5 Şifalı Sebzenin Faydaları ve İçindeki Vitaminler

5 Şifalı Sebzenin Faydaları ve İçindeki Vitaminler

Bu makalemizde hemen hemen her gün farkında olmadan yediğimiz ya da tam tersi sevmiyorum diye yemekten kaçındığınız ama sizler için mucize kaynağı olabilecek 5 sebzeden söz etmek istiyorum. Neden 5 tane dediğinizi duyar gibiyim, 5 tane çünkü tüm sebzelerin verdiği şifaları anlatmaya sayfalar yetmez. Bu neden ile zaman zaman sebzelerden ve şifalarından bahsedeceğimiz yazılarımız ipuçlarım.com da siz değerli okuyucularını bekliyor olacak. Şimdi gelelim tabiat anamızın bizlere bahşettiği o mucizevî 5 şifa dolu sebzeye.

5 Şifalı Sebze Ve Faydaları

Brokoli: Evet sevgili okuyucularımız brokoli şifalı sebzelerin en başında yer almaktadır. Çünkü, brokoli sadece ve sadece kansere karşı bizi korumuyor aynı zamanda uzun bir ömrün anahtarını da elinde tutuyor. Evet, yanlış duymadınız uzun ve sağlıklı bir ömrün sırrı brokoliden geçmekte. Sadece bu kadar da değil aşırı derecede kalsiyum içerdiği için kemik erimesinin de baş düşmanı brokolidir. Eğer demir ve mineral eksikliği sorunu yaşıyorsanız o zaman brokoliye hücum etmenizi öneririm çünkü brokoli kalsiyum ve demir eksikliğini yok eden bir vitamin deposudur. Sürekli olarak brokoli tüketen kişilerin çok azında akciğer ve bağırsak kanseri görülmektedir. Ayrıca brokoli severler de çok ama çok nadir olarak kalp dolaşım rahatsızlıklarına rastlanır. Brokoli özellikle kadınlarda göğüs kanserini önlemektedir. Ayrıca brokoli göğüs kanserinin yanı sıra spinabifida hastalığını da önlemeye yardımcı bir sebzedir.

Domates: Domates her evin baş tacı hemen hemen her öğünde tükettiğiniz domates aslında nelere kadir biliyor musunuz? Öncelikle kanserden bizleri koruyan domates, zihinsel ve bedensel yaşlanmayı da yavaşlatma özelliğine sahiptir. Ayrıca E ve C vitaminlerini bol miktarda içermektedir. Sadece bununla da kalmaz elbet, çok az miktarda tuz içerdiği gibi tam bri potasyum deposudur. Domates vücudun su tutmasını engellediği gibi yüksek kan basıncını düşürmeye de yardım etmektedir. Likopen gibi bir maddeyi içinde barındırır ki, bu madde vücudu kalp hastalıklarına karşı korumaktadır. Yapılan araştırmalar sonucu elde edilen bilgilerin ışığında domatesin prostat kanseri riskini azalttığı da bilinmektedir. Yine araştırmalara göre hafta da en az 2 adet domates yiyen erkeklerin domates yemeyenlere oranla prostat kanseri olma riskleri çok daha azdır.

enginar (650 x 310)Enginar: Enginar her şeyden önce kandaki kolesterol ve üreyi düşürmesi ile tanınır. Kandaki şeker miktarını ayarladığı gibi idrar söktürme özelliğine de sahiptir. Enginar brokoli kadar olamasa da prostat, rahim ağzı ve meme kanserlerine karşı da şifa veren bir sebzedir. Fakat enginar en az domates kadar sizleri genç gösterebilecek bir sebzedir. Çünkü enginarın içinde silymarin ki bu madde yukarıda saydığım kanser türleri ile savaşan bir maddedir, C vitamini, folate, magnezyum, fiber bulunmaktadır. Başka bir değil ile enginar sizlere gençlik iksirini sunan başka bir sebzedir.

Kabak: Kabak bilindiği üzere özellikle çekirdekleri yani tohumları çocuklar üzerinde kurt ve tenya düşürücü olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bunu uygulamayı hatırlamak isterseniz hemen hatırlatıyorum, tohumları dış kabuklarından ayırarak dövün. Daha sonra bunu şeker ile karıştırıp çocuğunuza verin. Bu uygulamanın dozu çocuklarda 40 gram yetişkinlerde ise 100 gramdır. Çok besleyici olan kabak B1 ve C vitaminlerini içinde barındırmaktadır. Ayrıca kabak sadece yemek için değil çıban ve şiş durumlarında lapa haline getirilerek hasta bölgeye tatbik etmek kaydı ile bu dertlere deva olan bir sebzedir.

Lahana: Lahana brokoli ve diğer sebzeler gibi kansere karşı etkilidir hatta en etkilisinin lahana olduğunu söyleyebiliriz. Lahana bol miktarda E, B, C vitaminlerinin yanı sıra potasyum da içermektedir. Lahananın savaştığı kanser türlerinin en başında rahim, bağırsak ve meme kanseri gelmektedir. Lahana kanserle olan savaşını içerdiği isotiocyanates adlı bir madde sayesinde yapmaktadır. Bu madde kanser hücrelerinin üremesini engellemektedir. Yapılan araştırmalar sonucu haftada bir gün bile olsa lahana tüketenlerin bağırsak kanseri olma riskleri üçte iki oranında azalmaktaymış. Kanserle savaşmasının yanı sıra lahana vücuttaki toksinleri de atmaktadır. Sarılık, safra kesesi ve astım hastalıklarına karşı iyi geldiği gibi kandaki şeker miktarını da düşürmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder