Avşar Otu Hangi Bölgelerde Yetişir, Avşar Otunun Faydaları Nelerdir?

Avşar Otu Hangi Bölgelerde Yetişir, Avşar Otunun Faydaları Nelerdir?

Avşar otunun halk arasındaki diğer isimleri azak eğeri, eğir otu ve meyhaneci otudur. Fakat Avşar otunun Latince ismi asarum europaeumdur. Avşar otu nisan ile mayıs aylarında siyahı andıran yani erguvani renkte çiçekler açar. Avşar otunun yapraklarının şekli böbrek şeklindedir ve sürünücü özelliktedir. Bu yaprakları ezdiğiniz zaman baharlı bir koku ortaya çıkar. Avşar otunun en çok sevdiği yer ise orman kenarlarındaki gölgelik yerlerdir.

Avşar Otunun Yetiştiği Yerler

Avşar otu özellikle Kuzey Anadolu bölgesinde ve bilhassa İzmit-Keltepe dağında, Bolu-Düzce ormanlarında ve Rize dolaylarında yetişmektedir.

Avşar Otunun Kullanışı Nasıldır?
Avşar orunun kökleri bahar zamanında topraktan sökülmek sureti ile sökülür. Sökülen bu kökler temizlendikten sonra kurutulmaya bırakılır ve sonrasında toz haline getirilir. Toz halindeki Avşar otu sıcak suya eklenmek sureti ile şifa için içilir. Avşar otu etkisini çok hızlı kaybeder bu yüzden sürekli taze bitki kullanmak gerekli olabilir.

Avşar Otunun İçindeki Maddeler Nelerdir?
Avşar otunun içerisinde sitrik ve malik asit, nişasta gibi organik asitlerin yanı sıra tanen, uçucu yağ ve reçine vardır. Uçucu yağda ise Avşar otunun etkili maddesi olan asaron, methyleugenol ve terpenler bulunmaktadır.

kas_kotu

Avşar Otunun Tıbbi Etkileri Nelerdir?
• Avşar otu sindirim sistemini tahriş edip kusturma özelliğine sahip bir bitkidir.
• Kişide kusturma etkisini ipeka denen bitki keşfedilmeden önce hep Avşar otu ile telafi ederlerdi.
• Avşar otu eski zamanlarda çok fazla alkol alan kişileri kusturmak amacı ile kullanıldığı için halk arasında meyhaneci otu diye anılmaktadır.
• Avşar otunun kusturucu etkisinden yararlanmak istiyorsanız 7 adet Avşar otu taze yaprağının suyunu sıkıp su yada süt ile için.
• Eğer suyunu içmek istemiyorsanız Avşar otunun kurutulmuş köklerini toz haline getirip 1 yada 2 gram kadar almanız yeterli olacaktır.
• Tabiki Avşar otu sadece kusturucu etkiye sahip bir bitki değildir. Doğada birçok bitkinin nasıl ki bir çok şifa verme özelliği varsa Avşar otunun da başka özellikleri vardır. Avşar otunun kusturucu etkisi dışında ateş düşürücü, idrar arttırıcı, adet söktürücü ve müshil etkileri bulunmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder