde birde özellikle zayıf ev genç hanımların vajinal akıntılarını durdurmak için kullanılmaktadır. Özellikle bu konuda çok büyük faydaları görülmüştür ballı baba’nın.
• Bir avuç kadar ballı baba’nın taze çiçeklerinden alınır ve bir çaydanlık su ile 15 dakika kadar kaynatılır. İçerisine eğer isterseniz tatlandırmak amacı ile biraz bal ilave edebilirsiniz.
• Başka bir seçenek olarak yukarıda hazırladığınız çayı yarım avuç kadar ballı baba ve yarım avuç kadar civan perçemi ile birlikte hazırlamaktır.
• Yukarıda saydığım bu iki karışım aynı zamanda erkeklerde prostat iltitaplarında yardımcı tedavi ve rahatlama amaçlı olarak da kullanılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.